Полуниця: бізнес прибутковий

  • У Брошневі-Осаді вирощують органічну ягоду, малину та смородину

    Для більшості з нас полуниця – це не тільки запах літа, а й смак дитинства. Ще комусь ця ягода нагадує про рідну домівку, біля якої вона росла. А коли вона вирощена без ГМО та хімії, то це взагалі безцінний набір вітамінів для нашого організму. Зокрема, полуниця містить вітамін С та фолієву кислоту, які зміцнюють імунітет і судини. А ще ягода є потужним антиоксидантом і має великий вміст органічних кислот.

    Про користь полуниці, її правильну посадку в ґрунт, догляд та збір урожаю добре знає підприємець з Брошнева-Осади Валерій Лотоцький. Ось уже шість років чоловік вирощує різні сорти полуниці на продаж.

    Гречка очищає землю

    “Декілька років тому ми розпочинали з 10 соток посадженої полуниці, – каже Валерій. – На цих сотках ми з дружиною експериментували, підбирали сорти, які підходять саме для нашої землі. Цьогоріч полуниця у нас росте на ділянці площею 1 гектар та 20 соток. Маємо ранні сорти, середні та пізні. У перспективі плануємо збільшувати площу насаджень”.

    Лотоцькі не були жодного разу на зборі полуниці в Польщі чи десь за кордоном. Досвіду набираються самі в себе, з кожним роком удосконалюючи власну нелегку справу. Молоде подружжя не використовує теплиць. Полуниця росте в них виключно під відкритим небом. Щоб ягоди були великими, соковитими, їх слід підживлювати.

    Пан Валерій розповів, що для цього використовує курячий послід. Хімікатів для швидкого росту рослин та боротьби з бур’янами чоловік не додає. Ділиться, що за рік-два перед посадкою полуниці висіває у ґрунт гречку.

    “Саме гречка є тією культурою, що очищає землю та насичує її киснем, – ділиться досвідом  підприємець. – Цієї осені також чекаю доброго її врожаю. Засіяв гречкою площу понад 1 гектар. Дозріває гречка приблизно за 65 днів, потім ми збираємо урожай комбайном, висушуємо, очищаємо, розділяємо на сорти. Запах гречки неймовірний! Це зовсім не те, що нам пропонують з Китаю у супермаркетах!”

    Діти теж їдять

    Посадка полуниці, її прополювання та просапування робляться також вручну. Валерій зауважив, що великі фермери використовують хімікати для знищення бур’янів та для досягнення кращого врожаю полуниці. Брошнівський підприємець проти таких прийомів, тому вважає свою полуницю органічною та безпечною для споживання.

    “Мої ягоди споживають мої діти – 8-річний Владислав та 11-річна Юліана. У полуницю я вкладаю не лише свій кропіткий щоденний труд, але й свою душу. Смак і якість нашої ягоди відрізняються від “хімічної”, – каже він. І додає, що полуниця загалом корисніша, ніж слива, апельсин і виноград”.

  • Ще одне джерело підживлення полуниці у господарстві Лотоцьких – мульча. Валерій соломою застелює міжряддя полуниці, яка згодом перепріває і покращує структуру ґрунту та збагачує його корисними речовинами.

    Навіщо їздити в Польщу?

    Валерій вирощує полуницю із дружиною Галиною. Подружжя переконане, що ця справа – рентабельний бізнес. Якщо порівнювати парникову полуницю і ту, що росте на відкритому ґрунті, то ризик для фермерів є. Адже основною небезпекою є погода, через яку можна втратити до 30% врожаю. Крім того, можливі збитки через швидке псування ягоди. Ніколи не можна забувати про те, що полуниця – ніжний та швидкопсувний продукт і неправильний збір врожаю може добряче зашкодити.

    Потрібно також забути про багаторічне використання полуничних плантацій. Як тільки перший товарний урожай буде зібраний, плантацію треба без жалю переорювати. Інакше високих врожаїв та якісної продукції досягти не вдасться. При багаторічному використанні плантації більшу частину часу доведеться боротися з бур’янами і вусами, що призведе до зниження врожаю і якості полуниці.

    Лотоцькі, крім полуниці, мають плантації малини та смородини. У минулі роки висаджували кавуни, вага найбільшого сягнула 9 кг 800 г. А ще мають яблуневий сад, де росте 2 тисячі плодових дерев.

    “Від весни до пізньої осені ми трудимося на полі, – зазначає Валерій Лотоцький. – Найперше збираємо ранню полуницю, потім середній сорт, далі малину та смородину, а тоді настає час пізньої полуниці. Восени йде збір урожаю яблук. Зважаючи на величезну рентабельність, наші клопоти того варті».

    Валерій додає, що таким підприємцям, як він, не завадила б підтримка та дотація від держави. Якби було дотаційне фінансування, то він би міг придбати сучасний трактор чи комбайн. Сподівається, що незабаром уряд зверне увагу на таких підприємців. Мовляв, це частково б вирішило проблему працевлаштування. Бо навіщо українцям їздити на сезонні збори полуниці чи лохини до сусідньої Польщі, якщо ми маємо власні родючі землі? «Особисто я бачу перспективу у вітчизняному вирощуванні не тільки полуниці, але й інших ягід та овочів», – підсумовує фермер.

    Мар’яна ЛОКАТИР

    .

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!