Що треба знати кандидатам в депутати, кандидатам на посади голів міст та сіл?

  • Основний Закон нашої держави надає право громадянам брати участь в управлінні державними справами та обиратися до органів місцевого самоврядування. Тож на чергових місцевих виборах слід очікувати, що значна кількість громадян буде реалізовувати це право, передбачене ст. 38 Конституції України, на виборах сільських, селищних, міських, районних, обласних рад та виборах сільського, селищного, міського голови чи старости (для об’єднаних сільської, селищної, міської територіальної громади).

    На місцевих виборах право висувати кандидатів мають українці, в яких є право голосу. Воно реалізується громадянами України через обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування (розпочинається за 34 дні до дня голосування – з 21 вересня і закінчується за 24 дні до дня голосування – до 30 вересня включно), при цьому самовисування можливе лише щодо кандидатів у депутати сільських, селищних рад та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Згідно з діючим законом, кандидатів у депутати в містах мусять висунути політичні партії, при цьому кандидати можуть бути і позапартійними. Можливе висування до різних рад одночасно, але при цьому має бути одна і та сама партія. Не може бути, що одна й та сама особа йде одночасно шляхом самовисування і за висуненням партії.

    24448_300x0

    Висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних  виборах. У разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах (депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад, виборах міських голів), у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії, а також прізвище, власне ім’я та по батькові керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації. Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах не пізніш як за 35 днів до дня голосування подається до ЦВК. ЦВК оприлюднює перелік політичних партій, які прийняли рішення про участь їхніх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті. Визначальним є той факт, що місцева організація партії може висунути не тільки особу, яка є членом цієї політичної партії, але й безпартійного громадянина, і це є доброю можливістю для тих, хто має намір ввійти в  місцеву владу, але з певних причин не хоче бути членом партії.

    Висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації. Виборчий список кандидатів у депутати не може перевищувати кількості депутатів відповідної ради плюс один (для прикладу, Івано-Франківської міської ради 42+1, обласної 84+1). У виборчому списку місцевої організації партії визначається перший кандидат, інші ж розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем) із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.

    Не забув законодавець і про гендерну рівність, передбачену нормою: мінімальний відсоток представництва жінок у виборчих списках кандидатів – 30%. Питання запровадження гендерних квот є одним із сьогоднішніх кроків України до реалізації європейських традицій демократії. Партії наразі зустрілися із необхідністю запрошувати жінок до виборчих списків, і в декого із цим сьогодні серйозні організаційні проблеми.

    Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів обласної, районної, міської ради, які є у виборчому списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії та кандидата в депутати сільських, селищних рад, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого шляхом самовисування. Самовисуванець для реєстрації подає: заяву про самовисування, заяву про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв’язку з участю у місцевих виборах, автобіографію (обов’язково повинна містити: прізвище, власне ім’я та по батькові, число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім’ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину), декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, чотири фотографії 4х6 см, документ про внесення грошової застави – при реєстрації кандидата на посаду міського голови. А також кандидат повинен пред’явити паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України.

    Грошову заставу вносить місцева організація партії (яка висунула виборчий список кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови) або організація відповідної політичної партії вищого рівня, а також кандидат-самовисуванець на посаду міського голови – після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії. Розмір грошової застави, визначений ЦВК у багатомандатному виборчому окрузі, доступний. У нашій області це різна сума в залежності від населеного пункту і кількості виборців. Формула розрахунку така: чотири розміри місячної мінімальної зарплати (до 1 грудня – 1218 грн) на кожні сто тисяч виборців. Зі зміною відповідного законодавства зміниться розмір мінімальної зарплати – а це визначає ст.8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік», відповідно може змінитися розмір застави.

    Розміри застави на місцевих виборах 2015 в області, визначені постановою ЦВК, такі:  Івано-Франківська обласна рада – 51704 гривень; Богородчанська районна рада – 2628 гривень; Верховинська районна рада – 1111 гривень; Галицька районна рада – 1804 гривень; Галицька міська рада –250 гривень; Городенківська районна рада – 2129 гривень; Городенківська міська рада – 349 гривень; Долинська районна рада – 2654 гривень; Долинська міська рада – 768 гривень; Калуська районна рада – 2298 гривень; Калуська міська рада – 2565 гривень; Коломийська районна рада – 3888 гривень; Коломийська міська рада – 2174 гривень; Косівська районна рада – 3331 гривень; Косівська міська рада – 324 гривень; Надвірнянська районна рада – 4117 гривень; Надвірнянська міська рада – 738 гривень; Рогатинська районна рада – 1704 гривень; Рогатинська міська рада – 312 гривень; Рожнятівська районна рада – 2808 гривень; Снятинська районна рада – 2513 гривень; Снятинська міська рада – 386 гривень; Тисменицька районна рада – 3265 гривень; Тисменицька міська рада –377 гривень; Тлумацька районна рада – 1824 гривень; Тлумацька міська рада – 320 гривень; Болехівська міська рада – 778 гривень; Бурштинська міська рада – 574 гривень; Івано-Франківська міська рада – 8706 гривень; Яремчанська міська рада – 832 гривень.

    Розміри застави кандидатів на посаду міського голови: Галича – 250 гривень; Городенки – 349 гривень; Долини – 768 гривень; Косова – 324 гривень; Надвірні – 738 гривень; Рогатина – 312 гривень; Снятина – 386 гривень; Тисмениці – 377 гривень; Тлумача – 320 гривень; Болехова – 778 гривень; Бурштина – 574 гривень; Івано-Франківська – 8706 гривень; Калуша – 2565 гривень; Коломиї – 2174 гривень; Яремче – 832 гривень.

    У передвиборній агітації забороняється участь:

    – особам, які не є громадянами України;

    – органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам;

    – у робочий час посадовим та службовим особам органів державної влади, органів влади АРК, органів місцевого самоврядування, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом;

    – військовослужбовцям, крім випадків, коли відповідна особа є кандидатом;

    – членам виборчих комісій протягом строку повноважень відповідних виборчих комісій;

    – громадянам України через іноземні засоби масової інформації, що транслюються на території України.

    Закон забороняє проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5% розміру мінімальної заробітної плати – на сьогодні це 60 гривень 90 копійок) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.

    Також забороняється:

    1) переривати передачі передвиборних програм місцевих організацій партій, кандидатів рекламою товарів, робіт, послуг, іншими повідомленнями чи розміщувати політичну рекламу в одному блоці з комерційною чи соціальною рекламою;

    2) проводити передвиборну агітацію в зарубіжних ЗМІ, що діють на території України;

    3) проводити передвиборну агітацію з порушенням термінів;

    4) оприлюднювати до закриття виборчих дільниць у день голосування (день повторного голосування) результати опитування виборців щодо їх волевиявлення під час голосування;

    5) розміщувати друковані передвиборні агітаційні матеріали, політичну рекламу та повідомлення про перебіг виборчого процесу на пам’ятках архітектури, на об’єктах культурної спадщини, на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форм власності, а також у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху;

    6) розміщувати носії політичної реклами на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування, у тому числі таксі, у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів;

    7) розповсюджувати матеріали передвиборної агітації, у тому числі політичної реклами, через телерадіотрансляційні або інші інформаційні мережі сповіщання пасажирів та інформаційні табло у приміщеннях станцій та вагонах метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, у транспортних засобах громадського користування.

    Активне використання права бути обраним членами громад, а особливо з дотриманням принципів справедливості, законності, чесності – запорука формування дієвого самоврядування та запровадження ефективної локальної демократії, тим більше, в сьогоднішніх умовах перерозподілу функцій та повноважень від центрального управління.

     

    Тарас Микула

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!