У Франківську підприємці судяться з ОВА через будівлю кінотеатру “Трембіта”

  • Підприємиця вимагає, аби суд визнав протиправним та нечинним рішення і додаток до нього Івано-Франківської обласної ради депутатів, яка в 1989 році внесла будівлю до переліку пам’яток архітектури місцевого значення.

    Власниця приватного підприємства “БСМ” Світлана Бородайко судиться з Івано-Франківською обласною військовою адміністрацією щодо будівлі колишнього літнього кінотеатру “Трембіта”, що на вулиці Мазепи, 135. 

    Судове засідання у справі, яке було призначене на 23 жовтня 2023 року, перенесли на 7 листопада через клопотання обласної прокуратури — там хочуть докладніше вивчити матеріали справи, пише “Суспільне”

    Згідно з інформацією, розміщеною на сайті YouControl, жінка є власницею приватного підприємства “БСМ”. Чоловік Світлани — Костянтин Бородайко розповів, що будівлю подружжя придбало у 2011 році й планувало облаштувати там туристичне агентство.

    Позиція подружжя Бородайків щодо кінотеатру “Трембіта”

    “Ми там підвели електрику, зробили проєктну документацію, отримали дозвіл. Цей дозвіл відображений в реєстрі. Залучали “Укрзахідпроєктрестраврацію”, львівські спеціалісти приїжджали, робили обмірювальні креслення”, — пояснює Костянтин Бородайко.

    За його словами, жодного документа, який засвідчував би внесення будівлі до переліку пам’яток архітектури місцевого значення у 1989 році, немає. Він додає, що подружжя не знайшло ані паспорта об’єкта, ані документа, де йшлося б про його історичну чи архітектурну цінність. Це, каже Костянтин Бородайко, свідчить про те, що внесення споруди до переліку пам’яток було неправомірним.

    “Кінотеатр не був на момент придбання пам’яткою. Став пам’яткою з якихось дивних причин. Ми маємо дозвіл на реконструкцію цього об’єкта. Плануємо реконструювати, зібрали гроші. І у межах цієї реконструкції ми не плануємо виходити за межі чинного габариту ні на сантиметр”, — продовжує Бородайко.

    Літній кінотеатр "Трембіта"
     

    Костянтин Бородайко говорить, що під охорону держави пам’ятка потрапила після внесення змін до законодавства у 2017 році. Натомість завідувач сектору з питань охорони культурної спадщини обласної військової адміністрації Андрій Давидюк каже, що пам’ятки архітектури охороняються державою з 2000 року.

    Роз’яснення від ОВА

    “У 2000 році був прийнятий Закон України “Про охорону культурної спадщини”. Відповідно до цього закону всі пам’ятки УРСР ставали пам’ятками України й перебували під охороною держави”, — говорить Андрій Давидюк.

    Він додає, що відсутність документів з 1980-х років про внесення об’єкта до переліку пам’яток архітектури не є переконливим аргументом для судового позову.

    “Немає паспорта цієї будівлі. За той час узагалі майже не було паспортів жодних, коли брали на облік”, — каже Давидюк.

  • Літній кінотеатр “Трембіта” є власністю Івано-Франківської громади

    Директорка комунального підприємства “Центр розвитку міста та рекреації” Руслана Василюк розповіла, що 24 гектари землі парку, де і розташований колишній літній кінотеатр “Трембіта”, є власністю Івано-Франківської територіальної громади. Тому, каже Руслана Василюк, власники будівлі не мають права на жодні роботи з її розширення.

    “Не питання в тому, чи вони правильно внесли процедурно, чи неправильно. Але це — частинка історії міста для всіх жителів, які себе пам’ятають і асоціюють з містом. Тому це — взагалі категорично неприпустимо. Фасад, зовнішній вигляд має залишитися незмінним”, — вважає Руслана Василюк.

    Як знищувалися пам’ятки архітектури

    Архітектор Ігор Панчишин розповідає, що будівля на Мазепи, 135 споруджена в альпійському стилі у середині XX століття. З його слів, у різні роки у споруді розміщувалися сільськогосподарський павільйон, літній кінотеатр і туристичне агентство. Реєстри пам’яток архітектури 1980-х років разом зі змінами в тодішньому законодавстві перейняла незалежна Україна.

    Літній кінотеатр "Трембіта"
     
    “Відповідно, 2010-2011 роки, за часів Януковича піймали таку “хвилю”, оскільки це — ще радянські [реєстри], значить вони нелегітимні у нашому розумінні до зміни законодавства. І власники мали можливість спокійно знищувати пам’ятки”, — пояснює Панчишин.

    Таким принципом, каже Ігор Панчишин, користувалися підприємці та забудовники по всій країні, зокрема і в Івано-Франківську: “Масово руйнувалися або перебудовувалися пам’ятки під тим “соусом”, що, мовляв, це — не пам’ятка, бо, бачите, вона “некошерно” записана, не легітимно вона якось звучить у нашому новому законодавстві”.

    Судове засідання у справі про визнання рішення Івано-Франківської обласної ради, яка в 1989 році внесла будівлю за адресою Мазепи, 135 до переліку пам’яток архітектури місцевого значення, неправомірним та нечинним, було призначене на 23 жовтня 2023 року. Утім суд переніс його на 7 листопада через клопотання обласної прокуратури, яка хоче докладніше вивчити матеріали справи, повідомив суддя Сокільський.

    “Суд, порадившись на місці, з урахуванням думки учасників справи, ухвалює клопотання заступника керівника обласної прокуратури задовольнити, підготовче судове засідання відкласти”, — сказав Сокільський.

    Читайте також: Інспектори праці в Івано-Франківську під час рейду виявили шість неоформлених «стажерів»

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!