У нічний клуб з антисептиком

  • Стрімке зростання кількості хворих на коронавірус змусило владу змінити карантинні умови в Україні. І хай там що кажуть про вірус критики, Прикарпаття у «помаранчевій» зоні, а це означає певні обмеження. Зокрема, не мають права працювати нічні клуби.

    Однак, незважаючи на перевірки та штрафи, клуби й далі працюють, хоч і за зачиненими дверима. Чи дотримуються там обов’язкових правил?

    На танцпол і караоке – у масці

    Насправді вечірки в Івано-Франківську проводять і надалі, навіть після попереджень від поліції. Подзвонити і забронювати столик на вечір складно, адже слухавку у франківських клубах після 11-ої вечора здебільшого не підіймають. Але за світлинами із соцмереж можна зрозуміти, що люди відпочивають там і надалі.

    Журналіст «Галицького кореспондента» вирішив особисто перевірити, як проводять вихідні на карантині франківці. До прикладу, нічний клуб «El Dorado night club & karaoke» анонсує на своїй сторінці у соцмережах вечірки кожного дня – звісно ж, із дотриманням карантинних вимог. Також там працює караоке. Втім, про карантин у клубі справді не забули.

    В неділю на вході нас зустрічає охорона, чоловіки проводять температурний скринінг та просять кожного відвідувача одягти маску. На вході великого скупчення людей немає. Придбати маску можна також всередині – там, де гардероб. На вході та на території клубу розміщені антисептики, ними обробляють також мікрофони у залі караоке після кожної пісні, столи та інші поверхні.

    Великими компаніями за столиками не сидять, тим паче в час карантину охочих піти в клуб справді менше, небагато людей у неділю було і на танцполі. Можливо, це пов’язано також із тим, що напередодні поліція шукала псевдомінера, який повідомив про замінування клубу. Але для тих, хто не боїться вірусу, двері закладу відчинені.

    Іще один заклад, Inside Lounge IF, працює як лаундж-бар. Тут можна випити коктейль, покурити кальян, за столиками – не більше чотирьох осіб. На місці також є антисептики. В п’ятницю та у вихідні дні там також проводять вечірки, і нещодавно заклад зібрав велику кількість відвідувачів на святкування дня народження.

    У клубах самі відпочивальники кажуть, що захворіти не бояться, та й «нічне життя» в Івано-Франківську зараз зовсім не те. Мовляв, через карантинні обмеження відвідувачів справді значно менше, і всюди змушують одягати захисні маски, міряють температуру. Жартують, що з температурою і сили не буде запалювати до ранку на танцмайданчику.

    Після 11-ої вечора в Івано-Франківську можна не лише потанцювати, але й просто відпочити. Наприклад, у розважально-відпочинковому комплексі “Betford” можна забронювати столик на компанію навіть більшу, ніж четверо людей, працюють вони до другої години ночі. Та більшості карантинних вимог дотримуються і там: маски для персоналу, наявність антисептика, відстань між столиками та людьми.

    Іще один заклад працює в нічний час просто у центрі міста. Бар «Блуд» розташований поруч зі «стометрівкою». Десятки людей відпочивають на лавках поруч із входом, сидять на сходах. Тут немає танців, лише жива музика, яку охочі можуть заграти на фортепіано чи гітарі, але й карантину тут наче ніколи й не було. Протягом вихідних навідуємося туди кілька разів після опівночі: жодного разу не перевіряють температуру, ніхто не загадує про маски чи дотримання дистанції. Однак столики всередині розміщені так, щоб великими компаніями не сідали, і також всюди є антисептики.

    Працюють у місті ще кілька закладів із кальянами та деякі паби. А ще – гуляють весілля, лише конкурси під час забави передбачають менше контакту між гостями, яких розміщують за невеликими столиками, а церемонію та частину розваг (поки дозволяє погода) проводять на свіжому повітрі.

    «Помаранчева» зона

    У зв’язку із поширенням коронавірусу, з 3 серпня, згідно з рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на Прикарпатті виділили три зони епіднебезпеки: «зелену», «жовту» та «помаранчеву». У «помаранчевій» зоні опинились Тисменицький район та місто Івано-Франківськ, де встановлено антирекорд для Прикарпаття – 131 підтверджений випадок COVID-19.

    У тих регіонах, де встановлено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки, забороняється, зокрема, проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю понад 100 осіб та більш ніж однієї особи на 20 кв. м площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі). Заборонена також діяльність закладів, що надають послуги з розміщення, крім готелів, і робота після опівночі та до 7-ї години ранку нічних клубів, ресторанів, кафе, барів тощо.

    Також у цих регіонах заборонили відвідування закладів освіти групами кількістю понад 20 осіб, крім закладів дошкільної та загальної середньої освіти, проведення медзакладами планових заходів з госпіталізації, діяльність спортивних залів, фітнес-центрів, приймання дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

    Поки спортивні клуби почали відстоювати право на свою роботу протестами, збираючись на пікети під стінами облдержадміністрації, багато нічних клубів вирішили просто працювати за зачиненими дверима.

    У поліції повідомили, що від початку запровадження карантину складено 158 матеріалів за порушення карантинних вимог. У судах розглянули вже 65 матеріалів, але здебільшого порушники уникають покарання.

    «Суд не визнає порушення цих норм, 26 справ закрили через малозначність. Ще кілька справ закрили, бо суд просто не встиг розглянути їх у тримісячний термін. Понад 20 справ закрили у зв’язку з відсутністю складу адмінправопорушення. Втім, поліція продовжує перевіряти роботу таких закладів», – пояснює заступник начальника патрульної поліції області Андрій Киричук.

    Стосовно нічних закладів поліцейські склали п’ять матеріалів. Про їхню діяльність поліція дізнається через заяви громадян, або ж вони самі зауважують вечірку під час патрулювання.

    Штраф за відпочинок

    Юристи пояснюють, що за порушення карантинних вимог передбачені немалі штрафи.

    «Відповідальність за порушення карантинних норм регулюється ст. 44-3 КУпАП (Кодекс про адміністративні правопорушення). Стаття зазначає, що порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї (17 000 грн) до двох (34 000 грн) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двох (34 000 грн) до десяти (170 000 грн) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», – наголошує юрист Андрій Ляхович.

    За його словами, людину також можуть притягнути до відповідальності через відсутність документів, які посвідчують особу, бо, відповідно до постанови Кабміну, на період дії карантину забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус. Проте притягнення до адміністративної відповідальності має відбуватись відповідно до встановленого законодавством порядку.

    Крім того, існує також підвищена кримінальна відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням. Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або свідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом від тисячі (17 000 грн) до трьох (51 000 грн) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років. Якщо ж ці дії спричинять загибель людей чи інші тяжкі наслідки, вони можуть каратися позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

    Тому юрист радить усім дотримуватися норм карантину, щоб залишатися здоровими та не сплатити немаленький штраф.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!