Важковаговики

  • Минулого тижня нарешті впала завіса, і таємні партійні списки кандидатів у депутати Івано-Франківської міської ради стали відомі громаді. Разом з іменами стали відомі округи, на яких вони кандидуватимуть. І попри те, що цьогорічна передвиборча битва скоріше партійна, ніж особистісна, глянемо на найцікавіші округи та кандидатів.

     

    Вміти користуватись депутатом

    Слід нагадати, що минулі місцеві вибори для франківських чиновників, підприємців та забудовників стали холодним душем. Більшість із них з тріском програла кандидатам від «Свободи», якій виборці видали величезний кредит довіри. Наступні вибори покажуть, чи вона її виправдала. А якщо – ні, то хто займе її місце.

    Те, що «Свободі» доведеться трохи поступитися, напевне, розуміють і в цій партії, адже майже половина з чинних депутатів-«свободівців» в Івано-Франківську міськраду вже не балотується. Порівняно з попередніми каденціями, це високий показник. П’ять років тому тільки три з 60-ти чинних депутатів вирішили не обиратися повторно. Решта депутатів на вибори пішли, втім, лише сім із них здобули мандати…

    Зробив висновки з попередньої каденції і міський голова Віктор Анушкевичус. Впродовж нинішньої каденції не було жодного депутата міськради, який би його підтримав чи хоча б зміг за нього заступитися. Іноді, сперечаючись з міськими обранцями, меру було непереливки. Відтак помітно, що цього разу він думає не тільки, щоб перемогти, а й щоб прийти у міськраду зі своєю командою. У списках УНП бачимо більшість його підлеглих – керівників структурних підрозділів, лікарів, освітян та кілька директорів комунальних підприємств.

    Відчувається, що нічого суттєвого у настроях більшості кандидатів, у порівнянні з минулими виборами, не змінилося. Хтось іде на вибори, щоб зберегти посаду, хтось – щоб піднятися по кар’єрній драбині, а хтось – щоб відстояти свій бізнес. Проте суцільні нарікання виборців на те, що всі кандидати в депутати цинічно їх використовують, тільки щоб «дорватися» до влади, теж неправильні. Депутатами треба вміти користуватися, і найрозумніші виборці вміють це робити.

    Ми ж бачимо, скільки за останні місяці заасфальтовано дворів, запущено ліфтів чи збудовано дитячих майданчиків. Не було б виборів – було б значно менше успіхів у нашій комуналці.

     aHqlbCl-30w

    Колишні і теперішні

    Надзвичайно цікавими будуть округи, де зійдуться сильні кандидати з колишніми або чинними депутатами. Наприклад, округ №1. Тут бачимо активного голову фракції «Батьківщини» у міськраді Ярослава Бачкура, екс-депутата, чиновника виконкому Ігоря Кінаша, який балотується у команді мера, та Ірину Кишакевич від «Самопомочі». Цікавим кандидатом буде саме остання. І партія у неї рейтингова, і професія та, що треба (працює доцентом кафедри акушерства та гінекології), і статус відповідний (є дружиною франківського судді Лева Кишакевича).

    На другому окрузі маємо схожу ситуацію. Тут балотується чинний «свободівець» Сергій Романюк, колишній міський депутат, директор школи №18, кандидат від «УКРОПу» Дмитро Чміль та нашумілий очільник департаменту екології ОДА Віктор Клід. Свого часу він відмовився звільнятися на прохання голови ОДА і, щоб втриматися на посаді, пішов на тривалий лікарняний. Хтозна, може, тепер хоче втриматися на посаді через депутатське крісло?

    Як і другий, третій та четвертий округи є пасічнянськими. А тут загальні принципи партійної приналежності не завжди діють. Тут головне, щоб кандидат був свій. Принаймні, це на минулих виборах довів «фронтовик» Ростислав Кукурудз, вигравши вибори у «свободівця», що не так легко було зробити у той час. Сьогодні він іде по 3-му окрузі від БПП «Солідарність» і конкуруватиме ще з 12-ма кандидатами. Серед них – колишній директор «Сервіс-авто» Андрій Строїч («Свобода») та екс-заступник міського голови Зінаїда Федорук (УНП).

    На 4-му окрузі маємо «свободівця», який на минулих виборах отримав один з найкращих результатів, – Романа Харука. З ним конкуруватиме екс-депутат Володимир Соловйов та директор КП «Міський рекламно-інформаційний центр» Вікторія Шахоріна.

    Не менш цікавішим буде округ чинного «свободівця» Олега Капустяка. Попри те, що він встиг заліпити територію банерами, з яких вітає мешканців зі святом Незалежності, розслаблятися з такою великою кількістю цікавих конкурентів йому зарано. Адже по 29-му округу балотується і письменник Євген Баран (УНП), і головний лікар Івано-Франківської міської клінічної лікарні №1 Тарас Василик («ВОЛЯ»), і голос місцевого Майдану Ростислав Микитюк («Патріот»), і колишній депутат-опозиціонер Андрій Микитин (Радикальна партія Ляшка). Вартою уваги є й кандидат Ірена Данилюк від «Солідарності», одна з найкращих головних бухгалтерів у Івано-Франківську. Її досвід, напевно, був би цінним у міськраді.

     

    Віце-мери і собі

    На 24-му окрузі зустрінуться чинний депутат-«свободівець» Ярослав Дубас із чинним заступником міського голови Михайлом Вересом (УНП). Обидва політики є спокійними і тактовними, тому чорного піару або ж нечесних методів боротьби тут навряд чи можна чекати. Хіба би на їхньому окрузі з’явився ще хтось активніший і більш честолюбний.

    Схожа ситуація і на 10-му окрузі. Тут позмагаються колишній «фронтовик» Сергій Борзов (балотується від «Самопомочі») і заступник міського голови Руслан Гайда, який потрапив на цю посаду за квотою того ж «Фронту змін». Попри те, що округ складний, подався сюди ще й чинний депутат обласної ради Володимир Олійник («УКРОП»).

    На 27-му окрузі поміряються силами два чинні депутати: від «Батьківщини» – Василь Ревчук та від «Свободи» – Ігор Максимчук. На минулих виборах Максимчук програв Ревчуку, чи зможе він цього разу взяти реванш – подивимось.

    На окрузі №31 зустрінеться чинний депутат Ольга Гоянюк («Свобода») та колишній заступник міського голови Ярослав Яцишин (БПП «Солідарність»). А компанію їм складе заступник начальника відділу транспорту і зв’язку Юрій Маджуга. Мало того, що останній йде від УНП (партії, яка, маючи двічі поспіль свого мера, є провладною), він може зіграти ще й на тому, що був в АТО.

    Учасники АТО є мало не в кожному списку. На 20-му окрузі (мікрорайон «Братів») заступник голови облорганізації ветеранів АТО Андрій Долик («Самопоміч») зустрінеться з колишнім депутатом Іваном Онуцьким та директором головного магазину в мікрорайоні «Гастроному «Дарницького» Олександром Негробовим (БПП «Солідарність»).

  • 22-й округ має вираженого лідера, яким є директор школи №15 Василь Бойчук. Звісно, всім не вгодиш, але мало хто в школі може сказати про нього щось недобре. Йому опонуватиме інженер з «ЄРЦ», «свободівець» Ростислав Котович та вічний борець з «ЄРЦ», голова міськорганізації «Народний Контроль» Геннадій Чудак. БПП «Солідарність» висунув на цьому окрузі колишнього кандидата в нардепи від Радикальної партії Сергія Палійчука. Нагадаємо, що останній на попередніх виборах знявся на користь Петра Шкутяка, який сьогодні очолює список «Солідарності» у міськраду.

     

    Комунальники не відстають

    Округ №21 просто переповнений комунальниками. Інженеру з «ЄРЦ», «свободівцю» Василю Скиданчуку компанію складе начальник цеху КП «Водоекотехпром» Богдан Нищук (БПП «Солідарність») та керівник КП «Теплокомуненерго» Василь Рущак. Крім того, серед кандидатів – кілька підприємців, один податківець, пенсіонер та безробітній.

    Попри те, що на 33-му окрузі не балотується чинний депутат, ситуація на ньому теж напружена. Напевне, найсильнішим мажоритарником тут є кандидат від «УКРОПу» Ірина Гурик – мати загиблого героя Небесної сотні Романа Гурика. Їй опонуватиме молодий лідер Микола Гавриляк від «Самопомочі», шанувальниками якого є тисячі молодих (не завжди достатньо дорослих для того, щоб голосувати) людей.

    З ними позмагається заступник директора КП «ЄРЦ» Олександр Качанко. Останній вже прославився тим, що захотів попіаритися на новому сквері на вул. Короля Данила. За це міський голова його ледь не звільнив. На цьому ж окрузі балотується колишній заступник начальника УЖКГ Сергій Шутяк. Тому, якби відбувалися якісь дебати на комунальну тему в тамтешніх дворах за його участю, то цікаво було б послухати навіть тим, хто на окрузі не живе.

     

    Спортсмени, активісти, партійці

    Цікавою складається ситуація на 23-му окрузі, де балотується колишній депутат, заступник директора КП «Водоекотехпром» Микола Калайда (БПП «Солідарність»). П’ять років тому він був одним із трьох депутатів, який вирішив не йти на вибори і пропустив поточну каденцію. Тепер, мабуть, скучив за депутатським мандатом і вирішив взятися за старе. Конкуруватиме він з молодим спортсменом та політиком, який останніх кілька років досить часто з’являється в інформпросторі, Віталієм Меріновим.

    На 25-му окрузі бачимо ще більше цікавих кандидатів. Від «Самопомочі» тут балотується колишній депутат, підприємець Віктор Корбецький, а від «Свободи» – чинний депутат Роман Кімачук. «Солідарність» виставила одного з найцікавіших кандидатів – боксера, майданівця та добровольця батальйону «Донбас», який втік з лікарні, щоб звільнити друзів з полону і сам потрапив у полон, – Андріана Волгіна. Наче на противагу йому УНП виставляє тендітну гімнастку, яка представляла Україну на пекінській Олімпіаді 2008 року, Дарію Згобу.

    Цікавими мали б бути вибори на 31-му окрузі. Тут багатодітна мати Ілона Мурзова від «УКРОПу» опонуватиме чемпіонові світу та Європи з фітнесу і бодібілдингу, який балотується від «Самопомочі», Федору Хашалову.

    Шостий округ теж не поступається публічними кандидатами. Тут зійдуться відома франківцям (нерідко скандалами) «мама Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна («Самопоміч») з художником та автором проекту Музею Небесної сотні Романом Бончуком («УКРОП»).

    Цікава ситуація на 41-му окрузі. Тут балотується чинний «свободівець», мобілізований учасник АТО Петро Гавриш. Оскільки більша частина округу – це село Микитинці, а він є місцевим, то видається, що він має перевагу. Але якщо згадати, що минулого разу він був одним з тих небагатьох «свободівців», який не зміг виграти вибори на окрузі і став депутатом завдяки списку, то розуміємо, що оратор з нього не дуже сильний. Йому опонуватиме заступник головного лікаря міста Емма Гошовська («Батьківщина») та начальник міськуправління освіти і науки Наталія Микула. А розбавить цю чиновницько-депутатську компанію на окрузі кандидат від БПП «Солідарність» – фотограф та підприємець Ростислав Шпук.

    На окрузі №9 лідером мала б стати Тетяна Терсенова-Завадовська («УКРОП»). Член виконкому від «Громадянської позиції» Любомир Богославець ораторськими здібностями ніколи не вирізнявся. А БПП «Солідарність» виставила кандидата, з яким не відмовився б кандидувати, напевне, жоден громадський активіст, – найскандальнішого забудівника в місті, директора «Вамбуду» Володимира Ковальчука, який, незважаючи на думку громади та депутатів, забудовує територію біля міського озера.

     

    Не з нуля

    Поки що активної боротьби між кандидатами майже не було видно. Або вони ще не встигли, або й не планують обливати один одного брудом. За винятком хіба що 35-го округу. Тут не пощастило чинному «свободівському» депутату Андрію Грималюку, його округ вибрала колишня однопартійка, а сьогодні представниця «УКРОПу» Світлана Оришко. П’ять років тому вона не змогла виграти вибори на окрузі і стала депутатом по списку. Втім, на початку цього року вона зі «Свободи» вийшла і пристала до її опонентів. Зараз Оришко активно працює на окрузі. Не тільки, коли ставить там нові лавочки, а й коли пояснює своєму електорату, що все, що робиться на окрузі, робиться за кошти бюджету і депутат Грималюк тут ні до чого.

    Слід пам’ятати, що чинні депутати стартують не з нуля, а з певного відсотка. Навіть найпасивніші з них мають зо 5% підтримки, бо так чи інакше робили щось на окрузі. А дуже активні, як-от лідер фракції «Свобода», голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв, який балотується по 42-му округу, виходять на старт одразу з 20% рейтингу. Перемогти Онуфріїва на окрузі, напевно, не зможе навіть чинний голова міста. І, як бачимо по опонентах, ніхто надто й не намагається.

    Тетяна СОБОЛИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!