Володіє 11 техніками розпису: прикарпатка дряпає, витравлює та розмальовує яйця (ФОТО)

  • Наталія Андибур з Калуша вже понад 15 років займається ремеслом писанкарства, 10 років з яких – професійно. Жінка створила вже декілька тисяч писанок традиційними та маловідомими техніками, повідомляє “Галицький кореспондент”.

    Пані Наталія – дружина священника Миколи Андибура, пароха церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці, що в селі Креховичі Брошнівського протопресвітеріату.

    Вона – майстриня-учасниця міжнародних проєктів та заходів. Декілька робіт прикарпатської писанкарки внесли до трьох альбомів всесвітньої асоціації. А ще Наталія Андибур увійшла до Всесвітньої асоціації художників великоднього яйця, яка об’єднує майстрів усього світу.

    Володіє прикарпатка 11 техніками розпису писанки. А її колекція налічує майже тисячу писанок. Особливими вважаються роботи, виконані у техніці валяння, дряпання, монастирська “бісерна” техніка та декоровані холодним фарфором. За фахом Наталія вчителька. Але згодом вона отримала другу вищу освіту й опанувала фах керамістки.

    Майстриня каже, що є традиційні, старовинні й сучасні, українські та запозичені в інших народів техніки розпису писанки. Найпопулярніша традиційна воскова техніка на різних яйцях – курячих, качиних, гусячих, перепилиних і навіть страусиних. Ця техніка як мірило мініатюрного розпису. Працює Наталія і в техніці видряпування, валяння зі шерсті, точкового розпису, витравлювання – це коли візерунки наносяться воском, потім їх опускають в оцтову кислоту і вже тоді змивають віск гарячою водою.

    Цікавими виходять писанки майстрині у техніці ажурного вирізування, яку вона застосовує на страусиних яйцях.

    Мисткиня переконана, що кожна її писанка живе своїм життям, бо народжена душею. Кожна її робота індивідуальна та неповторна. На багатьох писанках Наталія Андибур зображує зірки, “ружі” – символ Сонця, ранкової зорі. Каже, що саме з такої писанки починали писати писанкарі, як знак подяки за прожитий рік.

    Прикарпатка раніше часто бувала у Патріаршому Соборі в Києві. Ще тоді виникла думка подарувати тут свої писанки, згодом так і зробила. Ті роботи побачив Блаженніший Святослав і відправив майстрині лист-подяку та архіпастирське благословення.

    Одного разу на виставці у Крилосі побували Патріарх та Митрополит, а також колишній міністр культури Євген Нищук, які також отримали подарунок – писанки Наталії Андибур.

  • “Наші предки здавна писали писанки, – каже Наталія. – Найцінніші писанки на “живих” яйцях, це коли вміст не вилучається, а залишається. Писанкуйте, пробуйте і вчіться, бо писанка – генетичний код українського народу. А ще писанки можна подарувати друзям та знайомим. Головне писати їх з чистими, світлими думками та любов’ю”.

    Слід зазначити, що на цей час у Мистецькому домі “Тобівка”, що в Івано-Франківську, проходить виставка писанок мисткині, яка присвячена Світлому Христовому Воскресінню. Пані Наталя каже, що військовослужбовець, який першим відвідає виставку та залишить свій відгук – отримає від неї у подарунок писанку Великодня. Тож писанкарка радо запрошує охочих побувати на виставці та поринути у прекрасний світ писанок.

    Мар’яна ЛОКАТИР

    До теми: На Прикарпатті відбулися традиційні гаївки (ФОТО)

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!