Хризантеми: ванни, настоянки і чаї

  • Лікарі, дієтологи і косметологи одностайні: осінь треба прожити із хризантемами. Ці квіти мають унікальні оздоровчі властивості.

    Уособленням довголіття та здоров’я з незапам’ятних часів вважається хризантема на своїй батьківщині – в Японії. Ця квітка, яку називають «кіку», втілює сонце і є національним символом Японії. Її зображення вважається священним. Свято хризантеми в країні Сонця – це особливий ритуал: виконуючи його, треба милуватися кожним відтінком суцвіть, при цьому глибоко дихати і роздумувати про сенс життя. Японські імператори зазвичай поєднували цей процес із питтям вина із хризантем. І мали рацію: квіти цих рослин мають цілющі властивості. Які саме, дослідили вже сучасні вчені. Народна медицина, дієтологія і косметологія взяла їхні висновки на озброєння.

    У пелюстках садових дрібноквіткових хризантем у великій кількості містяться селен, калій, цинк і магній – речовини, без яких не може існувати організм людини, з’ясували медики. Це ті мікроелементи, яких особливо потребує наша нервова система. Найпростіший спосіб отримати їх – із чаєм та настоянками. Сушені пелюстки хризантем можна додавати в готовий чай (зелений чи чорний) або окремо заварювати цілі квіткові бутони. Ефірні масла хризантеми в такому чаї також будуть корисні при докучливих бронхітах і частих застудах. Міцний чай із квітів хризантеми має легку заспокійливу дію – його радять пити на ніч. Результат – після тижня «чайних процедур». При застудах чай із хризантем рекомендують пити впродовж півтора місяця.

    Також чай, приготований з хризантем, допомагає знизити температуру, активно виводить з організму токсини, допомагає при подагрі, ниркових захворюваннях, запамороченнях і головному болю. Засушені квіти заварюють близько 10 хвилин, киплячу воду при цьому використовувати не можна.

    Зі свіжих пелюсток готують чай для зміцнення імунної системи: чайну ложку дрібно нарізаних пелюсток заливають склянкою окропу, коли настоїться і трохи охолоне, додають мед за смаком. Хризантемово-липовий чай – по половині чайної ложки пелюсток хризантеми і сухого липового цвіту на склянку окропу – добре очищає організм, має сечогінну і потогінну дію.

    Аромат квітів хризантеми має бактерицидні властивості. Тому при захворюваннях дихальних шляхів варто покласти під простирадло, на рівні верхньої частини спини, пелюстки хризантем, а біля ліжка поставити ємність з кількома квітками, залитими теплою водою. Ця процедура має лікувальну дію.

    Ванни з квітками хризантем зміцнюють організм, підвищують його опірність до вірусів. Готується ця цілюща ванна так: обриваємо з 3-5 рослин пелюстки і запарюємо їх літром окропу. Близько півгодини настоюємо, після чого виливаємо у воду. Такі ванни добре приймати по чверті години тричі на тиждень – до місяця. При нервових розладах та депресіях до пелюсток хризантем додають нарізану цедру одного ошпареного окропом лимона. Таку теплу ванну тривалістю 15 хвилин потрібно приймати через день – до двох тижнів.

    Лікувальні властивості мають і компреси з хризантем. Особливо помічні вони при застудах, артрозі і зниженому тонусі нервової системи. Народна медицина приписує при запаленнях суглобів, зокрема колінних, такий рецепт. Покласти в рідкий (розтоплений) мед пелюстки хризантеми з розрахунку чайна ложка квітів на столову ложку меду. Настояти не менше доби і робити компрес на хворі місця із цієї медово-хризантемної суміші. Такою ж сумішшю у вигляді компресів слід лікуватися при застудних захворюваннях.

    У косметології застосовують настоянку з квітів хризантеми – це добрий тонік. При місцевому застосуванні вона зменшує біль і набряк при остеохондрозі, хворобах суглобів, укусах комах, висипаннях та інших подразненнях шкіри. Також цю настойку додають в антицелюлітні косметичні лінії, оскільки вона уповільнює синтез і відкладення жиру. Готують настоянку так: банку з темного скла наполовину заповнюють пелюстками квітів, заливають спиртом на 3-4 см вище від них, щільно закривають і ставлять у прохолодне темне місце на шість тижнів. Якщо ж зробити листяний настій із хризантем і полоскати ним ротову порожнину, то можна врятуватися від пародонтозу.

    А ще їх їдять. Дрібно нарізані пелюстки хризантем використовують у японській, китайській та французькій кухнях – додають у соуси, до м’яса і риби, посипають ними замість зелені другі страви. Кулінарні принади хризантем відкрили у Японії – з’ясували, що ці квіти перебивають неприємний рибний запах страви. Тому ніжний соус із хризантем на основі вершків – популярна складова багатьох рибних страв у Японії.

    Наталія БІЛА

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!