Нащадок Габсбургів буде піарити Галичину в Європі

  • Минулого тижня було засновано благодійну організацію «Фундація Габсбургів». Головою правління фундації став Карл фон Габсбург, а виконавчий кістяк організації сформували відомі франківчани Віктор Кімакович, Павло Андрусяк, Андрій Романчук та Юрій Андрухович. Своїми проектами фундація планує пожвавити культурний процес у Галичині і подати його у європейському контексті.

    «Україна є повноцінною частиною Європи і може брати активну участь у європейських культурних процесах, – зазначив на зустрічі з галицькою інтелігенцією у Львові Голова Правління Фундації Карл фон Габсбург. – Галичина у минулому зробила значний культурний внесок для поступу центрально-східної Європи. На часі сьогодні відродити цей процес. Фундація буде працювати над промоцією Галичини у європейській спільноті і над налагодженням тісної співпраці між народами центральної Європи».

    Найамбітнішою задумкою Фундації є започаткування «Галицької премії» для відзначення культурних діячів Галичини, Буковини, Закарпаття та Центральної Європи, зокрема Чехії, Словаччини та Польщі. «Йде мова про те, що Галичина зробила вплив на всю Австрійську імперію, особливо у культурному плані. Мультикультурність імперії спричинилася до розквіту в архітектурі, літературі, музиці. Щоб не забувати про це, підтримувати культурну єдність на теренах колишньої імперії і не дати Галичині випасти з центральноєвропейського культурного процесу, ми плануємо започаткувати «Галицьку премію», – розповідає директор Фундації Віктор Кімакович, який також очолює франківську благодійну Фундацію «Короля Юрія».

    На роботу зі встановлення «Галицької премії», за словами Віктора Кімаковича, доведеться витратити майже рік. За цей час Фундація планує втілити ряд дрібніших проектів, серед яких переклад українською книги про родину Габсбургів та відродження центральноєвропейського літературного часопису «Потяг-76», яким опікувалися письменники Юрій Андрухович та Олександр Бойченко. Літературна складова у діяльності Фундації відіграватиме важливу роль: «Література імперії майже вся мала якийсь стосунок до Галичини. Це і Бруно Шульц, який не був австрійцем, і Йозеф Рот, і багато інших письменників», – зауважує Віктор Кімакович. Карл фон Габсбург, у свою чергу, додає: «Коли подивитися з історичної точки зору на літературу, можемо побачити, що досить багато літературних творів мають саме тут своє джерело».

    Юрій Андрухович, який очолив Почесну Раду «Фундації Габсбургів», сподівається, що в рамках її діяльності вдасться у найближчому майбутньому зрушити з місця «Потяг-76», який «останнім часом нікуди не їде». «Для здійснення культурних проектів потрібні гроші. Щоб робити справді незалежні культурні проекти, треба стояти осторонь українських грошей, які часто бувають крадені, злочинні, олігархічні, попросту пахнуть. Є можливість спробувати попрацювати з закордонним партнером і долю українських грошей звести до мінімуму», – зауважує письменник. Найбільш витратною статтею у видавництві часопису є оплата роботи перекладачів. З допомогою Фундації можна буде планувати австрійське чи поставстрійське число часопису, яке буде презентувати сучасних авторів з території колишньої Австрійської імперії.

    У діяльності «Фундації Габсбургів» не буде ніякої політики, каже Віктор Кімакович і запевняє: це культурний, а не політичний проект. «Щодо звинувачень у галицькому сепаратизмі, то позиція Габсбургів дуже чітка – вони не толерують сепаратизм як такий. Вони декларують, що Україна – це європейська держава. Вони бачать її у складі ЄС і будуть підтримувати її інтеграцію».

     

    Можливо, ця фундація стане шансом розбурхати Франківську провінційність, сподівається Юрій Андрухович, бо впродовж останніх років відбувся черговий занепад і як місто Франківськ втратив своє значення, яке було набуте впродовж 90-их років, і перетворився в один із рядових обласних центрів.

    «Фундація Габсбургів» відкрита для цікавих культурологічних проектів. Ідеї можна подавати у скриньку: office@habsburg-stiftung.org.ua.

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Біографічна довідка:

    Карл фон Габсбург народився 11 січня 1961 року. Ерцгерцог. Онук останнього імператора Карла, старший син доктора Отто фон Габсбурга. 1 січня 2007 року перейняв обов’язки Голови Дому Габсбургів. Капітан військової авіації Австрії. Президент Панєвропейського Руху Австрії та член президії Панєвропейської унії, голова ANCBS (Асоціації національних комітетів Блакитного Щита – об’єднання захисту культурних пам’яток) та офіцер охорони культурних пам’яток в Австрійському Федеральному Війську. Колишній Депутат Європарламенту. Суверен Ордену Золотого Руна.

    Габсбурги (нім. Habsburger) – одна з найбільш могутніх монархічних династій Європи в часи Середньовіччя та Нового часу. Представники династії відомі як правителі Австрії (з 1282 року, трансформованої пізніше у багатонаціональну Австрійську імперію (до 1918 р.), а також як імператори Священної Римської імперії, престол якої Габсбурги займали з 1438 до 1806 року.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!