Яким буде новий Богдан Хмельницький?

  • Стабільність, про яку так часто говорять в Україні, – вигадка політиків. Україна протягом 21 року існування ніколи не знала справжньої стабільності.  Україна рухається від кризи до кризи протягом усієї незалежності. Населення країни не задоволене ні суспільно-політичним становищем у державі, ні власним рівнем життя. Цей рік взагалі став рекордним за кількістю акцій протесту, як свідчить статистика. Але ж то тільки статистика…

    В Україні немає грандіозних страйків, масових мітингів, маніфестацій. Дрібні протести так і не зливаються у великий бунт, флеш-моби не виростають в революцію. Власне, хіба лише це й можна назвати українською «стабільністю» – недоведення протесту до логічного кінця.

    Але я б не трактував це як привід для песимізму. Ця «стабільність» мені радше нагадує десятиліття «золотого спокою» – так поляки називали час 1638-1647 рр. Тоді польська шляхта жорстко придушила опір козацтва і сподівалася, що «хлопство» уже ніколи не підніметься з колін.

    Та на політичну арену вийшов Богдан Хмельницький. Він збунтувався через особисту образу, але в результаті не тільки послабив тиск Польщі на Україну, а й започаткував процес демонтажу Речі Посполитої і зникнення її з міжнародної політичної арени.

    Феномен Хмельницького, який зумів здолати одну з найсильніших тогочасних держав Європи і розбудити пригноблене українство, вселяє в мене оптимізм і сьогодні. Є надія, що, як і в середині ХVІІ століття, з’явиться і в нас загальнонаціональний лідер, який очолить національне відродження.

    Спробуємо намалювати узагальнений портрет нового Богдана Хмельницького.

    Імовірно, він також буде керуватися в своїх діях не абстрактною програмою, а особистою образою на владу, інакше українці рідко розпочинають спротив. Можливо, новий загальноукраїнський лідер навіть не буде українцем за кров’ю, бо епохальні зміни в країні часто ініціювалися людьми інших національностей, для яких Україна стала Вітчизною. Для прикладу можна назвати і засновника українського інтегрального націоналізму, росіянина Дмитра Донцова; ідеолога українського консерватизму, поляка В’ячеслава Липинського, та й грузина Гію Гонгадзе згадати варто.

    Є також думка, що людина, яка очолить рух за оновлення країни, напевно не буде професійним політиком, принаймні в нинішньому українському розумінні цього терміна. Бо сучасний український політик позбавлений мотивації, яка виходить за межі його рахунка, огорожі вілли і можливостей «рішати питання» так, аби рахунок збільшувався. Новий Хмельницький тим і вирізнятиметься, що він буде державним діячем, який готовий йти на шкоду власним інтересам для стратегічного розвитку країни. Для майбутнього Хмельницького нинішня політика як ремесло інтриг, кидків, підстав і «розводу лохторату» буде нецікавою. Це буде тягар, який йому доведеться скинути.

  • Інші риси до образу сучасного Хмельницького залишаю додумати Вам самим.

    Сподіваюся тільки, що нового лідера українці вже не трактуватимуть як месію, який чудесним чином збудує нам тут правову державу і соціальне благополуччя. Інакше все знову закінчиться звичною українською «стабільністю».

    Сергій АДАМОВИЧ,

    депутат обласної ради

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!