Що серце заспокоїть Телемедицина рятує життя

  • Минулого вівторка в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні відкрився кабінет ехокардіографії. З допомогою єдиного в Західній Україні ультразвукового апарату експерт-класу тут виявляють хвороби серця і серцево-судинної системи — як у немовлят, так і у старших діток. У складних випадках франківські спеціалісти в режимі „прямої лінії” консультуються з фахівцями Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії (Київ).

    „Щороку ми виявляємо 150-200 дітей, які потребують хірургічної корекції вад серця”, — повідомила Олександра Царук, лікар ультразвукової діагностики обласної дитячої лікарні (ОДЛ). Упродовж останніх п’яти років, за її словами, кількість дітей, які народжуються з хворим серцем, зросла вдвічі. „Кожна сьома-дев’ята дитинка має вроджені вади серця, — продовжує пані Олександра. —  До нас поступають дітки в тяжкому стані, з критичними вадами, які потребують огляду вже у перші години життя. Їм потрібно надати невідкладну допомогу, відтак треба обстежити і з’ясувати, як зробити це максимально ефективно. Ми оглядаємо дітей і при потребі зв’язуємося з київськими кардіохірургами — отримуємо професійну консультацію щодо особливостей лікування”.
    Зв’язок забезпечує комп’ютер, консультації проходять в он-лайн режимі. Отримане з допомогою ехокардіоскопу зображення пересилається в Науково-практичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії, де його вивчають тамтешні спеціалісти. Якщо є потреба, на місці проводиться додатковий огляд окремих ділянок серця чи судин — таким чином упродовж 10-20 хвилин проходить міжміський лікарський консиліум і ставиться точний діагноз.
    З київським Центром дитячої кардіології Івано-Франківська ОДЛ співпрацює вже п’ять років. Центр надає прикарпатцям не тільки консультативну, а й невідкладну хірургічну допомогу — проводить операції на серці. Цими днями його лікарі рятували життя Назарчикові С. Хлопчику ще немає й тижня, у нього вроджена вада серця. Потрібна термінова операція – визначили з допомогою нового УЗД-апарату франківські лікарі. Аналогічний вердикт за результатами дистанційного обстеження винесли й київські спеціалісти. Спеціально обладнана, реанімаційна „швидка” доправила немовлятко до столичної клініки. Дорогою супроводжуючий лікар готував дитя до операції, а його батьків — до догляду за дитиною. „Операція допомогла зберегти дитинці життя, — пояснила пані Олександра. — Довгостроковий прогноз — втішний: за умови адекватного лікування через кілька років хлопчик буде цілковито здоровий”. Важливо, що діагностика в ОДЛ, перевезення до Києва і лікування в Центрі — безкоштовні.
    Працюючи за такою схемою, лікарі Івано-Франківської обласної дитячої лікарні торік врятували від смерті 26 немовлят із вродженими вадами серця (в області у 2008 році з різних причин померло 83 дітей). Упродовж року в столичному кардіологічному Центрі були прооперовані близько 70 франківських діток.
    „Це була наша мрія — відкрити сучасний кабінет кардіоскопії, — каже головний лікар ОДЛ Радислав Котурбаш. — Приміщення підготували з допомогою спонсорів, обладнання, вартістю 2 млн. грн., передало Міністерство охорони здоров’я. Наразі такого ультразвукового апарату експерт-класу, який може „бачити” найменші прояви серцевих недуг, не має жодна інша клініка Західної України. Ні доросла, ні дитяча. Тож ми пішли назустріч Обласному кардіологічному диспансеру і домовилися, що в складних випадках діагностику серцевих захворювань у їхніх пацієнтів проводитимуть також і наші лікарі”.
    Обстеження в кабінеті ехокардіографії Діагностичного відділення Івано-Франківської обласної дитячої лікарні можна пройти за скеруванням кардіолога чи дільничного лікаря. Для цього потрібно записатися на огляд. Пацієнтів із районів реєструватимуть по телефону. „Для кожного буде визначена дата й година прийому, — зазначив пан Котурбаш. — Таким чином ми уникнемо неприємної багатогодинної черги під кабінетом. А також забезпечимо хворим максимально ретельний огляд”.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

  • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!