Діти-діти, де вас подіти?

  • Літо. Відпочинок.  Вчителі люблять літо як мінімум з трьох причин: червень, липень, серпень. Гарний популярний жарт. А що ж відбувається з дітьми у той час? Частина з них стають клієнтами травмпунктів, хтось гоїть синці на колінах у бабусі в селі, хтось смажиться на березі Бистриць. Варіантів можна ще перераховувати безліч, але ми зупинимось на, так званому, «організованому відпочинку». У державі з начеб-то безкоштовною медициною і загальнорівнодоступною освітою ще за звичкою переймаються дитячим оздоровленням. Щороку пишуться тонни звітів про плани на оздоровлення, про фактичне чи номінальне їх виконання (старий добрий принцип, якого мене навчили у перші роки роботи в освіті: байдуже, що і як ти зробив, чи робив взагалі, головне – аби звіт було красиво і вчасно оформлено). Щороку ми стовідсотково оздоровлюємо дітей, адже перші тижні літа діти відсиджують в асфальтних пришкільних таборах. А потім вони кудись їдуть. Куди?

    Варіант перший. Їдуть в чудом врятовані пострадянські оздоровчі табори. Там вони мило спілкуються між собою, отримують необхідний життєвий досвід: алкоголь, цигарки (якщо якимось дивом доти не спробували), вміння виживати у суспільстві з елементами дідівщини, здатність спілкуватись із протилежною статтю тощо. Свідомо тут зупинимось, бо далі у кожного уява домалює свої варіанти. Але кожна мама фіксує, або кожен третій із нас пригадає, які свіжі анекдоти привозив із таборів і наскільки суттєво поповнив запас нецензурної лексики. Але то елементи дорослішання у нашому суспільстві. Та що вже робити – сам не можу дивитись довкола, щоб хоча б подумки не проявилось котресь із ТИХ слів.

    Кілька слів про піонерські табори давно вмерлої держави. Мене вкотре звинуватять у намаганні реанімувати щось із «совка», але не все, навіть там, було погано. Не вважайте це соціальною рекламою, а-ля товариш Симоненко напередодні виборів¸ але…

    Отож, кажуть, що тоталітарні держави дбали про здоров’я молоді, бо їм потрібні були вояки. Цілком обґрунтоване твердження. А ще – там навчали і виховували. Ідеологія не була на рівні навіть в останні дні існування СРСР. Мабуть тому й розвалилась та держава, що батьки, знаючи, що діти в надійних руках, безпечно брались до революційних справ.

    Так от, увесь цей немалий вступ був лише заспівом до хвалебної оди. Оди на честь одного ДЦ і однієї школи.

    Є в Одесі такий, ще не до кінця куплений, шмат морського узбережжя і унікальної тераси під назвою «Молода гвардія». А в дирекції цього Дитячого центру є звичка відсівати більшість претендентів на вожатих за результатами ШПО – Школи педагога-організатора. Зараз я констатую факт, що отримані там знання і досвід (не емпіричний, отриманий пробами і помилками на дітях, а від професійних інструкторів) міг би замінити половину матеріалу педагогічних предметів вузу. Як згодом вдалось дізнатись, це унікальне явище – навчання фахівців, які працюватимуть із дітьми, – є винятком в нашій державі (якщо знаєте ще десь такий двотижневий чи більше курс, пишіть) і в тій, минулій державі, воно мало на меті підготовку піонерських вожатих. І готували. І зберегли школу. І правильно зробили. Не завжди треба розбирати колгоспи на камінь, бо «колись у мого прадіда корову забрали».

    Ага, для бажаючих покритикувати, виб’ю ще один стілець з-під ніг: на той момент, коли я був у тім ДЦ, майже увесь склад керівництва був «западенським». Тобто якихось особливих симпатій до СРСР і прагнення до його відродження не варто дошукуватись.

    Якщо хтось вважає, що роботі з дітьми не треба навчати, то киньте  у мене камінь. Бо здійснений найкращими педагогами упродовж років навчально-виховний процес полетить до тієї самої матері за 21 день «оздоровлення».

  • Варіант другий. Поїздка до відпочинкових баз рідних (поки що) Карпат, чи кудись на Балкани. Варіант часто дешевший ніж щось схоже у Криму, але… Тут я чув від людей купу різних «але», про які не зараз будемо говорити. Не мої гроші, не мені їх рахувати. І взагалі, про вартість відпочинку можна багато розповідати, але тут уже скоріше було б варто налагоджувати зворотній зв’язок. Коментуйте, пишіть. Заразом дізнаємось, чи цю писанину читає більше, ніж три людини. 

    Варіант третій. Не ідеальний, але зовсім непоганий. Ціна-якість, ідея на місці і поєднання приємного з корисним – пластові табори. Організація, яка вже століття возить юнаків та юначок кудись подалі від цивілізації і знає, як це зробити. Можна дискутувати з приводу необхідності для сучасної  людини навиків виживання із трьома сірниками в лісі, але коли дитина хоч щось вмітиме робити власними руками, не залучаючи відеоуроки з нету, то вже плюс. До речі, знаю кілька родин, які віддають своїх дітей до Пласту тільки з мотивацією «атдахнутьнєдорага». Для декого – то просто два тижні спокою у хаті. А для когось «нагорі» організація є джерелом неспокою. І повидавали купу вимог, які, або виконати нереально, або «варіанти» шукати треба. Класична корупційна схема. На жаль.

    Довідка для тих, хто не в курсі: пластові виховними працюють на громадських засадах, тобто їх робота не оплачується. І до тих, хто працюватиме із дітьми, ще висуваються серйозні вимоги. І навчання теж проводять. І правильно роблять. Не будемо повторювати сказане вище.

    Варіант четвертий. Ваш варіант. Але подбайте, щоб вашим дітям було про що писати в творі «Як я провів літо». І ставлячи кому в цій темі, наведу цитату: «Не виховуйте дітей- виховуйте себе. Все рівно вони виростуть схожими на вас».

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!