Яка зброя популярна серед українців?

  • Інтерес до вогнепальної зброї у громадян нашої країни з роками зростає. Незважаючи на суворе законодавство щодо обігу короткоствольного “вогнепалу”, в іншому переважна більшість населення може дозволити собі серйозні зразки гладкоствольної та нарізної зброї, окрім автоматичної.

    Зброя завжди купується для певних завдань. Значення має також ціна, поширеність аксесуарів та запчастин до неї, асортимент та вартість боєприпасів. Є низка позицій, які мали особливий попит з початку гарячої фази російсько-української війни: помпові рушниці, напівавтоматичні карабіни на базі автомата Калашникова, недорогі болтові карабіни. Ці позиції залишилися в асортименті далеко не кожної української зброярні, але в магазині “Мисливська зброя” – zbroya.store, їх поки що можна купити.

    То в чому ж популярність вищезгаданого “вогнепалу”? Про це й поговоримо далі.

    Помпові рушниці

    “Помпа” є одноствольною рушницею, з ручною перезарядкою шляхом пересмикування цівки. Боєприпаси подаються із підствольного магазину ємністю 4-6 набоїв. Помповий дробовик має ряд переваг, за що його так полюбляють прості громадяни:

    1. Ціна. Турецьку рушницю середньої якості можна придбати за 11-12 тис. грн. Боєприпаси, до речі, теж коштують недорого – в середньому, від 19 грн/шт.
    2. Надійність. Відсутність автоматики полегшує обслуговування, скорочує кількість відмов при стрільбі. Помповик невибагливий до якості боєприпасів, на відміну від напівавтоматичних моделей.
    3. Універсальність. З помпою можна полювати, брати участь у тренуваннях та змаганнях із практичної стрільби, захищати житло. Щодо питання самооборони важливим є й те, що помповик без проблем працює з травматичними боєприпасами – набоями, спорядженими гумовою картеччю.

    Помпова рушниця не буде зайвою в кожній оселі, особливо в неспокійні часи.

    Напівавтоматичні карабіни на базі АК

    Автомат Калашникова знайомий кожному. Багато чоловіків (та й деякі жінки) стріляли з нього, або принаймні вчилися розбирати/збирати та обслуговувати. Враховуючи великі запаси АК різних модифікацій на військових складах, а також існуючий попит у мисливському середовищі на надійний та недорогий напівавтоматичний карабін, низка українських підприємств (КНВО “Форт”, ВАТ “Завод Маяк”, СОБР) зайнялися конверсією даного автомата, тобто доопрацюванням його під потреби цивільного ринку відповідно до законодавства про зброю.

    До оригінального АК (АКМ) було внесено такі доробки:

    • заблоковано автоматичний режим стрільби;
    • прибрано кріплення для штик-ножа;
    • дальність прицільної стрільби була зменшена до трьохсот метрів, для чого було встановлено штифт у прицільній планці;
    • місткість магазину обмежена десятьма набоями.

    В іншому ця зброя зберегла всі переваги армійського аналога – безкомпромісну надійність, високу забійну силу кулі, простоту в обслуговуванні та ремонті. Карабіни на базі АК в українських реаліях найчастіше використовуються при полюванні на кабана.

  • Болтові карабіни та гвинтівки

    Дані зразки являють собою нарізну зброю, перезаряджання якої проводиться вручну за допомогою поздовжньо-ковзного (“болтового”) затвора. Це найбільш точний вид “вогнепалу”, саме на базі даної конструкції побудовані всі гвинтівки для дальньої стрільби. У той же час дані моделі поступаються у скорострільності напівавтоматичним зразкам.

    Один із представників даного класу, який мав великий попит у 2022 – на початку 2023 року – карабін Мосіна, знайомий нам ще за фільмами про Першу та Другу світову війну. Цивільні моделі – це конверсійні зразки, отримані із бойових. У них заштифтована прицільна планка, що обмежує дальність стрільби трьома сотнями метрів. Зразок з оригінальним дерев’яним ложем можна придбати дешевше за 20 тис. грн.

    Знайти карабін Мосіна у відмінному стані реально, хоч і непросто. Якщо пощастить, ви станете володарем легендарної зброї, яку хоч і не можна назвати ідеальним інструментом для полювання, але вона є свідком одразу кількох епох. До речі, на ринку іноді зустрічається “мосінка” із сучасним пластиковим ложем.

    У мисливських магазинах України сьогодні можна придбати не тільки середньобюджетні “болтовики” від Savage, Remington, Howa та інших брендів, але навіть дуже дорогі гвинтівки для наддальньої стрільби від виробників McMillan та Armalite, які мінімально відрізняються від армійських снайперських комплексів і є втіленням новітніх технологій.

    Майбутнє українського збройового ринку

    В українському парламенті час від часу порушується питання про легалізацію короткоствольної нарізної зброї – пістолетів та револьверів. Дедалі голосніше звучать голоси тих, хто вважає, що український народ самовідданою боротьбою проти окупанта довів своє право мати широкий доступ до будь-якої зброї, окрім автоматичної, а сам факт існування по сусідству недружніх держав просто зобов’язує наших громадян бути широко залученими до збройової культури.

    Стежитимемо за розвитком подій.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!