Бізнесмени та держслужбовці Франківська дізналися, як долати корупцію та будувати прозорий бізнес

  • В Івано-Франківську відбувся  регіональний семінар “Ділова доброчесність: долучайся, впроваджуй та вигравай, який об’єднав представників приватних та комунальних підприємств, представників влади, громадських активістів, журналістів. Головною темою семінару стали питання боротьби з корупцією та побудова прозорого та чесного бізнесу в регіоні.

    «Метою семінарів є підвищення обізнаності серед державних та приватних підприємств щодо ділової доброчесності та презентація найкращих практик впровадження комплаєнс-програм від успішних компаній. Ми хочемо продемонструвати реальні приклади, що здатні надихнути та заохотити підприємства України запроваджувати високі етичні стандарти в своїй діяльності. Обговорюємо, чому бізнесу варто об’єднуватись, та які вигоди можна отримати від проходження сертифікації», – зазначає Голова Секретаріату Всеукраїнської Мережі Доброчесності та Комплаєнсу (UNIC) Ганна Герасимчук.

    Захід на Галичині організований Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні та UNIC за підтримки Ради бізнес-омбудсмена (РБО) та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Організатори провели вже подібні семінари у Львові, Дніпрі, Вінниці, Харкові та Одесі. На черзі Рівне та Чернігів.

    На заході в Івано-Франківську був присутній Надзвичайний  Посол Королівства Данії в Україні, Пан Рубен Медсен.

    Учасники отримали не лише теоретичні знання щодо впливу прозорості бізнесу на боротьбу з корупцією, але й стали учасниками тренінгу з покращення навичок у впровадження  комплаєнсу та ділової доброчесності. Перед учасниками виступили з доповідями представники UNIC, РБО та НАЗК. Також на заході був присутній Богдан Кобилянський – Заступник Голови Івано-Франківської Обласної державної адміністрації. А представники великого бізнесу поділилися досвідом впровадження програм прозорості в своїх компаніях.

    Катерина Панасюк, Головний спеціаліст Відділу з питань розробки та моніторингу виконання антикорупційних програм НАЗК, зауважила, що «Проведення регулярної оцінки корупційних ризиків, а також подальше впровадження заходів щодо їх мінімізації, дасть позитивний результат виключно у разі добровільного та усвідомленого прийняття принципу доброчесності, а не формального виконання вимог законодавства».

    Маркус Бранд, Керівник групи проектів ПРООН в сфері демократичного врядування зазначає: «Ми є свідками того, що бізнес може стати лідером змін у цій країні. Хоча економічний розвиток та рівень зайнятості, очевидно, сильно залежать від підприємців, в Україні бізнес відіграє все важливішу роль у формуванні кращих стандартів етики та чесності».

    «Згідно зі статистикою РБО, станом на 01 вересня 2018 року ми отримали понад 4378 звернень від бізнесу на неправомірні дії державних органів, 58 з них надійшли із Івано-Франківської області. Загалом франківським підприємцям ми допомогли повернути майже 29 324 181 млн грн. Кожна справа індивідуальна, кожен кейс непростий. Проте, практика РБО доводить, що й скаржники бувають різні. Прозорі компанії захищати простіше. І важливо не лише бути чесним самим, а й перевіряти своїх контрагентів. Тому, щоб захистити себе та уникнути приводів для скарг, вигідно інвестувати в доброчесність», – зазначив під час виступу Ярослав Грегірчак, Заступник Бізнес-омбудсмена в Україні.

    Андрій Волос, Юридичний радник IT компанії ELEKS, розповів про переваги ведення бізнесу доброчесно, поділився досвідом своєї компанії в сфері комплаєнс та навів цікаві приклади підприємств, яким би не завадила сильна комплаєнс-функція. Також Андрій заохотив аудиторію до квізу з питань Антикорупційної програми НАЗК, який показав, що більшість присутніх достатньо добре орієнтується у питаннях використання Програми на практиці.

    «Компанія в Україні будувалася на основі данських коренів, а ця країна відома як одна з найменш корумпованих в світі. Саме традиція ведення прозорого бізнесу стала природною частиною розвитку компанії в Україні. Мені дуже приємно, що завдяки роботі нашої команди ми розвиваємо компанію без корупції. І, від імені «Ґудвеллі Україна» хочу запевнити, що ми більше, ніж готові бути частиною змін в Україні», – відмітив Крістіан Брокоп, Генеральний директор «Ґудвеллі Україна».

  • Любов Богачевська, Директор з питань розвитку компаній та комунікацій зазначила: «Ми – перша компанія з Івано-Франківської області, яка приєдналася до UNIC, для чого потрібно було підтвердити, що наша компанія насправді є прозорою. Ця мережа є своєрідною платформою для подальшого єднання бізнесу та державних органів для прозорої роботи, турботи про працівників, довкілля та розвитку всієї громади. Саме відповідальність кожного зокрема, яка закладена в основу діяльності прозорих компаній, допоможе протидіяти корупції. Дякуємо мережі за проведення такого потрібного заходу в нашому регіоні. Я впевнена, що сьогодні ми перегорнули нову сторінку для учасників заходу і надали їм поживу для роздумів та деякі інструменти для ефективнішої протидії корупції».

    Таким чином, головною метою комплаєнсу є забезпечення здійснення підприємницької діяльності у відповідності до норм чинного законодавства, правил внутрішніх політик компанії та етичних норм, задля уникнення подібних проблем у бізнесі.

    Організатори наголошують, що Україна все ще знаходиться на останніх позиціях у регіоні за Індексом сприйняття корупції (Corruption Perception Index) та повільно рухається у рейтингу Doing Business (76 місце). Настав час для бізнес спільноти вийти за звичні рамки та відіграти сильнішу роль у впровадженні доброчесності в Україні. Що можна зробити, щоб не тільки покращити місця у рейтингах, а й інвестиційний клімат, збільшити ВВП та створити більше робочих місць?

    Корупцію часто називають серйозною перешкодою для економічного зростання, соціальної єдності та політичної стабільності в Україні. Хоча антикорупційне законодавство і було покращене, його імплементація є досить повільною, а пріоритетом визначено запобігання та боротьбу з корупцією серед державних службовців. На сьогоднішній день набагато менше уваги приділяється корупції за участю бізнесу. Згідно з результатами опитування сприйняття корупції, проведеного серед членів Американської торговельної палати в Україні, бізнес не відчуває значних успіхів у ліквідації корупції в Україні з березня 2014 року, проте сподівається на поліпшення ситуації у майбутньому. 82% респондентів вважають боротьбу з корупцією пріоритетом №1 для поліпшення ділового клімату в Україні. В дослідженні взяли участь 99 представників різних сфер бізнесу. Слід зазначити, що 73% з них не вірять у те, що з березня 2014 року корумпованість зменшилась. 88% респондентів відзначають, що вони прямо зіткнулися з корупцією під час ведення бізнесу (для порівняння, в минулому році таку відповідь дав 91% респондентів). Обізнаність про доброчесність бізнесу має бути посилена як серед громадськості, так і серед бізнесу.

    Довідка:

    Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу (UNIC) — нова ініціатива для бізнесу, який прагне працювати прозоро, майданчик для просування ідеї відповідального бізнесу та впровадження стандартів доброчесності відповідно до кращих міжнародних практик. Учасники UNIC проходять сертифікацію та приймають стандарти прозорого ведення бізнесу, колективно протидіють корупції, отримують консультування та підтримку світових експертів з питань ведення бізнесу. Учасники UNIC мають полегшений вихід на міжнародні ринки та отримання міжнародного кредитування.

    UNIC було засновано Радою бізнес-омбудсмена за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку і Організації економічного співробітництва та розвитку у жовтні  2017 року. На сьогодні вона налічує 55 компаній, в яких  працює 62 тис. працівників із 46 міст України.

    Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні є глобальною мережею ООН в галузі розвитку, організацією, яка виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до джерел знань, досвіду та ресурсів, щоб допомогти людям в усьому світі будувати краще життя. ПРООН співпрацює з понад 170 країнами світу, допомагаючи їм знаходити власні шляхи розв’язання глобальних та національних проблем в галузі людського розвитку.

    ПРООН в Україні надає допомогу бізнесу через впровадження міжнародних стандартів в українському законодавстві. Одним з аспектів цієї допомоги є підтримка бізнесу з розробки надійних антикорупційних програм. Типова антикорупційна програма для державних підприємств, яка відповідає міжнародним стандартам, була розроблена за підтримки ПРООН та прийнята Національним агентством з питань запобігання корупції у січні 2017 року. Це перша програма такого типу, прийнята в країні. Наявність відповідних програм вже є обов’язковою для всіх компаній, що беруть участь у державних закупівлях. Будь-які інші підприємства, які хочуть забезпечити краще дотримання етичних стандартів, можуть приєднатися до більш ніж 250 перших державних підприємств, які вже розробили та прийняли антикорупційні програми.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!