Бюджет участі-2019 виходить на фінішну пряму

  • В Івано-Франківську активно триває робота над бюджетом участі на 2019-й рік. Ініціативна група з активістів та посадовців міської ради вже провела кілька зустрічей, в тому числі з учасниками минулорічних заходів бюджету участі, запустила онлайн-голосування та проаналізувала його результати. Результатом їх роботи стала розробка проекту положення про бюджет участі в Івано-Франківську.

    Документ ще не затверджений, наразі всі охочі можуть подати свої пропозиції до нього за посиланням bit.ly/law_bu.

    «Галицький кореспондент» досліджував основні акценти проекту нового положення.

    Загальні положення і принципи

    Бюджет участі, який ще іноді називають партиципаторним (від англ. participate – брати участь) – інструмент прямої демократії, який передбачає залучення мешканців міста до розподілу бюджетних грошей. Простіше кажучи, франківці зможуть подавати проекти тих речей, які, на їх думку, потрібні місту, голосувати за такі проекти і таким чином долучатись до розвитку міста.

    Метою цього є активізувати мешканців для гуртування навколо спільних ідей, потреб, питань, а також вирішити локальні проблеми людей. Фінансування ж заходів і проектів бюджету участі здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, і у 2019-му році Івано-Франківськ заклав на це чотири мільйони гривень.

    Бюджет участі в Івано-Франківську базується на таких принципах, як прозорість та відкритість процедур подання і голосування, обов’язковість виконання результатів, інклюзивність всього процесу, проведення громадських обговорень з важливих питань та стратегічне планування заради досягнення довгострокових перспектив.

    Для автоматизації партиципаторного бюджетування працюватиме спеціальний сайт, де оприлюднюватиметься вся потрібна інформація – нормативна база, зразки подачі заявок, контактні дані посадовців, самі проекти, адреси та час роботи місць для голосування, підрахунок голосів у режимі реального часу, зведена статистика бюджету участі, інформація про реалізацію проектів та підсумкові звіти.

    А для організації роботи бюджету участі планується створення спеціальної робочої групи. Її завданнями є відбір проектів для голосування, стеження за дотриманням правил, моніторинг процесів голосування та реалізації проектів, оцінка процедури бюджету участі за підсумками кожного року, розгляд та вирішення різних питань, що виникають під час будь-якого з етапів, а також підготовка пропозицій щодо вдосконалення процедури бюджету участі.

    Максимальна кількість учасників робочої групи – 15 осіб. Не більше половини з цієї кількості мають складати посадовці з міської ради та виконкому, половину – представники громадськості, активісти. Втім у разі відсутності претендентів на участь у робочій групі кількість посадових осіб місцевого самоврядування в ній може перевищувати згадану квоту 50%.

    Персональний склад робочої групи затверджується строком на три роки. Розпорядження про це видає міський голова Івано-Франківська. Голова робочої групи обирається на першому засіданні шляхом відкритого голосування. А її секретарем стає представник відповідального підрозділу міської ради.

    Проекти – подання, голосування, моніторинг

    Проекти бюджету участі, залежно від вартості, поділяються на малі (до 100 тисяч гривень) і великі  (до 300 тисяч гривень). Крім того, є і поділ їх за доступністю для мешканців міста. Виділяються загальноміські проекти – вони стосуються жителів всього міста та реалізуються в парках, скверах чи на вулицях, та локальні проекти – вони стосуються, наприклад, прибудинкових територій певних будинків чи учнів однієї школи.

    На великі проекти виділяється орієнтовно 40% від загальної суми бюджету участі в одному його циклі. В усій сукупності проектів виділяється категорія «Освітні проекти», тематика яких передбачає реалізацію в дошкільних та шкільних навчальних закладах, закладах професійно-технічної освіти. На освітні проекти виділяється не більше 40% від загальної суми бюджету участі в одному його циклі.

    Тематика проектів бюджету участі, які подають автори, не обмежується. Автори можуть подавати проекти будь-якої тематики, окрім реалізації індивідуальних ініціатив, що передбачають приватний інтерес. Впродовж одного циклу бюджету участі автор може подати один проект.

  • Щоб проект взагалі був розглянутий, за нього мають проголосувати жителі міста. Для малого проекту це не менше 20 осіб, для великого – не менше 50. Особи, які підтримують проект, повинні відповідати тим умовам, що і автор проекту – мати вік від 18 років та проживати на території міської ради.

    Проекти повинні належати до сфери повноважень органів міської ради, відповідати чинному законодавству, генплану та ДПТ, узгоджуватися із раніше прийнятими франківськими проектами та вписуватись у масштабні стратегії розвитку в разі наявності таких, реалізовуватися протягом одного року та не порушувати прав будь-яких категорій людей.

    Автор проекту подає його на розгляд, вносячи дані на сайт бюджету участі. Посадова особа міської ради перевіряє його та в разі виявлення дрібних неточностей чи помилок відправляє на доопрацювання. Якщо виявлені серйозні порушення, як-от подані навмисно недостовірні дані у документах чи грубе недотримання вимог положення, проект не буде допущено до голосування. Таке ж рішення буде прийнято, якщо він передбачає виключно розробку проектної документації або якщо проект не гарантує безкоштовного доступу мешканців до результатів реалізації.

    Всі дані оприлюднюються на сайті бюджету участі. Інформація про кожен проект, який оприлюднюється на сайті, містить реєстраційний номер і дату реєстрації проекту, назву проекту, ім’я та прізвище автора проекту, розділи проекту відповідно до форми проектної заявки, висновки до проектів, які відхилені.

    Кожен повнолітній франківець може проголосувати за один малий та один великий проект. Голосування здійснюється на сайті бюджету участі – для власників банківських карток, які підтримують інтернет-банкінг, або через ідентифікацію за допомогою електронно-цифрового підпису. Також голосувати можна буде у місцях, визначених розпорядженням міського голови, шляхом внесення даних уповноваженою посадовою особою місцевого самоврядування до електронної системи.

    Для голосування потрібен паспорт громадянина України або документ, що його заміняє. Забороняється голосувати за іншу людину або агітувати за якісь проекти у місцях проведення голосування.

    Результати голосування (кількість голосів) підраховуються в електронній системі автоматично по кожному проекту. Реалізації підлягають ті проекти, які набрали найбільшу кількість голосів, аж до повного вичерпання коштів, передбачених на фінансування проектів бюджету участі. Самі ж проекти повинні бути реалізовані протягом року – за цим слідкуватиме робоча група.

    Франківців запрошують до участі

    Голова громадської організації «Івано-Франківський регіональний центр» Наталія Кобильчак, яка є учасницею ініціативної групи з вироблення нового формату партиципаторного бюджетування, наголошує: робота над новим положенням про бюджет участі виходить на фінішну пряму, але час ще є.

    «Зараз проект бюджету участі формується. Тож будь-який мешканець Івано-Франківської міської ради може подати свої пропозиції до цього положення. Наразі вже є проект положення, з яким кожен може ознайомитись і запропонувати свої покращення, якщо такі будуть. Будемо раді співпраці та чекаємо на ваші пропозиції», – каже Наталія Кобильчак.

    Христина Костирко, координатор програми “Бюджет участі” Івано-Франківської міської ради, розповідає: «Плануємо провести ще декілька обговорень проекту положення про бюджет участі і вже незабаром внести його на розгляд сесії міської ради для затвердження. І навесні починаємо реалізовувати бюджет участі-2019 за новими правилами».

    З проектом положення про бюджет участі можна ознайомитися і подати пропозиції щодо нього за посиланням – bit.ly/law_bu.

    Стаття підготовлена в рамках проекту, який виконує IWPR за підтримки МЗС Королівства Норвегії.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!