Руслан Марцінків: Громадське бюджетування — це реальна підтримка міською владою ініціативних жителів нашої громади

 • Минулого тижня в Івано-Франківську після річної перерви, викликаної широкомасштабним вторгненням московії в Україну, стартував прийом заявок на фінансування проєктів у  сьомому за рахунком «Бюджеті участи», який триватиме до кінця березня. А перед тим розпочався прийом проєктних заявок на 11-й Конкурс проєктів і програм розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства, який теж триватиме по 30 березня ц. р. Якщо на реалізацію проєктів у «Бюджеті участи» Івано-Франківська міська рада виділила 25,5 млн гривень (у 2021 році було 18 млн гривень), то загальний бюджет конкурсу проєктів і програм становить 5 млн гривень. У розподілі цих значних коштів братимуть участь своїм голосуванням за проєкти і програми самі жителі міської громади.

  Зініційована 2016 року міським головою Русланом Марцінківим і підтримана депутатами міськради, цільова програма «Партиципаторне [з англ. participate – брати участь] бюджетування», більш знана як «бюджет участи», стала одним із найдієвіших інструментів співпраці влади та громади. Наше місто було одним із першим в Україні, де така програма була впроваджена.

  Отож, як і в попередні роки, франківці зможуть безпосередньо впливати на зміни в своєму місті через створення проєктів або голосування за них — саме в цьому полягає ідея громадського бюджетування. «Суть програми у тому, що мешканці не оббивають пороги міської ради у пошуках способів вирішення своїх питань чи втілення ідей, а можуть самостійно подати проєкт на програму, зібрати голоси мешканців та отримати фінансування на їх вирішення з бюджету громади», — наголошує Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

  Відбір і фінансування проєктів у рамках бюджету участи-2023 відбуватиметься за оновленими правилами, які наприкінці минулого року затвердила Івано-Франківська міська рада. Замість колишніх великих і малих проєктів  запроваджено інші категорії та розмір фінансування ідей. На один проєкт у категорії «Освітні» (8 млн грн) виділятимуть до 500 тис. грн; «Благоустрій малих вулиць» (12 млн грн) – від 500 тис. грн до 3 млн. грн; «Зелені проєкти» (1,5 млн грн) – до 500 тис. грн; «Інший благоустрій» (4 млн грн) – до 500 тис. грн.

  Стосовно ж реєстрації проєктів координаторка програми «Бюджет участи» в Івано-Франківській МТГ Христина Гнатів радить для цього використовувати дуже зручний сайт if.pb.org.ua. На ньому цього року можна буде збирати і підписи. Звичайно ж, окрім електронної подачі документів, заявки можна подавати й у відділ звернень громадян Івано-Франківської міської ради. Голосування, як і процес подачі проєктів на участь, триватиме значно менше часу, ніж раніше, завдяки чому буде більше часу для виконання проєктів. Голосування за проєктні ідеї в програмі «Бюджет участи» відбуватиметься з 18 квітня до 2 травня. Можна буде проголосувати фізично у ЦНАПах громади або ж в онлайні. Детальніше про умови участи читайте на сайті https://if.pb.org.ua/.

  Також цього року планують завершити роботи переможців програми «Бюджет участи» минулих років. 

  І 11-й за ліком щорічний міський конкурс проєктів і програм теж буде особливий: відповідно до постанови Кабінету міністрів України №590 в умовах воєнного стану пріоритетними будуть проєкти з енергозбереження. Учасниками конкурсу можуть стати громадські та благодійні організації міської громади, при закладах та установах культури, дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах; ОСББ, будинкові, вуличні та квартальні комітети, житлово-будівельні кооперативи; мешканці багатоквартирних будинків міської громади, які отримали дозвіл виконавчого комітету ІФМР на від’єднання житлового будинку від централізованого опалення в цілому.

  Як і раніше, конкурс проєктів і програм передбачає співфінансування вартости проєктів: 70% — від міської ради і 30% — від самих учасників конкурсу. Конкурсна комісія розгляне й затвердить список переможців, а також передбачить конкретне фінансування на кожний із проєктів. Максимальні обсяги фінансування з міського бюджету проєктів і програм для одного заявника від громадських і благодійних організацій становитимуть від 40 тис. грн до 100 тис. грн. Максимальний обсяг фінансування з міського бюджету проєктів та програм ОСББ, будинкових, вуличних та квартальних комітетів, житлово-будівельних кооперативів для одного заявника становитиме від 70 тис. грн (для будинків від одного до чотирьох поверхів) до 105 тис. грн (для будинків від 5-ти і більше поверхів). Максимальний обсяг фінансування з міського бюджету проєктів та програм мешканців багатоквартирних будинків для переходу на індивідуальне опалення (модернізація, реконструкція загальнобудинкових мереж газопостачання) для одного заявника – 140 тис. грн.

  Детальніше про умови участи читайте на http: //konkurs.mrada.if.ua/.

  «Громадське бюджетування — це реальна підтримка міською владою ініціативних жителів нашої громади, яка допомагає їм упевнитися, що багато що в житті міста і сіл залежить і від них. Пріоритетами для нас є підтримка ОСББ, ЖБК під час переходу на індивідуальне опалення, укриття, благоустрій та енергоефективність. Першочергово підтримуватимемо проєкти тих громадських організацій, які займаються волонтерською діяльністю, підтримкою Збройних сил України. А те, що є і співфінансування, – це, звичайно, добре, бо коли людина хоч трошки потратить кошти, вона тоді більше цінуватиме ту працю, яка вкладається для добра громади», — наголосив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків. 

  Мирослав Стефанців

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!