Максим ДЕМСЬКИЙ: «Франківськ покликав «ГОГОЛЬFEST»

  • ГОГОЛЬFESTБільшість великих культурних подій відбувається у Києві. Серед варіантів внутрішнього культурного туризму – масове паломництво до Львова на Форум видавців чи фестиваль «Альфа-Джаз», або поїздка на «Джаз Коктебель», який минулого року проходив на Одещині. Про інші регіони чути дуже мало. Проте цього року українці можуть заново відкрити для себе ще одне місто, де вже сьогодні створюють великий фестивальний проект. Щорічний  мультидисциплінарний міжнародний фестиваль сучасного мистецтва «ГОГОЛЬFEST» цього року відбудеться в Івано-Франківську з 8 по 12 червня. Директор «ГОГОЛЬFESTу» Максим Демський розповів, чого чекати від фестивалю в нашому місті.

     11825628_1096911183672034_1914512455860589835_n

    – Чому це раптом «ГОГОЛЬFEST» захотів переїхати у Франківськ?

    Франківськ просто покликав. Заступник голови ОДА з гуманітарних питань запросив мене як експерта з культури, щоб я дав низку майстер-класів у «білій хаті». Це була колегія управління культури, я приїхав дав декілька майстер-класів. Ми говорили про дві сотні подій, про які, звісно, майже ніхто не знає. І після цього я запропонував ідею новітніх бібліотек. Щоб на базі бібліотек, які є в регіоні, утворити пілотний проект. Оскільки цей рік оголошений президентом роком англійської мови, то я запропонував на базі бібліотек утворити англійські школи. Беремо невеликі приміщення, підводимо інтернет, запрошуємо викладача, і люди почнуть ходити.

    – Ресурс на це є?

    Так, ресурс є. Вони, як мінімум, привозять крутих викладачів, які можуть навчити людину за два місяці розмовляти англійською мовою. Це найголовніше. І плюс програмне забезпечення.

    – Старт цьому стартапу вже даний?

    Немає поки що на місцях людей, які будуть за це відповідати. Потрібно, щоб влада конкретного регіону видала відповідне розпорядження і посприяла цьому. Далі я готовий поїхати в одну-дві бібліотеки і розказати, як запустити процес.

    – Ми відійшли від «ГОГОЛЬFESTу». Тебе запросили як стартапера?

    Так, як людину, яка може запустити і порадити, які проекти можна втілити паралельно, щоб вони не були сильно обтяжливі для області та якось вплинули на культурну складову, що вже склалася. А в розмові з губернатором та його заступником виникла пропозиція провести «ГОГОЛЬFEST» тут. Я порадився з колегами і відповів, що це можна зробити, але треба змішати його з іншим форматом, з тим, що присутнє у Франківську.

    Так я знаходжу композитора Романа Григоріва. Це дуже потужна людина, він погодився допомогти всім, чим зможе. Плюс я знайомлюся з франківським режисером Ростиславом Держипільським. А він теж запускає стартапівський проект щодо обміну досвідом режисерів. Я розповів йому про ідею провести «ГОГОЛЬFEST» тут, а він каже: давай це робити. Ми вже створити невеликий концепт. Він надав свій майданчик для проведення фестивалю, буде відповідати за театральну площадку і за Палац Потоцьких, вже навіть є орієнтовна схема тієї всієї історії.

    – Що означає «за Палац Потоцьких»? Що там буде?

    Там буде майданчик, на якому будуть відбуватися різні мультидисциплінарні події.

    – А ще які локації передбачаються?

    Передбачається «Бастіон», «Дністер» та відкриті площі. Зараз намагаюся домовитися з Анатолієм Звіжинськимм, щоб він зробив великий проект по «Дністру». Щоб його оживити, є декілька ідей. Він зараз готує достатньо серйозну програму, сподіваюся, що ми знайдемо тут точки. Бо мені б хотілося, щоби фестиваль був направлений на якесь майбутнє, щоб це було місце, яке може абсорбувати найкраще, кузня кадрів…

    – У чому суть ідеї цього фестивалю, його основний посил?

    Це насправді може бути проектом, гідним культурної столиці України. Тобто в результаті можна підтягнути як з інших регіонів, так і з недалекого закордону реальних митців, які зможуть тут на якийсь час осісти й утворити абсолютно новий продукт нової якості, абсолютно нової форми. Це абсорбент, місце сили, кузня кадрів…

    Чи вдасться той результат, якого б я хотів, – це питання, на яке ми отримаємо відповідь. Чи готове це місто на потужний масштабний експеримент, на те, щоб вийти за межі концепцій та формулювань і спробувати почути один одного, щоб створити разом основний елемент?

    – А що ти відчуваєш? Є надія на те, що все вийде?

    Команда є, і це головне. Вона не така велика, як би я хотів, тобто в ній буквально декілька людей, які є ініціативними. Але тішить, що коли мене немає  в Івано-Франківську, то тут продовжується робота. В якийсь момент я зрозумів, що за той час, поки мене нема, люди самі вийшли на зв’язок і продовжують працювати.

    – Якими вони будуть, ті напрями?

    Театральні, музичні та кіно. Також буде літературна програма, але це дуже складний процес, тому зараз взялася робити цю програму «гогольфестівський» куратор. Тому що в Івано-Франківську я не знайшов відповідей на мої запитання.

    – Це у Франківську, де існує «станіславський феномен», Андрухович, Прохасько і решта?

    Так. Я зідзвонився з Андруховичем, він, на жаль, не може в цей час бути. Також я розмовляв з Малиновським, але він навіть не прийшов на наступну зустріч, не знаю чому. І тому я запропонував кураторам «ГОГОЛЬFESTу» знайти тут реальних людей, які можуть це зробити.

    – Вже лютий, не так багато часу лишилося до старту, але ніхто навіть не чув про це. Чому?

    У цьому плані події відбуваються достатньо повільно, тому що я довго шукав дизайнера, який міг би займатися образом. Знайшов Ярослава Зеня, але через велику кількість проектів, які в нього є, він відмовився. Зараз я переговорив з Володимиром Гайдаром, і він сказав, що в нього є дизайнер, який може підключитися. І я паралельно з цим підключив одного дизайнера з Києва, який зараз робить образ. Думаю, що через тиждень-два у нас з’явиться афіша. Також буду виступати на центральних каналах і розповідати про фестиваль, тому що хотілося б підтягувати не тільки Франківськ, а й інші регіони.

    – Чи можна назвати якісь відомі імена, які будуть брати участь у фестивалі вже точно?

    Багато чого ще тільки в планах. Точно буде театр «Дах» з виставою «Собача будка», вони мали би бути 8-9 червня. Також має бути Тарас Прохасько, Юрко Іздрик, Василь Герасим’юк, Іван Малкович, Степан Процюк, Богдан Ославський, Ірена Карпа, Катерина Бабкіна. Також мають бути молоді автори з різних регіонів України, іноземні автори. Все інше – це просто концепція.

    – Чим допомагає влада?

    Обласна рада виділила під цю подію десь до 100 тис. гривень. В принципі, це перший дзвоник про те, що є сприяння. Також зараз ведемо переговори з банками, бюджет проекту великий, тому розглядаються пропозиції. Але, як би не було, у нас все одно є план «Б» і ми завжди можемо зробити фестиваль, який відбудеться на обмеженій кількості локацій, зменшимо програму.

    – Хто буде тою червоною кнопкою захисту від дурня, щоб це не перетворилося в певні шароварні речі?

    Ну, це власне куратори, тобто люди, які є тут, і які, з моєї суб’єктивної точки зору, розуміються на якості продукту. А щоб не було кумівства, протягом цього місяця будемо вкрапляти з інших регіонів кураторів інших напрямів. І вони будуть взаємодіяти з тими кураторами, які є тут. Тому що те, про що ти говориш, – дуже небезпечний момент. Втім ми виробили певну технологію, і додаткові куратори мали б вберегти нас від цього.

    – Декілька років тому «ГОГОЛЬFEST» влаштував фантастичний сюрприз для меломанів України. Чи плануєте знову такі сюрпризи, щоб привернути увагу і до цього фестивалю?

    Стосовно хедлайнерів і амбіційних проектів, звісно, ми думаємо про це. Зрозуміло, що ми не зможемо таких серйозних зірок привезти, тому що це нереально через бюджет. Проте ми вже ведемо переговори з декількома з них і сподіваємося, якщо вони, як мінімум, у цей час вільні, що вони відкликнуться і за бензин, хліб-сіль, гостинність та невеликий могорич приїдуть до нас, щоб потішити Івано-Франківськ і взагалі Україну.

    – Чи нема мови про те, щоб цей фестиваль став одним із європейських у Франківську на постійній основі?

    Ні, це не обговорювалося і поки що про це не йде мова. Ми не можемо навіть думати про це, оскільки в нас під загрозою кожний наступний фестиваль у Києві, а не те що у Франківську. Все-таки у Франківську головне завдання – це пробудити, дати можливість тим ініціативним групам, які є, зрозуміти, що весь розвиток в об’єднавчій функції. І як тільки ти об’єднуєшся з іншими групами, то робиш колаборацію – найбільш виграшний продукт, який має більш серйозні перспективи, більш серйозну аудиторію і більше різних можливостей.

    Тобто це, в принципі, такий детонатор. Якщо він відбудеться на дуже високому рівні, то можна говорити про те, що це може відбуватися вдруге і втретє. А оскільки ми допускаємо, що це відбудеться на рівні всеукраїнському чи навіть на рівні світового масштабу, то все одно його роль буде виконана. Зрештою, ця подія може називатися по-іншому в наступному році, але головне, щоб вона відбувалася в принципі.

    Розмовляв Влад ТРЕБУНЯ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!