«Покутське яблуко»-2017

  • Минулого тижня на Снятинщині вже вчетверте відбувся районний фестиваль «Покутське яблуко». До міста над Прутом завітало чимало гостей як з області, так і з сусідніх держав. Зокрема, делегація з Польщі на чолі зі старостою Ченстоховського повіту Кшиштофом Смелою та старостою Кашубського повіту Яніною Квєцєнь і делегація з Молдови на чолі з головою Бричанського району Михайлом Гнатюком.

    Голова райради Іван Угрин та голова РДА Богдан Свіщовський у своїх привітаннях відзначили важливість проведення фестивалю «Покутське яблуко», адже Снятинщина багата на сади і традиції садівництва. Міський голова Анатолій Шумко наголосив, що покутяни вміють не тільки добре працювати, а й святкувати. Тому «Покутське яблуко» дивуватиме культурно-мистецькою автентикою та гостинністю.

    Зародився фестиваль «Покутське яблуко» ще у 2012 році. Тоді головою Снятинської райради був Володимир Томаш. Саме у 2012 снятинці підписали договір про співпрацю з Картузьким повітом Польщі. Покутяни відвідали польський край і побачили, що у картузів є фестиваль ягоди, яку вирощують у повіті. У час її достигання поляки проводять полуничний фестиваль, куди з’їжджається пів-Європи. На святі учасники та гості відпочивають, пригощаються пиріжками та іншими смаколиками з полуницею.

    Після цього снятинці запалилися ідеєю й собі провести подібний фестиваль. Міркували, чим же славиться Снятинський район, і зрозуміли, що його багатство – це сади, в яких віття вгинається від соковитих та пахучих яблук.

    «У 2012 році серед сільських рад ми оголосили про проведення фестивалю «Покутське яблуко». Сільрада, яка найкраще презентуватиме себе, отримає поїздку до Канева та Верховної Ради», – пригадує  Володимир Томаш. Того року учасники так підготувалися до фестивалю, що журі не могли обрати найкращого. Ухвалили рішення, що до столиці поїдуть представники всіх сільрад.

    «Коли ми були на екскурсії у Верховній Раді, то саме відбувалася сварка між народними депутатами. Снятинці, довго не думаючи, почали співати гімн України. Спів покутян зупинив суперечку нардепів», – жартома розповідає про перший рік фестивалю колишній голова міста.

    А ще Володимир Томаш із сумом згадує, як снятинці готувалися до встановлення рекорду України. Покутяни спекли найбільший пиріг в Україні – завдовжки 15 метрів. Готувалися до фіксування рекорду (заплатили кошти, підготували документи), але, на жаль, представник з Івано-Франківська не приїхав. Фіксування рекорду не відбулося. А чому? І досі залишається загадкою.

    Цього року, як і у 2012-го, до Снятина завітала делегація з Польщі. У її складі – бургомістр Картуз Гжегож Голунський, який приїхав, як розповідає, до своєї тітки Марти Вєцкої. (Черниця Марта Вєцка прожила у Снятині всього два роки, але за цей короткий час відзначилася своїм милосердям. Папа Бенедикт XVI проголосив її Блаженною).

    Гжегож Голунський відзначає щиру гостинність та відкритість покутян, дивується багатоманітності національного одягу та традицій. «Серце радіє від такого розмаїття урожаю, кухні та напоїв», – з усмішкою зазначає бургомістр.

    А тим часом на фестивалі покутяни презентували свої кулінарні та кондитерські вміння в імпровізованих хатинках, де щедрі столи спокушали гостей та учасників свята. Охочі також могли придбати саджанці, продукти бджільництва, виноградарства.

    Під вечір ситі та задоволені гості домовлялися про зустріч у місті над Прутом, але вже у 2018 році.

    Ірина БАБІЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!