Рак шийки матки: коли рятує профілактика

  • Рак шийки матки (РШМ) – одне з найбільш частих онкологічних захворювань жіночих статевих органів. Щороку у світі цю пухлину виявляють у понад 600 тис. жінок. По Івано-Франківській області щорічно ця цифра складає понад 110 жінок.

    Страшна статистика

    При реєстрації візуальних форм раку, до яких належить РШМ, занедбаними стадіями розвитку хвороби вважаються ІІІ і IV стадії. Аналіз показав, що в Івано Франківській області РШМ за 2016 рік у занедбаному стані виявлено у 36% випадків.

    Щороку в Україні близько 15%, а по Івано-Франківській області від 12 до 14,5% жінок з візуальною формою РШМ помирає протягом одного року з моменту встановлення діагнозу (у 2016 році показник дорічної летальності становив 14,5%).

    Загалом рак та інші злоякісні пухлини ніколи не виникають зненацька. Розвиваючись поступово, злоякісна пухлина стає завершальною фазою передракових процесів. Але передракові процеси шийки матки (дисплазії) перебігають без жодних симптомів. Ці захворювання можна виявити тільки при лікарському огляді з проведенням забору мазків для цитологічного дослідження. Стереотип, що ультразвукове дослідження замінює огляд гінеколога, є помилковим. При проходженні ультразвукового дослідження передракові захворювання шийки матки виявити неможливо, а рання діагностика раку рятує життя. За статистикою, хворі, яким проведено лікування на ІА стадії захворювання, мають шанс на повне одужання у 100% випадків, хворі в ІВ стадії – у 80-85% випадків, на ІІ стадії – у 60%, на ІІІ стадії – у 35-40%, а в ІV – тільки у 0-5%.

    Пухлина населення

    Рак шийки матки, як зазначалось вище, є найбільш поширеною пухлиною, яка трапляється серед жіночого населення дітородного віку. Останніми днями в пресі та на телебаченні озвучена шокуюча статистика: 158 неповнолітніх дівчаток віком до 14 років і більше 5 тисяч підлітків України віком від 15 до 17 років стали мамами в 2016 році. Все це свідчить про те, що раннє статеве життя є реальністю сьогодення. Але чи знають ці діти про ризик захворіти на рак шийки матки у віці 18 років?

    Основною причиною виникнення раку шийки матки є вірус папіломи людини, інфікування яким передається статевим шляхом.

    Тому ранній початок статевого життя визнано фактором ризику раку шийки матки, тому що до 18 років шийка матки ще не сформована, вона є більш вразливою до інфікування вірусом папіломи людини та іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом. Ризик зростає, якщо сексуальних партнерів більше одного.

    У виникненні раку шийки матки третім фактором ризику є паління. Воно сприяє тому, що нікотин накопичується в слизі цервікального каналу, послаблює місцевий імунітет і посилює агресивність вірусу.

    Дієва вакцинація

    За своє життя більше 80% жінок стикаються з вірусом папіломи людини. Як запобігти інфікуванню?

    Вакцинація – найбільш дієвий спосіб захисту від раку шийки матки у дівчаток та жінок. Найкраще проводити її ще до початку статевого життя – з 12 років. Введення вакцини викличе відповідь імунної системи, і якщо дівчинка зіткнеться з вірусом, то відповідь організму на вірус буде швидкою, сильною і ефективною, адже антитіла вже готові дати відсіч. При бажанні вакцинації зрілих жінок необхідно впевнитись, що жінка на даний час не хвора на рак шийки матки. У цьому можна пересвідчитись, тільки пройшовши огляд у гінеколога з цитологічним дослідженням у будь-якій лікувальній установі.

    На сьогоднішній день відсутні ефективні методи лікування інвазивного раку шийки матки, які б дозволили жінці повернутися до повноцінного життя і відновити дітородну функцію. Тому загальноприйнятою у світі тактикою боротьби із раком шийки матки є не лікування, а саме профілактика цього захворювання.

    Вчасна терапевтична корекція передракових змін дозволяє не допустити виникнення раку. Профілактика може бути первинною, направленою на виключення факторів, які викликають рак шийки матки, що забезпечує вакцинація, і вторинною – організація скринінгу раку шийки матки.

    Скринінг на патологію шийки матки не є тестом на рак. Він виявляє зміни в клітинах, які можуть перейти у рак, якщо їх не лікувати. Розробка вакцин проти вірусу папіломи людини триває більше 30 років. Клінічні випробування на добровольцях розпочаті в дев’яності роки минулого століття. За останні роки досягнуто значних успіхів у процесі вдосконалення вакцин і отримані докази їх безпечності та ефективності. Це не «живі» вакцини, якими можна заразитись, а отримані генно-інженерним методом. В них немає ДНК-вірусу, а вірусоподібна частинка VLP створена шляхом екзогенного синтезу білка L1 в різноманітних клітинах (дріжджі, бактерії та ін.). При електронній мікроскопії вона не відрізняється від вібріона ВПЛ. Вакцина «Церварікс» зареєстрована у більше 30 країнах світу і в Україні з 2008 року дозволена до використання. Вона бівалентна, спрямована проти ВПЛ 16, 18 типів (вироблено компанією GSK). Квадрівалентна вакцина «Гардасіл» направлена проти чотирьох типів ВПЛ 16, 18, 6, 11 (вироблена компанією MSD), зареєстрована у понад 90 країнах світу і входить у Національний календар щеплень підлітків США, Австралії і низки країн Євросоюзу. Вакцина «Гардасил» показала високу ефективність при профілактиці не тільки шийки матки, але й папілом, екзофітних кондилом, а також раку вульви і піхви.

    Все, що необхідно для запобігання раку шийки матки, – дотримуватись здорового способу життя, вчасно та регулярно проходити медичні огляди у гінеколога.

    Головний лікар ПКОЦ,

    заслужений лікар України Володимир РОМАНЧУК,

    онкогінеколог вищої кваліфікаційної категорії

    ПКОЦ Оксана ЗАКАЛА,

    завідувач диспансерного відділу ПКОЦ Ігор ЗАКАЛА,

    онкохірург диспансерного відділу ПКОЦ Ігор ПРИШЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!