Вигадка чи правда: складаємо іспит з основ здоров’я

  • Впевнені, що знаєте все про підтримку здоров’я? Дієтолог і лікар-терапевт Тетяна Чевалюк розповідає про найбільш поширені міфи, які пов’язані зі  здоровим способом життя.

    При набряках не можна пити воду?

    При набряках треба пити воду! І обов’язково! Що таке набряк (ніг, рук, під очима)? Це скупчення води в міжклітинному просторі. Таке відкладання «про запас» відбувається тоді, коли води надходить мало, а та, що є, не в змозі розчинити і вивести всі відпрацьовані речовини. Внаслідок цього кров розносить таку закислену воду до всіх органів. В такому вигляді вона всередину клітини зайти не може, тому відкладається «до кращих часів», на випадок, коли не буде й такої.

    Найчастіше набряки з’являються саме внаслідок недостатнього вживання рідини – чим менше розчинника, тим концентрованіші будуть шкідливі речовини в плазмі крові. Тому зрозуміло, що для зменшення набряків треба за день пити багато води (хоча б 30 мл на кілограм ваги тіла). Три чверті її бажано випивати до 18-ї години вечора.

    Якщо ж достатня кількість води все-таки не надходить, організм її починає запасати з власних ресурсів (органів), тому шкіра стає сухішою, а кров густішає, її рух по венах сповільнюється, виведення токсинів від тканин страждає.

    Але варто розуміти – якщо ви не звикли вживати достатньо води, то розпоюватися треба дуже поступово, збільшуючи кількість води по склянці на 3-5-7 днів. Особливо це слід враховувати людям із підвищеним тиском, схильністю до набряків або серцевими захворюваннями.

    Важливо, щоб вода була негазованою і не підсолодженою (як компот, до прикладу). А сіль має здатність затримувати воду в організмі, тому не варто їжу пересолювати.

    Також що менше ми п’ємо, то більш концентрована сеча утворюється в нирках. Це збільшує ризик сечокам’яної хвороби.

    Окрім цього, якщо ви будете активно рухатися, всі рідинні середовища організму будуть у русі, відтік від тканин буде хороший і про набряки можна забути. Адже відтік лімфи, на відміну від крові, забезпечує не серце, а робота м’язів.

    Чим менше їси, тим швидше схуднеш?

    90% усіх дієт якраз на це і спрямовані. Людина й справді худне, але при цьому стає хворою. Зменшення калоражу дійсно дає швидкий ефект, питання тут у тому, за рахунок чого відбувається втрата ваги.

    Якщо худнути правильно, на збалансованому раціоні, то усувається лише жирова тканина, натомість залишаються м’язова тканина, вода в організмі. А під час незбалансованої дієти тіло мусить звідкись брати будівельний матеріал для своїх тканин. Тому розщеплюються м’язи, страждають внутрішні органи тощо. У результаті тіло втрачає пружність. Ось, наприклад, розтяжки є наслідком слабкої сполучної тканини. Досить часто після екстремальних дієт людина досягає бажаної ваги, але чи виглядає вона так, як хотілось би? Замість стрункого і підтягнутого тіло стає дряблим, обвислим.

    А про підірване здоров’я годі навіть говорити. Адже чим стрімкіше людина худне, тим більший стрес для організму. І тим більший ризик, що розбалансований організм поверне вагу до попереднього показника. Тому, аби схуднути, треба дотримуватись балансу в харчуванні.

    Почати ранок із кави – тонізує на цілий день?

    Ранок потрібно починати з 1-2 склянок теплої води – аби запустити травні процеси і налаштувати організм на правильну роботу. Кава натщесерце провокує продукування травного соку, який, потрапляючи на стінки порожнього шлунка, подразнює їх. А це може призвести до гастриту чи навіть виразки. Тому каву треба вживати після сніданку, і що важливо – лише якісну заварну.
    Деякі люди кажуть, що вранішня кава допомагає запустити перистальтику і випорожнити кишечник, але тоді виникає питання – чому шлунок не працює нормально без впливу кави?

  • Окрім цього, варто пам’ятати, що кава – це зневоднювач. Після філіжанки кави треба обов’язково випити велике горня води – аби лише відновити щойно втрачені запаси води в організмі.

    Мало того, кава сприймається організмом як токсин, тому він якомога швидше намагається від неї позбутися. Це пояснює сечогінний ефект ароматного напою.

    Цукор не впливає на гіперактивність дітей?

    Впливає. Американський невролог Девід Перлмуттер у своїй книзі «Їжа і мозок» на основі власного досвіду і своїх клієнтів довів вплив швидких вуглеводів на роботу мозку. Вражається мієлінова оболонка нервових клітин. Цукор пошкоджує цілісність цієї оболонки, і відбувається погіршення, уповільнення зв’язку між мозком і іншими органами. За рахунок цього мозкова діяльність порушується, знижується контроль за поведінкою, зростає ступінь емоційних проявів.

    Взагалі, наше тіло є заручником того, що ми в нього кладемо. Якщо споживаємо якісну їжу, то клітини будуються із якісного матеріалу. Якщо даємо харчове «сміття», то маємо відповідний результат – імунітет, опірність організму, стан шкіри страждають.

    До того ж, якщо людина їсть багато солодощів, то її кров більше схожа на цукровий сироп, де шкідливі бактерії розвиваються найбільш активно. Не кажучи вже про те, що цукор додатково зневоднює і змінює структуру білків людського тіла. Любителям солодкого варто замінити рафіновані солодощі фруктами.

    Люди, які займаються фізичними навантаженнями, потребують багато білка?

    Однозначно, потребують, але є певні межі. Для людини, яка займається в спортзалі, нормою є до 1,8-2 г білка на кілограм ваги тіла. Для професійних спортсменів можна розглядати більшу дозу, але розробка і контроль такого харчування мають проводитися лише фахівцями. При цьому спортсмен постійно перебуває під контролем з боку медиків.

    До того ж, кожен прийом білків має бути врівноважений утричі більшою кількістю овочів, щоб зв’язати і вивести ту частину білка, яка не перетравиться. Велика кількість води також зменшить побічні ризики від високобілкових меню.

    Також за один прийом в організмі може засвоїтися не більше 30 г чистого білка, а решта буде просто гнити в кишечнику.

    До того ж, дуже часто бездумне вживання білків (у надмірній кількості, без водного режиму і овочів) призводить до проблем із суглобами.

     

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!