“Якщо зима буде холодною, електрику доведеться купувати у Росії”, – експерт

  • Цього року українців чекає один з найскладніших опалювальних сезонів. Тарифи на тепло зросли майже вдвічі, а з вересня дорожчає електрика, і при цьому експерти знову заговорили про можливі віялові відключення електроенергії. Уже сьогодні Україні ледь вистачає електрики, а з приходом зими дефіцит може сягнути одного мільйона квт/год. Тож людям варто запастись свічками, а підприємствам бути готовими до роботи за скороченими графіками, як уже було наприкінці 2014-го.

    Справа в тому, що практично 50% електроенергії в Україні виробляють теплові електростанції. А через критичну ситуацію у вугільній сфері вони постійно стикаються з перебоями з постачанням палива. Через проблеми з поставками антрациту (таке вугілля видобувають переважно у зоні АТО) зросла потреба у вугіллі газової групи. Його добувають у Львівсько-Волинському басейні, а також на Західному Донбасі — тобто на “спокійних” територіях. Однак через постійне недофінансування вони у такому плачевному становищі, що не можуть наростити обсяги видобутку. За офіційною статистикою видобуток вугілля в Україні постійно зменшується.

    “Заборгованість з виплати заробітної плати у галузі – у межах 500 млн гривень. Складається така ситуація: ціна на вугілля не збалансована, державної підтримки немає, заборгованість виникала роками. Шахти доведені до стану банкрутства. Навіть ті, що мають балансові запаси по 100 млн. тонн, – каже голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. – Може так статись, що з настанням холодів наші шахти не здатні будуть видавати вугілля на-гора, бо проходка не ведеться, забої не оснащуються, бо кошти на це не виділяються Якби була підтримка на рівні п’яти мільярдів гривень, можна було принаймні утримати ситуацію на поточному рівні. Про будівництво нових шахт не йдеться – ніхто не виділить 25-30 мільярдів гривень на будівництво шахти”.

    Загалом борги у енергетиці досягли уже безпроецедентних 40 мільярдів гривень, підрахував співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. “Це і борги енергоринку перед генераціями, і борги кінцевих споживачів перед енергоринком, це борги генерацій перед вуглепромом, це борги вуглепрому перед генераціями за спожиту електричну енергію. Частину цих боргів уже неможливо повернути. Ми наче повертаємось у 90-ті”, – каже експерт.

    Через перебої з поставками вугілля, на теплових станціях суттєво збільшилась аварійність, адже енергоблоки не працювали у проектних режимах. На атомних станціях також зросла кількість нештатних ситуацій — знову ж таки через відсутність належного фінансування, через яку не лише на модернізацію, а й на капітальні ремонти коштів не вистачає. “Не зовсім нормальний режим роботи не сприяє зменшенню аварійності, а величезні борги не сприяють нормальній підготовці до опалювального періоду, до нормального здійснення ремонтів на всіх видів генерацій, – каже Дмитро Марунич. – Якщо зима буде холодною, то навіть за умови таких самих запасів вугілля, як у минулому році, можемо мати шокові сценарії. Можливо, будемо звертатись до Росії, бо у неї електрики досить завжди — там профіцит. Або будемо від’єднувати споживачів, передовсім промислових. Гадаю, від’єднати населення при мінус 20-ти градусах ні в кого рука не підніметься”.

  • З тим, що опалювальний сезон 2016/2017 буде вкрай важким, погоджується і екс-міністр палива та енергетики Іван Плачков. За його словами, уже на сьогодні є дефіцит і газового, і антрацитового вугілля, оскільки через спеку споживання електрики зросло — люди активно користуються кондиціонерами, холодильниками. При цьому чотири-п’ять блоків атомних станцій перебувають на ремонті, тож основне навантаження припадає на теплову генерацію.

    “Для того, щоб ми нормально входили в опалювальний сезон, нам треба мати на складах 2,5 мільйона тонн вугілля. В крайньому разі – два мільйони. Сьогодні у нас і мільйона нема”, – каже Іван Плачков.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!