Чи потрібна Галичу ще одна церква?

  • Нещодавно соціальні мережі сколихнуло повідомлення про те, що в Галичі на вулиці  Замковій, 32 ведеться незаконне будівництво культової споруди. Людей стривожило, що тут може з’явитися церква невідомої конфесії.

    Тож 6 липня мешканці Галича звернулися із заявою до районної і міської рад та в чергову частину Галицького РВ УМВС. «Громада жителів м. Галича стурбована тим, що в місті Галич по вул. Замкова, 32, на території подвір’я Лютої Віри Євстахіївни відновилося будівництво культової споруди без рішення сесії міської ради та дозволу на будівництво, – йдеться в заяві. – Просимо перевірити законність будівництва культової споруди, законність реєстрації релігійної громади, яка будує цю будівлю, і вжити заходів щодо припинення будівництва та притягнення до відповідальності його учасників».

    Чи й справді невідома громада провадить тут незаконне будівництво? Для цього насамперед потрібно з’ясувати, з чого все починалося.

    Мешканка Галича Віра Люта, інвалід 2-ї групи, минулого року перенесла тяжку хворобу. Перед тим, як наважитись на операцію, жінка дала обітницю: якщо все закінчиться щасливо для неї, то на знак вдячності Богу вона встановить на власному обійсті молитовну капличку. Жінка стверджує, що ще з дитинства мріяла побудувати маленький храм, де в молитві звертатиметься до Бога разом зі своєю родиною.

    Оговтавшись після важкої хвороби, пані Віра взялася втілювати задумане – звернулася до міської ради з проханням дозволити будівництво каплички. І тут розпочалися суперечки.

    На адресу Галицької райради надійшло колективне звернення від жителів Галича, в якому сказано: «Звертаємося до Вас з вимогою заборонити самовільне будівництво культової споруди, яке розпочате громадянкою Лютою В.Є. Ми вважаємо, що цей факт погано вплине на парафіян місцевих громад УГКЦ та УАПЦ, розпалить ворожнечу і недовіру, а нам, навпаки, треба об’єднуватися. Враховуючи вагоме значення міста Галича в історії України, зокрема Галичини, ми вважаємо неприпустимим у нашому місті побудови культової споруди конфесії, яка ніколи тут не існувала і не мала своїх вірян».

    Крім того, до правоохоронних органів надійшло звернення від координаційної ради ГО «Галич. Майдан» з вимогою провести ретельне розслідування обставин передачі громадянкою Лютою В.Є. частини своєї присадибної ділянки на вул. Гора, 48 під будівництво культової споруди. Також від ГО «Народна самооборона» надійшов лист проти будівництва на адресу головного архітектора району І.Крета.

    Усі ці звернення та заяви навіяні побоюванням того, що будівництво культової споруди  може стати причиною міжконфесійного розбрату. В розпал війни на сході країни  мешканці Галича побоюються, щоб культова споруда не належала Православній церкві Московського патріархату. Проте, як запевняють священики УПЦ КП І.Трощук (релігійна громада Всецариці в м.Івано-Франківську, вул.Медична) та І.Лапка (релігійна громада Св. Архістратига Михаїла на вул. Симоненка, 9), та, зрештою, й сама пані Віра, це будівництво не має жодного стосунку до Московського патріархату.

    Крім того, документи свідчать про те, що в Галичі зареєстрована громада «Покрови Пресвятої Богородиці» (було 10 осіб, але наразі троє вийшли з цього об’єднання), яка просила дозволу на будівництво церкви. Хоча кількість членів громади зовсім невелика, вона має право на існування, так само, як і інші громади.

    Чому виник цей конфлікт, що, до речі, тягнеться ще з минулого року, наразі невідомо, адже в Галичі завжди мирно співіснували різні конфесії. Та конфлікт наразі існує, й комусь вигідно роздмухувати його. Хтось поширює неправдиві чутки про жінку-інваліда, яка не в змозі захистити себе сама, буцімто вона продала свою земельну ділянку під будівництво церкви.

    Пані Віра каже, що розмови про будівництво храму велися. Але, оскільки Галицька міськрада не надала дозволу на будівництво Церкви Покрови Пресвятої Богородиці, яка мала б стояти на пагорбі між Галичем та с. Шевченкове, то, крім розмов, нічого більше не було. Жінка не розуміє, навіщо цей конфлікт і хто за ним стоїть. Люди, які протестують проти будівництва культової споруди, погрожують їй та її родині.

    Міський голова Галича Орест Трачик надіслав листа до управління державної архітектурної будівельної інспекції в Івано-Франківській області, де просить «в найкоротший термін здійснити перевірку незаконного будівництва культової споруди, яка будується без дозвільних документів».

    Про факт перевірки та відмову в кримінальному провадженні через відсутність складу злочину в телефонному режимі повідомив представник інспекції архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області Андрій Чумак. Він зазначив, що це будівництво не повинно супроводжуватися дозвільними документами, оскільки культова споруда (капличка) матиме пересувний характер. Тобто вона складатиметься з таких конструктивних матеріалів, які при потребі розбиратимуться.

    Свою точку зору щодо конфлікту висловив і головний архітектор району. «Будівлі, що споруджені без проекту та з не погодженими відхиленнями від проекту, вважаються об’єктами самовільної забудови, – заявив Ігор Крет. – За самовільне будівництво винні особи притягаються до відповідальності відповідно до чинного законодавства України».

    Наразі будівництво молитовної каплички припинилося. А Віра Євстахіївна щиро сподівається, що з часом все налагодиться і цей штучно створений конфлікт скоро вирішиться.

    Наталія ХАРІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!