Детально про няню: як українцям оформити документи для державної допомоги

  • З 1 січня в Україні, зокрема й на Івано-Франківщині, запрацювала послуга з догляду за дитиною до трьох років – “муніципальна няня”. За цією програмою, уряд відшкодовуватиме батькам частину коштів на оплату няні, в розмірі прожиткового мімімуму для дітей до шести років, що наразі становить 1626 гривень. Відповідне звернення уже можна подавати у місцеві структурні підрозділи соціального засхисту населення.

    “Галицький кореспондент” поспілкувався із заступник директора департаменту Соціальної політики в Івано-Франківській обласній державної адміністрації Микицеєм Степаном Ярославовичем, і з’ясував усі нюанси, при поданні заявки на допомогу.

    Згідно постанови уряду, в підрозділах соцзахисту батьки повинні оформити дві заяви – про надання компенсації послуги “муніципальна няня” та про перерахування коштів для компенсації послуги “муніципальна няня” із зазначенням рахунка в установі банку, й прикріпити до них такі документи:

    • копію договору між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею;
    • документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги “муніципальна няня” (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка).
    • копію свідоцтва про народження дитини;
    • копію паспорта отримувача компенсації послуги “муніципальна няня” з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;
    • копію документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства);
    • копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги “муніципальна няня”;
    • рішення районної, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною)

    Впродовж 10 днів, вашу заявку на отримання допомоги розглядають, а впродовж трьох днів після прийняття інформують про результат.

    Якщо рішення позитивне, то щомісячно вам нараховуватимуть допомогу, в розмірі прожиткового мімімуму для дітей до шести років.

    Спепан Микицей зауважує, що зараз ця сума становить 1626 гривень, проте з липня виплати зростуть і будуть змінюватися відповідно до того, як зростатиме прожитковий мінімум.

    На запитання, чи відрізнятиметься розмір допомоги, для громадян, що проживаютьу регіонах зі статусом гірського, розповідає, що в постанові такий пункт не передбачений, а так як із таких населених пунктів немає ще жодного звернення по виплаті компенсації за послуги “муніципальної няні”, то поки не можна сказати точно.

    Варто зауважити, що в статті 6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” вказується наступне: “Розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків”.

    За словами Степана Микицея, соціальну допомогу на виплату послуг “муніципальної няні”, батьки можуть оформлювати за кожною дитиною до трьох років, не залежно від того, чи вони офіційно працююють, чи перебувають у декреті. В ролі няні може виступати будь-хто, в тому числі й родичі заявника, головною умовою є лише те, щоб працівник з догляду за дитиною, був ФОПом (Фізичною особою підприємцем).

    Стосовно оформлення документації, особливу увагу варто приділити оформленню договору із майбутньою “муніципальною нянею”, оскільки він обовязково повинен містити такі пункти:

    • назва послуги,
    • її обсяг із зазначенням конкретних заходів,
    • умови та строк її надання,
    • вартість,
    • періодичність оплати,
    • відповідальність сторін.

    При оформленні когось із близьких, постає питання про те, що вказати в пункті про оплату. Степан Микицей зауважує, що мінімальною сумою, яка може бути прописана в договорі наразі є 1626 гривень, проте вона змінюватися відповідно до того, як зростатиме прожитковий мінімум. Варто звернути на це особливу увагу, оскільки в іншому разі, сума допомоги буде меншою, тобто відповідатиме тій, що ви прописали в договорі в пункті про оплату.

    Для того, щоб отримувати регулярні виплати, потрібно до п’ятого числа кожного місця доказ оплати послуг няні (чек, виписка із банку), тобто оплата готівкою не підходить. Знову ж таки, коли це професійна няня, то питань не залишається, проте якщо нянею є, умовно кажучи, бабуся, то оптимальним варіантом буде створення для неї банківської карти, та щомісячно поповнювати її, тоді ніяких проблем не виникатиме, головне подавати підтвердження оплати до соцзахисту вчасно.

    Слід зазначити, що прийняття на роботу няню, яка є офіційно зареєстрованою, та вкладати з нею договір, важливо не тільки для оподаткування цього виду праці, але й для батьків, оскільки це не будь-хто, а людина, яка несе відповідальність за надання своїх послуг, і в разі якогось порушення, її можна буде притягнути до відповідальності.

    Заступник директора Департаменту соціальної політики в Івано-Франківській ОДА Микицей Степан Ярославовичем зауважує, що фінансування повністю здійснюється з державного бюджету й цей вид допомоги не враховується, під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства. Тобто, це не буде впливати ні на призначення субсидій ні на виплату малозабезпеченим тощо.

    На 26 лютого, в Івано-Франківській області поки що зареєстрували лише одну заяву на оформлення компенсації, для оплати послуг няні, а саме в місті Івано-Франківськ. Зараз документи розглядають на питання відповідності, для призначення допомоги.

    Нагадаємо, Івано-Франківщина витратить 55 мільйонів гривень на “пакунки малюка”

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!