Домбровський кар’єр може забруднити річки Франківщини

 • У Калуші на території гірничо-промислового району працює працює Міжвідомча комісія Міністерства захисту довкілля. Створення комісії ініціював народний депутат Едуард Прощук.

  Розпочали роботу комісії з виїзду на Домбровський кар’єр та хвостосховища. Зараз відбувається офіційне засідання в Івано-Франківську, інформують “Вікна”.

  Проблема кар’єру не нова, і щороку ситуація погіршується. Тому потрібно напрацьовувати механіку й кроки системної роботи. Треба розуміти: проблема Калуського гірничо-промислового району загрожує не лише Україні, а має транскордонний характер.

  Міністр захисту довкілля Роман Абрамовський підписав розпорядження про створення міжвідомчої комісії по Домбровському кар’єрі. До складу комісії, крім Міндовкілля, увійшли представники ДСНС, Мінфіну, Фонду держмайна, Держводагентства, представники Івано-Франківської ОДА, екоорганізацій і місцеві екологи.

  Ситуація на відвалах Домбровського кар’єру є критичною. Кар’єр забруднить річку Сівку, яка впадає у Дністер, який рознесе забруднену воду в інші країни.

  Як вважає відомий у Калуші науковець Юрій Садовий, рекультивація хвостосховища №1 нічого не дасть, це марне витрачання грошей. Свого часу це хвостосховище вже було рекультивоване. Але при цьому з нього постійно, вже 50 років поспіль виносяться солі.

  Це природній процес: солі, які містить хвостоховище, мають дуже високу розчинність, і у наших кліматичних умовах, зокрема зважаючи на значну кількість опадів, рекультивація за попереднім зразком матиме недовговічний ефект. Поки сіль там є, вона буде вимиватися, зазначив Юрій Садовий. Єдиний вихід — переробка вмісту хвостосховища. Головна небезпека від солей — забруднення грунтів і грунтових вод.

 • Домбровський кар’єр (Домбровське озеро, Калуське море) — затоплений соляний кар’єр, що був з 1967 по 2003 рік місцем видобутку калієво-магнієвих солей. З 2008 року розпочалося поступове затоплення відкритої шахти у зв’язку з припиненням роботи насосних станцій. У 2008-2010 роках затоплення прискорилося у зв’язку із значним притоком прісних вод із річки Сівка (прорив з північного борту) та рясними атмосферними опадами. У червні 2020 року річка Сівка прорвалася в кар’єр вдруге.

  Навколо кар’єру знаходиться обвідний канал, що оточує його з усіх боків, окрім північного борту. Канал побудований з метою відмежування солоного кар’єру від водоносного горизонту. Вода в обвідному каналі станом на 2020 рік була прісною.

  Зараз рівень води в кар’єрі перебував в діапазоні 288 метрів над рівнем моря — чаша парктично наповнена. Раніше цілковите наповнення чаші Домбровського кар’єру очікувалося до 2025 року. Вода з переповненого кар’єру перетікатиме в обвідний канал на північно-західному борті.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!