Гроші на вітер: як в Інстаграмі професії здобувають

 • Минулого тижня відому франківську блогерку Мар’яну Гутак звинуватили у “розводі” інстакористувачів. Більше 130 учнів її онлайн-навчання «Інстапрофесії від Мар’яни Гутак» нарікають на те, що “попали” на тисячі гривень, не отримавши відповідних знань, а тим більше обіцяного банку вакансій та працевлаштування.

  Усі будуть блогерами

  Франківська блогерка Мар’яна Гутак ще серпні 2021 року оголосила про старт великого навчання «Інстапрофесії від Мар’яни Гутак». На курсі організатори обіцяли навчити дев’яти спеціальностей: асистент блогера, менеджер з колаборацій, менеджер з продажу, копірайтер, контент-менеджер, сценарист сторіз, майстер з пакування та пошуку змістів, інстафотограф, таргетолог.

  Також учням обіцяли лекції від найкращих спікерів, цілодобову онлайн-підтримку, банк вакансій у найкращих роботодавців України та особисті рекомендації від відомої блогерки. А найкращим — відразу працевлаштування.

  Ціна питання стартувала від 225 доларів і вище – залежно від складності курсу, який обирав слухач.

  На яскраву рекламу, гарні обіцянки та відоме ім’я блогера повелися більше 130 охочих з різних куточків України та світу. Та не все так вийшло, як гарно планувалося.

  Обіцянки-цяцянки

  У мережі Інстаграм набув розголосу скандал: обурені слухачі курсу “Інстапрофесії від Мар’яни Гутак” згуртувались та вимагають повернення коштів. Кажуть, що “попали” на тисячі гривень, так і не отримавши обіцяних знань.

  “Давно стежу в Інстаграмі за Мар’яною Гутак, яка рекламувала цей курс, вона імпонувала мені як людина. І тут бачу, є курс. А я давно хотіла якось розвиватися і заробляти в Інстаграмі. Тому думаю, спробую. Порадилася з нареченим і вирішила вибрати найдорожчий курс, бо думаю, там, напевно, найбільше інформації і можливостей. Обіцяли банк вакансій, що візьмуть на роботу, що бізнесмени з усієї України будуть нам розповідати те, чого ми не знаємо, навчать нас, як спілкуватися з клієнтами, як розвивати бізнес”, – говорить львів’янка Анастасія Гайванович.

  Відтак жінка оплатила курс вартістю 15990 грн і чекала нових знань.

  Франківка Леся Крупа, яка також має претензії до блогерки, каже, що піти на навчання її спонукало ще й те, що блогерка з різних медіа розповідала, який курс унікальний і потрібний у наш час, які він відкриває можливості та масштаби перед його слухачами.

  “Мар’яна обіцяла, що курс буде унікальним, оригінальним, інформативним, що буде проходити на високому рівні. А також говорила про банк вакансій, де будуть підприємці, блогери, магазини та інші, які шукають кваліфікованих та перевірених спеціалістів. Також йшлося про те, що вже під час навчання, практикуючись, ми зможемо працювати та заробляти, – розповідає жінка. – Мар’яна приходила до мера, щоб він підтримав її у проєкті, а також була в ефірі “Сніданку” на 1+1″.

  Учасникам створили чат і окремий канал для інформування про ефіри. Стартувало навчання наприкінці вересня 2021 року і мало тривати до двох місяців. Тим часом курс затягнувся до цього часу, і незрозуміло, коли він має закінчитися.

  Перша лекція, пригадує Анастасія Гайванович, була дуже поверхневою, як і наступні.

  “З часом я подумала, що можна щось і в інтернеті знайти, а пізніше взагалі зрозуміла, що все є в інтернеті. Просто тут інформацію вкладено у презентації під курс Мар’яни, з її фотографіями і так далі”, – додає львів’янка.

  Коли учасники зрозуміли, що не отримають обіцяних знань, а лекцій від відомих інстафахівців так і не буде, почали вимагати пояснень від організаторів.

  “Вони нас просто ігнорували, не реагували на наші слова. Фактично, від грудня ми не мали зв’язку з ними”, – говорить Леся.

  25 січня відбувся черговий ефір.

  “Ми просили, щоб Мар’яна вийшла з нами у ZOOM, щоб пояснила, що відбувається. Ми своїми переписками просто обривали Телеграм. Вона цього не зробила. Натомість обдзвонила дівчат і запитувала, що трапилося. Їй пояснили і почали вимагати повернення грошей. Але вона сказала, що повернення грошей не буде”, – говорить Леся Крупа.

  Усі переноси та збої в ефірах вона пояснила тим, що її про це просили самі учасники.

  “Мар’яна пояснила, що її просили перенести, що дівчата хворіють і так далі. Але, як потім з’ясувалося, ніхто нічого не просив переносити і це чиста брехня”, – додає Анастасія.

  Після того, як учасники почали вимагати, щоб їм повернули кошти, їм натомість запропонували ще два додаткових курси. Нарікають учасники і на відсутність нормальної комунікації з організаторами.

  “Це сміх. На одному з останніх ефірів Мар’яни нам взагалі вимкнули коментарі… Ми пишемо їм, що ми не хочемо продовження, а вони просто ігнорують і скидають посилання на уроки. Тобто наче завершують усе, що від них залежить”, – пояснює Анастасія.

  Дівчина також додає, що у той час, коли проблема набула розголосу, Мар’яна, замість того, щоб її вирішити, у себе у сторі в Інстаграмі, навпаки, виставляла “позитивні” відгуки про навчання.

  Відтак учасники кажуть, що мають усі докази обману від блогерки і планують надати максимального розголосу цій проблемі, щоб більше ніхто не потрапив у схожу ситуацію.

  “Багато дівчат набрали кредитів, взяли у борг, щоб оплатити навчання, і їм зараз соромно говорити, що вони проходили таке навчання. Усі покладали надії на курс”, – додає Анастасія.

  Цікаво, що дівчата також додають, що вже познайомилися з учасниками попереднього бізнескурсу від відомої блогерки і серед них теж є незадоволені рівнем отриманих знань.

  Мер на підігріві

  Щоб привернути якомога більшу увагу до курсу, блогерка та її команда залучили потужні ресурси: інтерв’ю у “Сніданку” на телеканалі «1+1», публікації у ЗМІ, рекламу у соцмережах та навіть міського голову Руслана Марцінківа.

  Напередодні старту курсу Мар’яна Гутак та її колега-таргетолог Шабінем Гаджиєва побували у міській раді на зустрічі з мером.

  “Ми їдемо на зустріч із мером Івано-Франківська… Він дізнався, що ми плануємо робити потужний курс, у якому 9 професій, та запросив нас на інтерв’ю”, – говорила у себе в Інстаграмі Шабінем.

  “Як вам ідея привернути мера до підігріву? Вам здається, божевільна, а ми це зробили”, – продовжує далі блогерка.

  Те, що зустріч із мером таки відбулася, підтвердила і сама Мар’яна Гутак в інтерв’ю на “Сніданку”.

  “Ми з ним розмовляли взагалі про сучасну освіту, наскільки все рухається вперед, наскільки зараз можна здобути професію за два місяці і навчитися чогось. Бо ринок змінюється і потрібні нові фахівці. І навіть у мера, на секундочку, є таргетолог”, – зазначила Мар’яна.

  Щоправда, вже після того, як скандал набув розголосу, сам міський голова Руслан Марцінків  написав у мережі Фейсбук, що просто спілкувався з блогеркою і аж ніяк не рекламував її курс.

  “До мене приходять тисячі людей на прийом, і ця блогерка приходила на Інстаграм записувати пару питань для студентів”, – пояснив мер.

  Відповідь блогерки

  Майже тиждень Мар’яна та її команда мовчали і не давали відповіді на шквал критики. Та в понеділок у сторіс на особистій Інстаграм-сторінці Мар’яни Гутак з’явився допис, у якому блогерка запевняє, що інформація, яка “гуляє” інтернетом, від тих, хто заплатив за навчання, викривлена. Натомість вона каже, що багато працювала над курсом, і це ненормально та нелогічно – пройти навчання, отримати знання і ще вимагати повернення коштів.

  “Деякі учні, які роздули цей скандал, молодці, бо вони створили інфопривід та додатковий трафік навколо себе”, – додала Гутак.

  Визнає свою вину і просить вибачення тільки за те, що не дотрималася термінів.

  “Так, я не вклалася у терміни. Дуже сильно шкодую про це, і для мене це досвід. Перед учнями за це щиро вибачаюся… Курс ще триває, і буду вдячна кожному за відгуки після його завершення”, – додала Гутак.

  Та схоже, що скандал не надто зменшив популярність блогерки. Прихильники поспішили підтримати Мар’яну. Кажуть, що й далі вірять у її добропорядність і зізнаються у симпатії до неї.

  “Чула багато бруду про вас… Але моя думка не змінилася, бо вірю, що ви чесна людина… Тому не зважайте на гнилі язики і йдіть уперед… Люблю вас дуже сильно”, – йдеться в одній із реакцій на сторіс.

  Марія ЛУТЧИН

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!