Конкурсна комісія не змогла визначитися з кандидатурою на заміщення посади директора муніципального Центру сучасного мистецтва в Івано-Франківську. Комісію чекає переформатування, а претендентів – новий конкурс.
Муніципальний Центр сучасного мистецтва (ЦСМ) було створено у 2013 р. відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради. Очолив Центр мистецтвознавець, а заразом ініціатор його створення Анатолій Звіжинський. Тоді ж зі Звіжинським як з директором ЦСМ міською владою був укладений контракт на три роки. Цього року термін дії контракту спливає. У зв’язку з цим виконком оголосив конкурс на заміщення цієї посади.
Новий контракт буде укладатися вже не на три, а на п’ять років, оскільки днями міське управління культури перетворилося у департамент. Звичайно, участь у конкурсі бере й очільник ЦСМ, але він не єдиний кандидат на посаду. До участі в конкурсі також зголосився Сергій Сивачук, який є керівником громадянського корпусу полку “Азов”, а заразом і режисером.
Напередодні засідання конкурсної комісії було оприлюднено відкритий лист міському голові та конкурсній комісії на підтримку кандидатури Анатолія Звіжинського, підписаний численними митцями і журналістами. На початку засідання голова комісії Оксана Савчук наголосила, що комісія не приймає рішення про обрання очільника ЦСМ, а тільки рекомендує кандидатуру міському голові. Відтак претенденти на посаду презентували свої програми.
Багато докорів
Анатолій Звіжинський, який виступав першим, розповів про трирічну роботу ЦСМ. За ці роки, за його словами, склалося товариство шанувальників Центру з кола митців. Приїжджають художники з Польщі, Австрії, Німеччини, Голландії. ЦСМ провів понад 70 виставок та мистецьких акцій. Центр брав активну участь у фестивалях “Карпатський простір”, “Porto Franko Gogol Fest”, Дні вуличної музики, стане учасником фестивалю “Галіція-культ”. Також він повідомив, що за роки існування Центру створений виставковий фонд, а основною ініціативою сьогодні є створення Музею сучасного мистецтва на базі ЦСМ.
Звіжинський сказав, що для ЦСМ шукатимуть нове приміщення, адже те, що є нині на вул. Шевченка, 1, невелике. Також ведеться робота над створенням сучасного сайту, що дозволить більш детально інформувати громадськість про діяльність Центру.
Члени комісії запитали директора, чому ж ЦСМ, в якого замале приміщення, не співпрацює, наприклад, з Центральним народним домом, який розташований поруч і у фойє якого можна проводити виставки. Звіжинський пояснив, що там немає відповідного освітлення та інших необхідних умов. На нарікання членів комісії, що керівник ЦСМ мало співпрацює з комунальними закладами культури, Звіжинський відповів, що наразі співпраця проводилася з обласними структурами на кшталт Художнього і Краєзнавчого музеїв.
Серед іншого, докоряли йому і за те, що мало молодих митців знають про ЦСМ і що сам Звіжинський жодного проекту не створив. Випитували, чи ЦСМ брав участь у грантових проектах тощо. Члени комісії висловлювали бажання бачити ЦСМ «клубом з просвітницькою роботою, лекціями» та співпрацею з художньою школою.
У процесі обговорення із залу почали лунати дорікання присутніх стосовно несерйозності питань і некомпетентності членів комісії. Натомість Оксана Савчук попросила ставитися з повагою до роботи комісії.
Багато демагогії
Після цього виступив Сергій Сивачук, який розповів про своє бачення розвитку ЦСМ на подальших 5 років та про програми, які хоче реалізувати. Однією з його ідей є використання локацій міста для реалізації різноманітних мистецьких проектів. Він пропонує залучати до роботи волонтерів, створити художню раду при ЦСМ, співпрацювати з національними меншинами. Планує Сивачук і проведення фестивалів та благодійних аукціонів, хоче створити клуб друзів ЦСМ, проводити лекції та екскурсії. Крім того, серед його пропозицій – запровадження дитячих програм, створення арт-клубу для молоді, проведення літературних читань, круглих столів та багато іншого.
Із залу почали закидати, що хоча Сергій є молодою людиною, з його програми “пре совок”. Також дорікнули тим, що про свої плани кандидат читав з папірчика, а не розповідав. Присутні митці навіть запідозрили, що текст був складений не ним. Вони переконані, що можуть знайти цей текст в інтернеті, а програми, які пропонує Сергій, ним самим ніколи не використовувалися.
Члени комісії ж наголосили на тому, що програма Сивачука вже навіть виходить за межі сучасного мистецтва, і хотіли б конкретики. Говорили, що потрібно співпрацювати з комунальними органами культури, щоб залучити всі верстви населення. У відповідь із залу з обуренням долетіло, що сучасне мистецтво – це не громадські туалети, щоб ними всіх охоплювати.
У комісії також запропонували створити спеціальний рахунок для залучення Центром коштів на свої потреби і запитали, чи бачить Сивачук запровадження платних послуг для того, щоб наповнювати цей рахунок. Він не зміг назвати шляхів наповнення такого фонду, але переконував, що Центр шукатиме меценатів, братиме участь у грантових проектах. А першочергово Сивачук планує налагодити співпрацю з профільними навчальними закладами, об’єднати митців і при цьому не виокремлювати якийсь один мистецький напрямок.
Сергію Сивачуку намагалися поставити запитання із залу, але Оксана Савчук не дозволила цього зробити. Представники обуреної громади жартома просили охочих поставити запитання «не ламати йому сценарій».
Відтак комісія попросила всіх присутніх, окрім журналістів, покинути залу і надати членам комісії можливість обговорити кандидатів та прийняти рішення. Людей же обурило те, що кандидатам ставили запитання тільки двоє членів комісії, які поцікавились тільки одним-двома несуттєвими моментами, а присутнім у залі представникам громади міста взагалі не надали можливості вступити в діалог з кандидатами. На їхнє переконання, цю посаду має займати людина, яка розуміється на сучасному мистецтві, а Сергій Сивачук є лише представником театру.
Присутні митці розкритикували роботу комісії за її «старий формат» та звинуватили в її упередженості, а виступ Сивачука назвали «домашньою заготовкою».
Голова комісії Оксана Савчук заспокоювала присутніх тим, що на голосуванні залишаються журналісти, а тому жодної закритості в роботі комісії немає. До того ж, вся інформація про склад комісії та її роботу є в інтернеті.
Однак обрати одного кандидата на посаду керівника ЦСМ комісії не вдалося. Під час голосування за Анатолія Звіжинського всі члени комісії утрималися, а під час голосування за Сергія Сивачука четверо утрималися, а один проголосував проти.
Відтак буде оголошено новий конкурс, на який кандидати зможуть подаватися повторно. А ось склад конкурсної комісії буде змінено. Відтак через місяць комісія знову повернеться до цього питання.
Франківці не змовчали
Днями відомі франківські митці, підприємці і журналісти флешмобом підтримали Анатолія Звіжинського, якого вони вважають найкращим претендентом на посаду директора ЦСМ. Оскільки зараз проходять реставраційні роботи будівлі, в якій розміщений Центр, активісти піднялись на риштування та скандували: «За Звіжинського!»
Серед тих, хто підтримує кандидатуру Звіжинського, – журналісти Андрій Філіпський, Марія Гаврилюк, Наталка Голомідова, Тетяна Соболик, Володимир Мулик, підприємець і фотограф Ростислав Шпук, підприємець Віктор Вінтоняк, фотограф Денис Овчар, художники Андрій Єфіменко, Мирослав Яремак, архітектор Ігор Панчишин, письменник Тарас Прохасько, громадський активіст Наталія Сербин, музикант Андрій Федотов та багато інших.
Ольга НИЧАЙ