Національний заповідник “Давній Галич” відновив колону Голуховського

 • Впродовж десятиліть поруч старого металевого мосту через ріку Дністер у м. Галичі (з південної сторони) стоїть пам’ятник у формі колони, увінчаної металевою кулею (ядром).

  Він настільки добре вписаний в ландшафт місця, що кожен мешканець міста пам’ятає його з дитинства. Проте, якщо спробувати довідатися, на честь чого його встановлено – можна отримати або якусь цікаву версію, або відповідь буде відсутня, інформує НЗ “Давній Галич”.

  Старший науковий співробітник відділу охорони культурної спадщини Національного заповідника “Давній Галич” А. Чемеринський опрацював матеріали, які зберігаються в архівах м. Львова та м. Відня (Австрія) і встановив, що пам’ятник-колону відкрили у жовтні 1858 р. (таким чином, він є найстаршим пам’ятником Галича австрійського періоду), на честь цісарсько-королівського намісника Галичини гр. Агенора Голуховського – в подяку за його участь у спорудженні першого стаціонарного дерев’яного мосту через р. Дністер в м. Галичі. Відомо, що жителі Галича, сучасники пам’ятника, називали його «колоною Голуховського».

  Національний заповідник «Давній Галич» з метою відновлення історичної пам’яті впродовж 2016–2017 рр. здійснював підготовку та практичні роботи щодо благоустрою та відновлення колони Голуховського. Зокрема, знайдено необхідний матеріал в архівах (А.Чемеринський), виготовлено пам’ятну таблицю (Я.Поташник), здійснено необхідні заміри конструкції (А.Чемеринський, В.Козелківський), виконано ряд господарських робіт (силами відділів: охорони культурної спадщини, науково-освітнього, археології, фондів, господарського).

  Читайте також: У Галичі планують розвивати туристичну інфраструктуру

  На пам’ятній таблиці, яку встановлено на постаменті колони, розміщено напис, згідно з архівними джерелами. Виконаний він двома мовами: українською (як сучасною державною) та німецькою (як державною мовою Австро-Угорської монархії та, ймовірно, оригінальною мовою напису на таблиці). Напис виконано у стилізованому полі під давню грамоту, верхівку якої увінчує герб Галича – галка на тлі щита.

  Вдалося оригінально викласти майданчик перед пам’ятником автентичною бруківкою австро-угорського періоду. В найближчому часі поруч з колоною встановлять інформаційний вказівник, на якому висітиме портрет гр. А.Голуховського, описані його заслуги щодо міста. Разом з тим, потребою часу є виготовлення паспорта на даний об’єкт культурної спадщини, з метою надання йому статусу пам’ятки місцевого значення.

  Таким чином відкрито завісу над ще однією «білою плямою» міської історії. Місту повернули пам’ятник цісарсько-королівського періоду. Це одночасно – пам’ятник жертвенній особі, розвитку транспортних комунікацій в краї та історії міського самоврядування.

  Довідка

   Аґенор Ромуальд Онуфрій Ґолуховський (пол. Agenor Romuald Onufryhrabia Gołuchowski; 8 лютого 1812, Скала Подільська, 3 серпня 1875, Львів) – граф, польський аристократ гербу Леліва, представник впливової польської галицької родини Ґолуховських.

  Впливовий консервативний політик Австрійської й Австро-Угорської монархії. Займав низку важливих урядових посад, зокрема: міністр внутрішніх справ (1859 – 1861), намісник цісаря в Галичині (1849 – 1859, 1866 -1868, 1871 – 1875); державний міністр (1860). Почесний громадянин 66-ти галицьких міст.

  27 листопада 1866 р. Магістрат міста Галича іменував гр. Агенора Голуховського гоноровим громадянином міста – у визнання його заслуг для добра держави і краю, а зокрема, в доказ вдячності за отримання самоврядування гмін.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!