Німецький Потсдам став партнером Івано-Франківська

 • Столиця федеральної землі Бранденбурґ Потсдам стала першим німецьким містом, з яким Івано-Франківськ домовився про партнерство. Співпраця між ними зав’язалась завдяки посередництву польського міста-побратима Ополє, яке вже пів століття підтримує партнерські зв’язки з Потсдамом, важливим культурним, освітнім і туристичним містом, яке розташоване за 26 км на захід від Берліна і нараховує 178 тисяч жителів. Це — одне із наймальовничіших міст Німеччини. Ще в 1990 році його весь культурний міський ландшафт включено до Списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

  Отож нині обласний центр Прикарпаття має 26 міст-побратимів у країнах Європи, Азії та Америки і цим посилює свою міжнародну співпрацю в додаток до реалізації ряду дуже корисних для нашого міста європейських транскордонних проєктів («Транскордонна зелена транспортна мережа», «Альтернативні терапії в Марамуреші та Івано-Франківську») та проєкту «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» за підтримки Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО). До речі, найвища щорічна відзнака Парламентської Асамблеї Ради Європи «Europe prize 2018» («Приз Європи-2018») була вручена Івано-Франківську п’ять років тому й за активну співпрацю з європейськими містами та інституціями.

  Делегація з Потсдама в особах її найвищих очільників перебувала в Івано-Франківську два дні й уважно спостерігала за життям нашого міста. Після підписання договору про партнерство між містами німецькі гості разом із міським головою Русланом Марцінківим відвідали в Івано-Франківську завод з виробництва кабельно-провідникової продукції «LLC PAS Ukraine», який входить до німецької групи компаній «PAS Group» — провідного виробника кабельних систем для побутової техніки, оглянули його виробничі потужності та переконалися, що підприємство успішно працює на ринку під час військових дій в Україні. 

  Німців якраз це найбільше і вразило. «Бачимо, що Івано-Франківськ розвивається швидкими темпами, і це при тому, що в Україні триває війна. Впевнений, нам є що перейняти у вас, а ми поділимося з вашою громадою своїм досвідом», — сказав міський голова м. Потсдам Майк Шуберт. 

  Аналогічне враження склалося й у заступника міського голови з питань розвитку міста, будівництва, економіки та екології Потсдама Бернда Рубельта: «Я мав можливість поближче познайомитися з вашим містом. І побачив, що попри складний час, місто живе своїм життям: функціонує транспорт, усе працює, …розвивається культурна спадщина. Однозначно багато чому ми можемо навчитися від Івано-Франківська».

  Урядники з Потсдама вважають, що партнерство буде корисним для обох міських громад. На думку голови міської ради міста Потсдама Петера Гоєра, потужна співпраця між ними налагодиться особливо в сфері освіти. Більше того, він сказав, що німецьке місто вже готове приймати франківських студентів для обміну досвідом та реалізації ідей і задумів молоді. 

  Директор департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків ІФМР Ігор Попадюк, який багато доклався до того, щоб налагодити зв’язки з Потсдамом, запевняє, що «насправді спільних проєктів є дуже багато …щоби співпрацювати в напрямку і планування, і розвитку урбаністики, і написання спільних проєктів, які фінансуються з Європейського Союзу, і гуманітарної допомоги для Івано-Франківська, і обміну досвідом».

  А на геополітичному рівні партнерство міст – це важлива складова у зміцненні міждержавних відносин між Німеччиною та Україною, переконаний уже згадуваний Майк Шуберт. Такої ж думки і наш Руслан Марцінків: «У період труднощів і криз міста та країни мають об’єднуватися, аби допомагати одні одним та створювати більш сприятливі умови для майбутнього».

  Нині містами-партнерами Івано-Франківська, окрім Потсдама, як повідомляє сайт департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста ІФМР є: Ряшів, Люблін, Хшанув та Хшановський повіт, Новосольський повіт, Дільниця Охота ст. м. Варшави, Рибнік, Ополє, Свідніца, Зєльона Ґура, Кошалін, Томашув Мазовєцький у Польщі, Пршерув і Табор у Чехії, Стрешенський район у Молдові, Бая-Маре, Тирговіште, Орадеа в Румунії, Ніредьгаза в Угорщині, Брага у Португалії, Руставі у Грузії, Тракай у Литві, Єлгава в Латвії та Арлінґтон в США. Постійно триває співпраця Івано-Франківської міської ради з містами: Кліші (Франція), Мішкольц (Угорщина), Ботошані (Румунія), Кошіце, Міхаловце (Словаччина) та Сігет Марамурешського повіту (Румунія). За повідомленням місцнвих медіа, продовжується робота з налагодження партнерства з містами Сан-Дієго і Рочестер у США та Брешією в Італії. З початком вторгнення московитів в Україну Івано-Франківськ в односторонньому порядку розірвав партнерство з російськими Сурґутом і Серпуховим.

  На честь міст-партнерів у центрі Івано-Франківська встановлено пам’ятний знак, на якому зображені герби міст-партнерів, їхні назви і відстань до них. Причому знак зроблено так, що на ньому є місце для нових табличок на означення нових партнерських міст Івано-Франківська.

  Мирослав Стефанців

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!