Новий правоохоронний орган: Військова поліція без судового рішення зможе заходити у житло та перевіряти водіїв

 • Військова поліція складатиме 1,5% від особового складу ЗСУ.

  В Україні планують створити новий військово-правоохоронного орган. У нього будуть повноваження, схожі на повноваження Нацполіції, але з винятками. Відповідний законопроєкт профільний Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував до ухвалення Верховною Радою за основу.

  Новий військово-правоохоронний орган під назвою «Військова поліція» отримає значні повноваження, зокрема право на проникнення у житло та перевірку документів водіїв автотранспортних засобів. Про це йдеться у тексті законопроєкту 6569-д. Фактично Військова служба правопорядку, що наразі виконує більшість спеціальних правоохоронних функцій, пов’язаних з діяльністю військовослужбовців та під час режиму воєнного стану, буде ліквідована.

  Що таке Військова поліція? Її повноваження

  У тексті законопроекту визначається, що військова поліція є військовим формуванням з правоохоронними функціями. Військова поліція має входити до складу сектору безпеки і оборони. Основною функцією має стати забезпечення правопорядку і військової дисципліни у підрозділах та структурах Міністерства оборони України, Збройних силах та в Державній спеціальній службі транспорту.

  «Під час дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану загальне керівництво та координацію діяльності Військової поліції здійснює Головнокомандувач Збройних Сил України», – говориться у тексті законопроєкту.

  Юрисдикція військової поліції розповсюджується на значну частину громадян, оскільки у тексті проєкту вказано, що ця спецполіція має за мету «забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів:

  • під час проходження ними зборів;
  • у місцях дислокації військових частин, закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установ та організацій;
  • на військових об’єктах, у військових містечках;
  • на вулицях і в громадських місцях;
  • на залізничних станціях (вокзалах), у морських (річкових) портах, аеропортах”.

  Крім того, оперативні підрозділи Військової поліції матимуть право здійснювати оперативно-розшукову діяльність, а також проводити слідчі (розшукові) та негласні слідчі (розшукові) дії.

  ДТП з військовими

  Поліція може отримати повноваження самостійно розслідувати обставини ДТП за участю військовослужбовців, а також здійснювати контроль за дотриманням учасниками дорожнього руху ПДР під час використання військових транспортних засобів. Крім того, поліція матиме право регулювати дорожній рух на вулично-дорожній мережі під час проходження колон військових транспортних засобів та здійснювати супроводження цих колон та транспортних засобів спеціального призначення.

  Проникнення у житло з повідомленням слідства та прокуратури

  У тексті законопроєкту передбачається, що «у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, у випадках та на підставах, передбачених законом, проникати до житла чи до іншого володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури.

 • В цілому текст законопроєкту говорить, що Військова поліція матиме практично ті ж повноваження, що Національна поліція, але в більшості випадків вона може законно використовувати засоби примусу та інші поліцейські функції щодо військовослужбовців.

  У Мінобороні пояснили, що військова поліція стане першим кроком на шляху до створення системи юстиції в ЗСУ. Одним з обов’язків військової поліції буде розшук дезертирів, які самовільно залишають місця несення служби. Факти дезертирства без належного покарання мають негативний вплив на забезпечення мотивації та правопорядку в ЗСУ, пояснюють ініціатори законопроєкту.

  До теми: Вже більше півтори тисячі військовозобов’язаних франківців оновили свої дані

   

   

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!