П’ятеро одного чекають

  • Місто Івано-Франківськ вдруге увійшло в п’ятірку найкращих міст Європи. Компанію столиці Прикарпаття склали німецькі Бамберг і Зінцинг, іспанська Жирона та польський Люблін. Тепер з цими містами Івано-Франківськ боротиметься за найвищу нагороду ПАРЄ – Приз Європи.

     

    Курс на Європу

    Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) щорічно оголошує конкурс на здобуття муніципалітетами чотирьох високих нагород: Європейського диплома, Почесного прапора, Почесного знака та Призу Європи.

    Для участі в конкурсі місто повинно продемонструвати проєвропейську діяльність, тобто організовувати програми обміну, налагоджувати й підтримувати поріднені зв’язки з містами зарубіжжя та інші європейські події. Претенденти подають заявку, яка складається з таких розділів: членство в міжнародних організаціях, партнерство, зв’язки з іншими муніципалітетами за кордоном, обмін окремими особами, європейські заходи, день Європи, пропагування європейської політики, європейська солідарність і організація святкування.

    Зазначимо, Івано-Франківськ вже має три нагороди: у 2005 році місто отримало свою першу відзнаку – Європейський диплом, у 2008 році громаді було урочисто вручено Почесний прапор, а на своє 350-річчя обласний центр здобув Почесний знак (2012 рік). Оскільки Івано-Франківськ вже має три нагороди, то цього разу він змагатиметься за Приз Європи.

    Заступник міського голови Богдан Білик розповідає, що рейтинг міст складався на основі заходів, пов’язаних із бажанням України увійти до Європейського Союзу.

    «Тут враховується кількість міст-партнерів і яка між ними ведеться робота, участь молоді у співпраці з містами-партнерами, участь у транскордонних проектах, у міжнародних форумах, співпраця з різними науковими, культурно-мистецькими та спортивними колами у Європі, – говорить Білик. – Особливо вони дивляться, наскільки молодь активна у цих процесах. Європа покладає надію, що Україна все-таки увійде в Європейський Союз і буде його активним членом».

    Для фінального відбору буде підготовлений короткометражний фільм про Івано-Франківськ, який висвітлюватиме євроінтеграційну діяльність міста. Остаточне рішення ПАРЄ буде прийняте 19 квітня. Представники-номінанти повинні надати відео про місто тривалістю 5-10 хвилин в DVD-форматі англійською, німецькою чи французькою мовами, демонстрація якого пройде під час європейської зустрічі конкурсної комісії з визначення переможців Призу Європи у Страсбурзі під час засідання ПАРЄ.

    За словами пана Білика, створена робоча група, яка повинна продумати такий сценарій фільму, щоб за досить короткий час, «на одному подиху» розповісти про місто і його участь у житті Європи. Івано-Франківськ вже має досвід у підготовці такого фільму, адже минулого року також змагався за найвищу нагороду і готував фільм. Однак тоді Приз Європи дістався німецькому місту Дрезден.

    «Минулорічний фільм був зроблений ще по-старому. Я подивився фільм переможця і зрозумів, що якщо б я був у журі і як би я не любив своє місто, але свій голос віддав би їхньому фільму. Він був кращим. Але цього року ми змінимо підхід до фільму», – обіцяє заступник міського голови.

    Богдан Білик розповідає, що участь нашого міста у такому конкурсі є його ініціативою. Понад 10 років тому він був на міжнародній зустрічі за участю представництва ООН в Україні, Європейського Союзу та Європарламенту, на якій презентували призи ПАРЄ. Відтоді місто з року в рік подає заявки на конкурс.

    «Я хочу піти з виконкому, коли місто буде мати всі чотири нагороди. Тоді я буду задоволений. Це означатиме, що я недаремно тут просидів по лінії міжнародної співпраці», – посміхається пан Богдан.

    На його думку, участь Івано-Франківська у такому конкурсі і здобуття вже трьох відзнак йде на користь іміджу міста. Таким чином більше людей дізнається про наше місто, і це впливає як на потенційних туристів, так і на інвесторів.

    «Якщо інвестори будуть знати, що це місто експортує стільки продукції, має такий приріст в економіці, тут є кваліфіковані кадри, є хороша молодь, яка знає, що таке європейські цінності, то вони прийдуть до нас. А прийде інвестор – з’являться нові робочі місця», – розмірковує пан Білик.

    Разом з тим, він зазначає, що промоція міста певною мірою гальмує всі його напрацювання, бо багато туристів не знають про наше місто через погану промоцію. Як приклад наводить місто Львів, яке проводить не більше фестивалів, ніж Івано-Франківськ, але має краще організовану промоційну роботу. А тому, власне, такі призи дають можливість Європі дізнатися про Івано-Франківськ. Крім того, це впливає на загальний імідж України, адже у п’ятірці найкращих міст Європи тільки одне українське місто – Івано-Франківськ.

    Загалом, за словами Білика, шанси на перемогу в Івано-Франківська цілком реальні. «Будемо старатися вибороти звання найкращого міста Європи», – додає він.

     1-а

    Є за що себе хвалити

    Начальник управління економічного та інтеграційного розвитку Надія Кромкач вважає, що Івано-Франківськ може спокійно конкурувати з європейськими містами, бо всі заходи міста спрямовані на європейську інтеграцію і місту є за що себе хвалити.

    «Я була у Любліні, не хочу його критикувати, але Івано-Франківськ може на рівні конкурувати з ним. У нас дуже багато організовано спільних проектів і з туризму, і з енергозбереження, і з транскордонних проектів. Якщо ми з ним є партнерами, то можемо сміливо конкурувати, – каже пані Надія. – Звісно, їм розвиватися легше, бо вони залучають багато коштів ЄС на свій розвиток. Нам в цьому плані важче. Не можна порівнювати наш міський бюджет і їхній. Але виходячи з того, що ми маємо, наше місто активно розвивається, є багато зрушень та напрацювань».

    Пані Кромкач зазначає, що серед українських міст на сьогодні єдиним, що удостоїлося всіх почесних нагород ПАРЄ, є Харків. Ще у 2010 році на засіданні Ради Європи цьому місту була присуджена найвища відзнака. Цей приз складається з пам’ятної нагороди, медалі, диплома та грошової винагороди у розмірі 10 тис. євро. Відтак це відкриває додаткові можливості для молоді. Пані Надія додає, що оскільки частиною Європейського призу є грошова премія для організації європейського туру для молоді з міста переможця, то з бюджету міста також будуть виділені кошти для співфінансування такої акції.

    На її думку, високі нагороди ПАРЄ підкреслюють європейські наміри міста, зацікавленість громади у діалозі зі спільнотами інших держав та доповнюють імідж міста на міжнародному рівні. «Серед всіх обласних центрів України це велике досягнення. Івано-Франківськ – не конкурент Києву чи Харкову, бо це порівняно маленьке місто, але він входить у п’ятірку найкращих міст Європи. Це приваблює туристів та інвесторів. Вважаю, що нам треба подавати заявки доти, доки ми цей приз не здобудемо», – підкреслює начальник управління економічного та інтеграційного розвитку.

     

    Міста-конкуренти

    Разом з Івано-Франківськом за найвищу нагороду змагатимуться німецькі міста Бамберг та Зінцинг, польський Люблін та іспанська Жирона.

    Бамберг (нім. Bamberg) – місто окружного підпорядкування в землі Баварія, площею майже 55 кв. км і з населенням понад 70 тисяч. Розташоване над річкою Реґніц. Бамберг є центром міського самоврядування. У ньому є Університет Отто-Фрідріха, працюють пивоварні та державні установи. Бамберг, як і Рим, розташований на семи пагорбах, тому його називають «німецьким Римом». У соборі Бамберга похований Папа Римський Климент II.

    Зінцинг (нім. Sinzing) – громада в Німеччині, що розташована в землі Баварія і підпорядковується адміністративному округу Верхній Пфальц. Місто входить до складу району Регенсбург. Площа – понад 44 кв. км, населення – майже 7  тисяч. Під час Другої світової війни (1939-1945) тут розміщувався авіаційний завод компанії «Messerschmitt GmbH», пізніше демонтований.

    Жирона (ісп. Gérone) – знаходиться на території Каталонії, на відстані близько 60 км від французького кордону і близько 100 км від Барселони. Місто є економічним, політичним і культурним центром однойменної провінції і може похвалитися багатою історією та безліччю пам’яток, які щороку приваблюють велику кількість мандрівників. Площа міста понад 39 кв. км, населення складає майже 100 тисяч. Добре збережене з часів середньовіччя історичне ядро міста приваблює в Жирону багато туристів.

    Люблін (пол. Lublin) – адміністративний центр Люблінського воєводства, розміщений у східній частині Польщі на річці Бистриця. Місто розташоване за 175 км від Варшави та за 100 км від українсько-польського кордону. Люблін є одним з найстаріших польських поселень. Площа міста понад 147 кв. км,  населення – понад 350 тисяч. Саме у Любліні 1 липня 1569 р. посли Великого князівства Литовського підписали акт про унію між Литвою і Польщею, за яким дві держави зливалися в єдину – Річ Посполиту.

    Наталія КОЗАК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!