Pandora Papers: офшори Зеленського та інших українських політиків

 • В Україні, та й в усьому світі, назріває великий офшорний скандал. Протягом року понад 600 журналістів зі 117 країн, зокрема з України, вивчали конфіденційні файли про офшори, пов’язані з нинішніми і колишніми світовими лідерами.

  У документах Pandora Papers фігурує також президент Володимир Зеленський та інші українські політики. Що за даними розслідувачів приховують політики – в матеріалі «Слово і діло».

  «Офшор 95»: Зеленський і його соратники можуть бути причетні до виведення грошей з ПриватБанку

  За даними журналістів «Слідство. Інфо», які досліджували Pandora Papers, президент України Володимир Зеленський і його соратники можуть бути причетні до переведення 40 млн доларів від структур, пов’язаних з олігархом Ігорем Коломойським.

  У 2019 під час передвиборчої президентської кампанії з’явилася інформація про те, що навесні 2012 року «кварталівці» зареєстрували понад десять фірм на Британських Віргінських островах, Белізі і на Кіпрі. Серцем схеми стала фірма Maltex Multicapital Corp, яка була поділена порівну між фірмами Зеленського, братами Сергієм і Борисом Шефірами та сценаристом студії «Квартал 95» Андрієм Яковлєвим.

  Номінальним власником фірми виступала компанія Davegra Limited, яку очолював Іван Баканов – нині глава Служба безпеки України. Саме він підписав «трастову декларацію» – документ, який фіксує відносини між номінальним і реальним власником компанії. За словами експертів, така схема використовується, коли потрібно приховати справжнього власника якоїсь фірми. Тобто, фірма Баканова виступила номінальним власником Maltex Multicapital Corp, щоб приховати реального – Зеленського і його партнерів.

  Як з’ясували журналісти з документів Pandora Papers, 40 млн доларів формально були сплачені як внесок до статутного капіталу фірми. За словами експертів, це породжує питання щодо прозорості цієї операції. А структури, які, ймовірно, перераховували гроші «кварталівцям», підозрюють у відмиванні коштів з ПриватБанку, співвласником якого раніше був Ігор Коломойський.

  За даними джерел «Слідство. Інфо», переказ грошей здійснювався через кіпрську філію ПриватБанку – ту, через яку Коломойський міг відмивати гроші. З документів випливає, що мінімум одна з компаній керівників «Кварталу 95» мала рахунок у цьому банку.

  Дані розслідування прокоментував тільки Борис Шефір. На запитання, навіщо «Кварталу 95» офшори, він відповів: «Це ви поставте нашим законодавцям (питання – ред.), які таку ситуацію створили, що постійно бізнес під загрозою бандитів, які приходять до влади. У той час це було дуже важливо – захистити свої інтереси».

  Соратники Зеленського через офшори стали власниками елітної нерухомості в Лондоні

  У 2012 році Зеленський і його найближчі соратники створили мережу офшорних компаній, яка володіє елітною нерухомістю в Лондоні на мільйони доларів.

  Зокрема, перший помічник президента Сергій Шефір через офшорну компанію володіє двома квартирами в Лондоні вартістю більш як 5 млн доларів. Сценарист «Кварталу 95» Андрій Яковлєв теж через офшори володіє квартирою в британській столиці – її вартість становить більше 2 млн доларів.

  Завдяки Pandora Papers вдалося також ідентифікувати щонайменше 681 власника елітної нерухомості у Великій Британії – в цьому списку понад 10 українців, які приховують свої активи через офшорні компанії.

  Зокрема, в червні 2014 року, на шостий день після призначення Бориса Ложкіна главою адміністрації президента Петра Порошенка, його дочка Анастасія купила шляхом позики квартиру в Лондоні вартістю майже 4,6 млн доларів. Гроші їй позичила віргінська компанія Future Definite Holdings Limited, що належить Борису Ложкіну.

  Мінімум дев’ять об’єктів у Великій Британії належить Геннадію Боголюбову, який фігурує в справі про виведення грошей з ПриватБанку. Майно в центрі Лондона є у Олександра Ярославського та Ігоря Вороніна.

  П’ять об’єктів нерухомості в Лондоні записано на дочку колишнього голови Центральної виборчої комісії Сергій Ківалова. Нерухомість була куплена через офшорні компанії в 1999-2003 роках.

  Схеми виведення коштів із ПриватБанку

  Внутрішня кореспонденція міжнародних провайдерів Cititrust і Trident Trust свідчить про те, що компанії можуть бути причетні до виведення коштів з ПриватБанку.

  Фінансові органи контролю Кіпру та Белізу досліджували діяльність пов’язаних з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим офшорних компаній ще задовго до націоналізації ПриватБанку. Одна з таких компаній – Jarvis Trading Limited. У 2010 році компанія і його дві отримали в банку кредити на 86 млн доларів.

  Через рік фінансовий моніторинг Белізу звернувся із запитом до компанії Cititrust, щоб дізнатися бенефіціарного власника Jarvis Trading Limited. Але у провайдера ім’я справжнього власника не розкрили.

  У компанії Trident Trust, в свою чергу, проігнорували запит кіпрської влади щодо бенефіціарного власника компанії Ravenscroft Holdings.

  Справжніми власниками цих компаній були люди, пов’язані з Ігорем Коломойським.

  Читайте також: Зеленський розповів, як пройшла його зустріч із Байденом

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!