Професорку Прикарпатського університету нагородили орденом Княгині Ольги

 • Під час параду присвяченому 30-ій річниці Незалежності України Президент Володимир Зеленський нагородив доцентку Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Марію Байляк орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня.

  Марія Байляк – кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету. Вона вивчає біохімію, досліджує вплив різних рослин, речовин на процеси старіння.

  Жінка народилась в с. Боднарів Калуського району Івано-Франківської області. У 1998 році закінчила Боднарівську ЗОШ І-ІІІ ступенів. У цьому ж році вступила до Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника на спеціальність «Біологія».

  У 2003 році завершила навчання та отримала диплом спеціаліста з відзнакою, кваліфікація – біолог, викладач.

  Протягом 2006-2008 рр. брала участь у виконанні наукових проєктів, фінансованих Державним фондом фундаментальних досліджень України (керівник проектів – Лущак В.І.): «Дріжджі Saccharomyces cerevisiae як модельний об’єкт для вивчення впливу карбонатного радикала на клітини еукаріотів», «Токсичність іонів заліза та міді у присутності карбонатів», «Адаптивна відповідь дріжджів Saccharomyces cerevisiae на дію карбонатного радикала», «Адаптації дріжджів Saccharomyces cerevisiae до дії вільних радикалів».

  У 2009 році виграла стипендію фонду королеви Ядвіги для проведення наукових досліджень у Ягелонському університеті (Краків, Польща). Тема наукового дослідження: «Дріжджі Saccharomyces cerevisiae як модель для вивчення ролі оксидативного стресу у процесах старіння». 

  З 23 травня по 4 червня 2011 року брала участь VІ Літній школі з молекулярної мікробіології та біотехнології, яка проходила на базі кафедри мікробіології Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова

  Протягом лютого-жовтня 2013 року проходила стажування на кафедрі англійської філології ПНУ ім. В. Стефаника.

  З квітня 2018 року по лютий 2020 року брала участь у виконанні тристороннього українсько-російсько-німецького проекту «Клітинні механізми здорового старіння мозку», який фінансувався науковою фундацією Фольксваген (Volswagenstiftung, Німеччина) (керівник проекту – проф. Володимир Лущак).

  З 2018 року – виконавець держбюджетної теми «Розробка нових немедикаментозних методів корекції метаболічного синдрому: нормалізація фізіолого-біохімічних показників у тварин» (керівник проекту – проф. Володимир Лущак).

  З 11 по 15 лютого 2019 проходила навчання на курсах PolLASA з розведення, утримання, добробуту та використання лабораторних тварин. Курси були організовані Польським науковим товариством лабораторних тварин на базі Варшавського університету, Польща.

  У 2019 році була слухачем Літньої школи «Перспективи у біомедицині з фокусом на імунотерапію раку”, яка була підтримана Німецькою Службою Академічних обмінів DAAD (30 червня – 6 липня 2019 року, кафедра біохімії та біотехнології ПНУ).

  У 2020 році отримала грант від Національного фонду досліджень України для виконання проєкту “Інтермедіати фенілпропаноїдного шляху для продовження тривалості та якості життя”.

  У 2021 році виграла отримала грант від програми «Малі наукові гранти» (Small Research Grant Application – 2021») від громадської організації U.S.-Ukraine Foundation Biotech Initiative (програма «Біотехнологічні ініціативи» американсько-українського Фонду) для виконання проєкту «Використання дієтичних добавок для профілактики ожиріння та інших вікових порушень обміну речовин на моделі мишей»

  До теми: у Франківську нагородили переможців Кубку України з вільної боротьби

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!