Прикарпатець створив фотокаталог старих церков і дзвонів Калущини

 • Автор видання та керівник ГО “Івано-Франківська регіональна фундація “Карпатські стежки” Василь Фіцак вирішив  зацифрувати старі церкви та дзвони Калущини.

  Якщо знайдеться фінансування, то каталог, який він уклав, вийде у 2021-му році, пише “Суспільне Карпати”.

  Довідник складатиметься із двох великих розділів: перший – присвячений конкретно церквам, церквам-дзвіницям Калуського району. Ми всіх їх відвідали, сфотографували, зазначили назву храму і коли він побудований. Другий – присвячений дзвонам. У ньому вказуватимемо, наприклад, що це — сучасний дзвін із Нового Роздолу чи чотири сучасні дзвони, два старі – відлиті у ливарні Фельчинських. Унікальні дзвони будуть описані більш докладно“, — розповідає Василь Фіцак.

  Дослідник каже, що під час збору інформації, об`їздив 54 села Калуського району, дослідив усі церкви і дзвони у кожному пункті. Додає, що метою було вивчення та опис не тільки старих, але й сучасних дзвонів, а темою дзвоноливарства почав цікавитися тому, що в Калуші працювала відома дзвоноливарна братів Фельчинських.

  “Брати привезли свою технологію, ймовірно, з Німеччини. Фірма була настільки потужною, що в міжвоєнний період займала гран-прі і великі нагороди в усій Європі. Їхні дзвони славилися як своєю гучністю, так і оздобленням. Фірма існує і сьогодні, однак у Польщі, адже один із братів після Першої світової війни виїхав туди, де і продовжив цю справу. Загалом, у Польщі фірма існує вже понад 210 років. Там є особливий рецепт відливання дзвонів, якісь свої таємниці“, — говорить дослідник.

  За його словами, більшість знайдених дзвонів були відлиті в ливарні братів Фельчинських, але більшість із них датуються міжвоєнним періодом, адже в період Першої світової відбувалася реквізиція дзвонів російською і австро-угорською арміями.

 • Василь Фіцак каже, що багато речей можна підняти із землі під час розкопок. Це і фрагменти кераміки і металеві фрагменти, походження яких потрібно ще з`ясувати, – з якого вони періоду, де використовувалися: у побуті чи промисловості.

  До теми: У Франківську створили телеграм-бота, який проводитиме екскурсії містом

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!