Прикарпаття затопило

  • 20 та 21 травня Івано-Франківщину накрив циклон. Фронт холодного повітря спричинив потужні дощі та грози, подекуди – із градом. Уже випала півторамісячна норма опадів. Все це призвело до затоплення десятків сіл.

    Велика вода – велика біда

    Кілька днів тому, 16-17 травня, сильні зливи вже призвели до затоплення понад 300 домогосподарств на Івано-Франківщині. Тоді в Ямниці вода перелилася через греблю, кілька сіл постраждали від дощу та граду. А 20 травня на Прикарпаття прийшов потужний циклон – і негода вдарила з новою силою.

    У селищі міського типу Вигода, що на Долинщині, випав град. Деякі градини були розміром із куряче яйце. Будинки та городи місцевих жителів зазнали суттєвої шкоди. Також стало відомо, що град випав і у районі села Солотвин Богородчанського району. Втім цим  все не обмежилось – внаслідок потужних злив вийшли з берегів річки. Найбільше постраждали Калуш і Калуський район, Надвірнянщина та Богородчанщина.

    У Богородчанському районі від негоди потерпіли села Саджава, Монастирчани, Маркова, Жураки, Дзвиняч та інші. Вода на півметра-метр залила подвір’я і будинки. Люди в соцмережах ділились вражаючими кадрами затоплених дворів, вулиць та городів, а також коментарями на кшталт «Вирубали Карпати? Молодці, тепер маєте повені!».

    Депутат Івано-Франківської обласної ради Святослав Никорович повідомив, що рівень води у Бистриці Солотвинській піднявся на чотири метри.

    «SOS! Друзі, надзвичайна ситуація у Богородчанському районі. Подекуди вода піднялася на чотири метри. Будь ласка, інформуйте служби надзвичайної допомоги, якщо бачите загрозу. Заради Вашої безпеки, прошу не вдаватися до самостійних кроків», – написав депутат у соцмережі.

    Увечері стало відомо також про підтоплення населених пунктів у Надвірнянському районі – села Битків, Молодьків, Гвізд, Пнів, Пасічна та інші. Велика вода затопила кілька доріг та багато дворів. Екс-голова обласної служби автодоріг Василь Буджак повідомив, що половина села Гвізд пішла під воду майже на метр.

    Ще один сильний удар стихії припав на Калуський район. Вода знищила низку доріг і мостів у селах Калущини – зокрема, одна з доріг села Бережниця була розмита повністю. Постраждав і сам Калуш: зливи призвели до затоплення значної кількості вулиць, під воду пішло чимало автомобілів. Згодом у соцмережі з’явилося відео, як калушани їздять затопленим містом на вантажівці-евакуаторі. А біля одного з гуртожитків люди переходили вулицю вбрід, при тому, що глибина вода сягала 1,5 метра.

    Постраждав і калуський відділ БО «Дім Сірка» – вольєри собак затопило, і волонтери просять про допомогу. Люди відгукуються і поступово забирають псів на перетримку.

    Всі – на порятунок

    Вранці обласне управління ДСНС відрапортувало: внаслідок негоди на Прикарпатті підтопило чи затопило близько 3500 дворів та господарств. Матеріальну шкоду наразі ніхто не рахує – є важливіші проблеми. З великої води врятували близько 100 осіб, серед них – діти. Ще кілька десятків людей евакуювали – з будинків, а також з автомобілів і автобусів, які застрягли у воді. Один чоловік впав у річку. До проведення рятувальних робіт залучили  понад  100 «надзвичайників», 19 одиниць техніки та 6 плавзасобів.

    Долучились до порятунку людей у біді й правоохоронці. Для допомоги мешканцям області задіяли групи реагування патрульної поліції, дільничних офіцерів, а також силовий блок – роту поліції особливого призначення і спецпідрозділ тактико-оперативного реагування «ТОР». Поліцейські спільно з рятувальниками евакуйовували людей та дбали про безпеку дорожнього руху на затоплених і частково зруйнованих дорогах.

    Обласна служба автомобільних доріг теж не сиділа без роботи – дорожники грейдером прибирали з кількох доріг болото і каміння, які на них нанесли потужні потоки води. Такі випадки зафіксували в селах Воронів та Незвисько Городенківського району, а ще – в гірських районах Прикарпаття. Небайдужі прикарпатці теж не сидять склавши руки – люди організовуються у волонтерські спільноти та допомагають з евакуацією чи усуненням наслідків стихії.

    Синоптики тим часом кажуть, що найсильніші опади вже закінчились, тож незабаром можна очікувати на спад рівня води у річках. Але прогноз погоди все одно не надто втішний – дощі з перемінною силою йтимуть до кінця тижня. Тож варто дослухатись до основних порад рятувальників, які стануть у нагоді, якщо ваш двір чи будинок затопило.

    «Зберігайте спокій, уникайте паніки. Швидко зберіть документи, цінності, ліки, продукти. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. За можливості негайно покиньте зону затоплення. Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, погасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час – закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами). Відчиніть хлів – дайте худобі можливість рятуватися. Підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення. До прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти. Перевірте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, за можливості, допомогу. Потрапивши у воду, зніміть із себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися», – наголошують рятувальники.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!