СБУ перевірить Музей історичних коштовностей

  • Через зміну статусу Музею історичних коштовностей музейники планують пікетувати міністерство культури України. Мінкульт назвав збереження колекції музею питанням національної безпеки, наголосив на необхідності перевірок, у яких будуть задіяні СБУ, Державна пробірна служба України та інші правоохоронні органи. Повідомляє Zaxid.net

    Конфлікт довкола музеї виник із затвердженням міністерством культури нової структури Національного музею історії України. За словами музейників, таким чином знищили статус філіалу НМІУ – Музею історичних коштовностей України – як повноцінного музею, а також статус колекції філіалу, як колекції Музею історичних коштовностей. Тобто колекція історичних коштовностей має увійти до загальної колекції НМІУ, зазначено у документі.

    Музейники вказують на те, що колекція історичних коштовностей потребує спеціального підходу та зберігання. Зміна статусу може поставити її у небезпечне становище: «Безумовно, що колекція такого рівня вимагає особливих умов зберігання, експонування та обліку, а також підвищеної відповідальності. Саме тому від перших років існування МІКУ створив й специфічну структуру музею, що удосконалювалася протягом всього часу його існування», – йдеться у відкритому листі, оприлюдненому працівниками музею.

    Міністерство культури 18 листопада виступило з роз’ясненням ситуації, яка склалась у музеї. У своєму зверненні Мінкульт наголосив, що збереженість фондів Музею історичних коштовностей України – питання національної безпеки. «Колекція Музею історичних коштовностей України (МІКУ), філії Національного музею історії України (НМІУ), є стратегічно-важливою частиною державного музейного фонду України. Адже, це понад 56 тисяч унікальних предметів із дорогоцінних металів та коштовного каміння. Її збереженість – питання національної безпеки. Згідно з чинним законодавством відповідальність за зберігання цієї колекції несе генеральний директор Національного музею історії України», – йдеться у роз’ясненні міністерства.

    Також у відомстві наголошують, що ані Мінкультури, ані керівництво НМІУ не мають інформації про фактичний стан збереження колекції філії НМІУ. Така ситуація виникла у тому числі у зв’язку з існуючою недосконалою практикою обліку фондів та їх закритістю. Крім того, зовнішніх перевірок стану збереження та неушкодженості цієї важливої колекції не проводилось майже 20 років і на сьогодні держава фактично усунута від отримання повної інформації про колекцію, яка перебуває на зберіганні МІКУ.

    Чому такий ажіотаж навколо МІКУ? Та тому, що саме тут зберігається скіфське золото з курганів, а також прикраси зброї, вуздечок, вбрання, ритуальних речей, які відбивають культуру кіммерійців, скіфів, сарматів. Саме у цьому музеї знаходиться знаменита золота пектораль з кургану Товста Могила. Саме вона, мабуть, є найвідомішим експонатом МІКУ, особливо зараз, у зв’язку із конфліктом довкола повернення скіфського золота.

    А ще є велика експозиція епохи середньовіччя. Це історія багатьох племен і народів, що змінювали один одного в степовій зоні України з IV до XIV ст. У вітринах музею можна побачити коштовні оздоби, притаманні тюркомовним народам – гунам, аварам, печенігам, половцям, а також монголо-татарам. Неабиякий інтерес становлять вироби східнослов’янських ювелірів VI-VIII ст. та майстрів Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.

    Значна частина зібрання Музею – вироби декоративно-ужиткового мистецтва XVI-XX ст.: твори українських, російських, середньоазіатських, закавказьких і західноєвропейських ювелірів.

    Є також унікальна колекція єврейського культового срібла початку XVIII – 20-х рр. XX ст.

    Крім того в музеї є й роботи сучасних українських майстрів-ювелірів.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!