“Слово пацана”: Мінкульт виступив проти російського серіалу, який віруситься в українських соцмережах

  • Міністерство культури та інформаційної політики України виступило із заявою щодо російського кінематографічного продукту, який набуває поширення в Україні. 

    У заяві не зазначена назва серіалу, проте йдеться про те, що “серед підлітків поширюється серіал російського виробництва, який прямо поширює насилля та естетику, притаманну країні-агресорці. Він містить ворожу пропаганду, побутування якої в Україні в умовах війни є неприпустимим”, передає “Суспільне Культура”.

    Вочевидь йдеться про серіал “Слово пацана. Кров на асфальті”, який завірусився у соціальних мережах, зокрема широке обговорення отримав у TikTok.

    Історія серіалу розповідає про бандитські угруповання Казані кінця 1980-х. Серіал уже охрестили “Бригадою” (популярний російський серіал початку путінської Росії, що розповідав про чотирьох хлопців, які зростали у період з 1989 по 2000 роки. Вихід серіалу збігається з датами трагедії Норд-Ост та новою “антитерористичною політикою” російської влади — Ред.) для нової молоді.

    Чи можна офіційно подивитися серіал в Україні?

    У Мінкульті наголошують, що “російський контент не транслюється на офіційних українських платформах, тому знайти його можна на піратських і російських ресурсах, що є незаконними діями”.

    Наразі Нацрада з питань телебачення і радіомовлення внесла 22 російські медіасервіси до переліку таких, що не можуть транслюватися в Україні.

    Чи є альтернатива серед українського кіно?

    Один з аргументів, які часто наводять блогери у соцмережах, — це те, що в Україні немає альтернативи подібному продукту. Натомість раніше “Суспільне Культура” писало про фільми, які рефлексують на тему зростання у 1980–1990-ті. Серед стрічок, наприклад, є стрічка “Носоріг” Олега Сенцова, що розповідає буремну історію 1990-х та формування банд Одеси.

    “Носоріг” став одним із перших прикладів зображення дев’яностих у сучасному кіно та здобув популярність не лише в Україні. Так, головного актора Сергія Філімонова відзначили “Золотою Дзиґою” за “Найкращу чоловічу роль”. А сам фільм став першим українським ігровим кіно, на який придбала права платформа Netflix. Обоє, Олег Сенцов та Сергій Філімонов, наразі є військовослужбовцями.

    Серед інших фільмів також можна назвати:

    • “Назавжди-Назавжди” (2023), реж. Анна Бурячкова;
    • “Ля Палісіада” (2023), реж. Філіп Сотниченко. Фільм буде в українському прокаті 11-17 січня 2024 року.

    До чого тут “остальгія”?

    Цікавість та захоплення кримінальними 1980-ми чи 1990-ми у літературі й кіно є проявом явища “остальгії” — окремого виду ностальгії, яким на початку 1990-х схарактеризували ностальгію за соціалістичним минулим в країнах так званого соціалістичного табору. Така остальгія спостерігається і в деяких країнах, що мають радянське минуле.

    Це явище не є негативним чи позитивним, скоріше цей термін позначає певні культурні та соціальні зв’язки і впливи. Тому остальгія стосується також питань ідентичності та історичного спадку тощо.

    Важливо, що це явище більшою мірою торкається нових поколінь, тобто людей, які не мають прямих спогадів про цей час або ж були у досить маленькому віці, тож у таких випадках остальгія ще й формується на основі дитячих спогадів та переказів.

    Остальгія стає основою економічного та політичного інтересу.

    Читайте також: 10 фільмів і серіалів на Netflix, які українці дивляться найчастіше

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!