Перші сюрпризи обласної ради
У понеділок, 7 грудня, відбулася перша сесія Івано-Франківської обласної ради VII скликання. На неї з’явилися всі 84 депутати: 23 – від «БПП «Солідарність», 18 – від ВО «Батьківщина», 16 – від ВО «Свобода», 12 – від «УКРОПу», 8 – від «Об’єднання «Самопоміч» і 7 – від «Волі». Серед обласних обранців – тільки 11 жінок.
Перед тим, як депутатам мали вручати тимчасові посвідчення, з трибуни повідомили, що будинок замінований. Однак депутати безстрашно продовжили роботу. До слова, того дня в обласному центрі фальшиво «мінували» ще й вокзал, ратушу, міський суд та готель «Надія». Винних жартівників наразі не знайшли.
Наступним питанням було обрання голови обласної ради. Ще задовго до першої сесії про свої претензії на цю посаду заявляв «свободівець» Олександр Сич, не проти неї був і Василь Гладій з «Батьківщини». Також 4 грудня представники «Солідарності» провели прес-конференцію, де натякнули, що саме їхня фракція мала б пропонувати кандидатуру голови, оскільки отримала найбільше мандатів. Втім, конкретних прізвищ вони не називали.
Вже напередодні сесії з’явилася інформація про те, що вдалося домовитися представникам «Свободи», «Батьківщини», «УКРОПу» та «Волі», які б і мали розподілити між собою ключові посади. Такий союз був, м’яко кажучи, трохи дивним. Адже, по-перше, найчисленніша фракція («БПП «Солідарність») опинялася в опозиції і, схоже, не отримувала жодної ключової посади в облраді. А по-друге, вчорашні вороги «Свобода» і «УКРОП», які у передвиборчій кампанії обливали одне одного брудом, раптом ставали союзниками.
Та, схоже, в нашій політиці вже нічому не варто дивуватися. Лише прикро, що наші політики так цинічно і відверто плюють в душу своїм виборцям і дуже швидко братаються з тими, кого ще вчора називали найбільшими ворогами і обіцяли посадити до в’язниці, як тільки прийдуть до влади…
Отже, на посаду голови обласної ради було висунуто лише одного кандидата – лідера фракції ВО «Свобода» Олександра Сича. Його колега по фракції Сергій Адамович, який і запропонував кандидатуру колишнього віце-прем’єра, зазначив, що у Сича найкращий «державотворчий досвід».
«У своїй діяльності ми повинні відштовхуватись від того, що вже зробили. Я вже виходив на цю трибуну в 2010 році. Всім нам, колеги, є чим пишатися. Незважаючи на те, хто належав до умовної більшості, хто до меншості, ми все одно достойно працювали. Нам вдалося напрацювати цілий ряд проектів, які значно полегшували роботу людям», – сказав Олександр Сич.
Голова фракції «УКРОП» Микола Палійчук підтримав Сича і розкритикував «Солідарність» за їхню передвиборчу кампанію, звинувативши пропрезидентську партію у використанні адмінресурсу та незаконній агітації за день до голосування. Мовляв, вони їздили на Верховинщині по школах та дарували сертифікати на 30 тис. гривень.
Відтак відбулося таємне голосування. Хоча таким його назвати важко, адже депутати від «Свободи», «Батьківщини», «УКРОПу» та «Волі», порушуючи таємницю голосування, не згинали бюлетені, виходячи з кабінки, а демонстрували їх депутату-«свободівцю» Ігорю Шевчуку, а той щось записував. Зігнутими бюлетені в урну кидали тільки депутати від «Солідарності» та «Самопомочі».
За Олександра Сича проголосували 53 депутати, а проти – 31. Саме стільки мандатів разом налічують фракції «Солідарності» і «Самопомочі». Таким чином, Сич вдруге став головою Івано-Франківської облради, двічі увійшовши в одну, але не ту саму річку…
Новообраний голова облради склав присягу, зайняв місце в президії і продовжив сесію. Депутат від «Свободи» Василь Попович запропонував, щоб за кандидатури двох заступників та голову «бюджетної» комісії голосували пакетом. Це обурило «Солідарність», але решта депутатів таку пропозицію підтримали.
Після цього Сич захотів порадитися з головами фракцій. Про що радилися – не знаємо, але після перерви «Солідарність» у зал засідання вже не повернулася.
Голова облради запропонував обрати своїм першим заступником Василя Гладія («Батьківщина»), а заступником – Ольгу Галабалу («Воля»). А вже Гладій запропонував на посаду голови комісії з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій Миколу Палійчука («УКРОП»).
За відсутності депутатів від «Солідарності» під час цього голосування тільки представники «Самопомочі» дотримувалися таємниці голосування. Обранці ж від решти політичних сил опускали бюлетені у скриньку таким чином, щоб можна було побачити, за кого вони віддали свій голос. У результаті запропонований пакет кандидатур підтримав 51 з 84-х депутатів, проти проголосували 8, не голосували 23.
На те, щоб обрати голів, заступників і секретарів інших десяти постійних депутатських комісій та утворити їх, просто не вистачило часу. Тому вирішили оголосити перерву до 17 грудня.
Андрій КОВАЛЬ