У Білоберізькій ОТГ презентували бюджет для громадян

 • Мешканці громади є власниками місцевого бюджету і повинні знати – звідки у громаду надходять гроші, та як їх розприділяють. Проте, зазвичай, інформація про бюджет громади оприлюднююється у вигляді безкінечних документів зі складними цифрами і незрозумілими кодами.

  Бюджет для громадян – це документ, де простою мовою, з використанням інфографік та зрозумілих пояснень мешканцям громади доносять інформацію про місцевий бюджет. Цікаво, що такий лайфхак вже другий рік впроваджують не в обласних центрах та великих містах, а у невеликих ОТГ, що є партнерами Програми DOBRE.

  На Прикарпатті першою громадою, де у 2019 році презентували Бюджет для громадян стала Білоберізька ОТГ. Тут уже другий рік поспіль працюють експерти громадської організації “Центр Політичних Студій” – представника Громадського Партнерства “За прозорі місцеві бюджети” в Івано-Франківській області.

  Керівник Центру Політичних Студій Віталій Світлик зазначає, що організація ставить за мету пояснити мешканцям громади, що будь-який місцевий бюджет формується з податків мешканців і самі мешканці повинні знати, куди влада витрачає їх кошти.

  “Ми комплексно підходимо до процесу створення бюджетів для громадян в ОТГ. Долучаємо до нього і владу і фінансистів, і громадські організації”, – каже Світлик, – “Протягом кількох місяців ми працюємо з владою та макетуємо самі брошури, потім, разом з владою та місцевими активістами ми презентуємо ці брошури мешканцям”.

  Наразі Бюджети для громадян уже вдруге розробляються та презентуються у 95-ти громадах, що є партнерами Програми DOBRE.

  15 та 16 вересня у Білоберізькій ОТГ презентація проходила у двох населених пунктах громади, а також у місцевій гімназії – де старшокласникам провели відкритий урок та пояснили, як функціонує бюджет громади.

  Експерт Центру Політичних Студій Михайло Джогола пояснює, що особливий акцент у цьогорічних презентаціях бюджетів для громадян роблять саме на молодь. Адже такого роду громадянська освіта буде корисною і для школярів і для громади.

  “Ми часто стикаємось з тим, що мешканці громад незнають, яким чином їм можна долучитись до процесів управління громадою. І це дає свої наслідки – членам громади важко зрозуміти, чому не робиться дорога, чи чому на освіту витрачають ту, а не іншу суму”, – пояснює Михайло, – “Саме тому ми хочемо вчити молодь розбиратись в особливостях місцевого самоврядування. За кілька років це дасть свої результати – збільшиться рівень громадянського суспільства”.

 • По завершенні акції бюджети для громадян розповсюджуватимуть у Білоберізькій ОТГ старости та депутати, а також представники молодіжної ради. В ході акції було зібрано та передано до влади більше чотирьох десятків пропозицій.  Це помітний результат, кажуть експерти, адже минулого року, під час аналогічних презентацій було зібрано в два рази менше пропозицій.

  Однак, збір пропозицій на цьому не завершився – до кінця жовтня мешканці Білоберізької ОТГ можуть подати свої пропозиції до бюджетну на 2020 рік старостам, сільській раді або просто надіслати в електронному вигляді.

  Найбільше пропозицій, поданих мешканцями Білоберізької ОТГ стосувались ремонту місцевих доріг, розвитку туризму і створення інфрастуктури – відкриття басейну та будівництво спортивних споруд.

  На черзі в Івано-Франківській області ще 9 презентацій бюджету для громадян у 9-ти різних ОТГ.

  Читайте також: Нардепів від Прикарпаття закликають тісніше співпрацювати з громадами

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!