У Калуші знайшли кахель з Тарнова і монети XVІІ століття

  • Вже другий рік тривають розкопки біля “замкової ” криниці у Калуші. Всі знахідки краєзнавці відносять до музею.

     Калуські активісти та краєзнавці з 1 квітня 2016 року проводять розкопки на території міста. Зокрема, біля «замкової» криниці. Василь Фіцак, один з організаторів розкопок розповів “Вікнам“:

    “Метою розкопок було виявлення місць поховання жертв репресій. Відомо, що в ті часи жорстока система знищувала людей і таємно захоронювала. Деколи місця захоронень були масовими, серед захоронених були навіть жінки та діти. Як це було в Войнилові. У ті часи в Центрі Технічної Творчості у підвалах була тюрма і катівня, а в приміщення муз.школи розміщувались органи НКВС. Людей іноді захоронювали на територіях місць, де розміщувались ці органи. Як правило території були відгороджені, а прості люди стороною і з острахом обходили ці місця”.

    Під час розкопок дослідникам трапляються численні цікаві знахідки. Деякі з них є досить цінними.

    “Було знайдено декілька фрагментів кераміки, і почались пошуки артефактів. Відомо, що на цій території в минулому був замок. Науковці почали більш детально вивчати матеріали, карти, схеми і дійсно підтвердилось, що на цьому місці була криниця. В ході робіт було натраплено на дерев’яні цямриння 170х170 см, можливо, криниці. Відтоді і почались більш детальні роботи. За той період було знайдено близько 1500 артефактів, зокрема фрагменти чорної димленої кераміки, багато з них з тисненим орнаментом, уламки глиняного посуду, столового посуду, скла, аптечні пляшечки. Гільзи та патрони від пістолета ТТ,  карабінові гільзи і патрони часів Першої світової війни. Найціннішими, на мій погляд, знахідками була монета 1660-х років, мідний солід та 1750 року мідний грош.”

    До розкопок залучають волонтерів. Роботи багато, тож допомога завжди потрібна. Василь Фіцак додає:

    “Цьогоріч роботи продовжили, розконсервували дах над криницею, розширили сам котлован, в ході робіт теж було знайдено чимало знахідок, гільзи, кераміка уламки керамічного посуду, столового, скла, металевих предметів. Загалом найімовірніше грунт тут підсипний, поруч руїни фундаменти староства, і напевно будівельні уламки та предмети були тут розгорнуті на території. Бо серед знахідок чимало цвяхів, кованих кліпс, кронштейнів, уламків кахелю, цегли і т.і. Так знахідки відношу до музею. Цього року вже на протязі 5 днів проводили роботи, було чимало волонтерів. Знахідки вдома, наразі все відчистив, окрім металевих предметів, на чисту яких йде чимало часу і зусиль. Потім все описую в щоденнику, фотофіксую і готове приношу до музею”.

    Востаннє розкопки проводили 1 та 3 серпня. Волонтери продовжили роботи на місці розкопок “замкової” криниці в Калуші. Вдалось пересіяти зібраний грунт, і було знайдено чимало цікавих знахідок. Зокрема, це фрагменти кераміки, металеві предмети.

    Всі роботи активісти проводять з власної ініціативи.

    Раніше “Галицький кореспондент” писав, У лісі неподалік Калуша розкопали криївку УПА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!