У мінівишивці кодує імена: як прикарпатка вишиває обереги та прикраси (ФОТО)

 • Для Ірини вишивка – це не просто найдавніший вид жіночого рукоділля, а мистецтво.

  Вишивані іменні кулони-обереги, кульчики, пояси виготовляє калушанка Ірина Посацька. У цих виробах закодована інформація, зокрема ім’я нової власниці чи знак зодіаку, повідомляє “Галицький кореспондент”.

  Спочатку Ірина вишивала кулони з квітами, а вже згодом вишивала іменні. Виготовляє калушанка і намисто з натурального каменю: агату, оніксу, вулканічної лави, змієвика, перламутру, натурального коралу та натуральних річкових перлин.

  Найчастіше жінки замовляють у неї кулони чи брелки із зашифрованими іменами. Чоловіки ж замовляють патріотичні кулони із зображенням тризуба.

  “Українська вишивка – це не просто традиція, – розповіла “Галицькому кореспонденту” пані Ірина. – У ній закладено важливу генетичну інформацію нашого народу і кожного роду”.

  Майстриня довго і детально вивчала та цікавилася дослідженнями науковців, які переконують, що на стародавніх вишивках можна прочитати все – від імені вишивальниці до часу її роботи. Вона розповідає, що відомий знавець народної творчості Володимир Підгірняк, аналізуючи витвори майстрів прикарпатського краю, виявив певні закономірності в орнаментах, які наштовхнули його на наявність в них закодованої інформації. Вчений розповів про спеціальний алфавіт у якому кожен символ у вишиванці відповідає певній літері кирилиці, цифрі і навіть місяцю року.

  У мінівишивці майстриня вишиває (кодує) імена людей, створюючи таким чином оберіг. Жіночі прикраси містять літеру – символ, які поєднуються між собою і утворюють ім’я.

 • Результат її праці – це кольорова колекція прикрас та аксесуарів, які підкреслюють креативність й оригінальність їх власників. Майстриня впевнена, що вишивка – як мистецтво, завжди актуально і красиво.

  Мар’яна ЛОКАТИР

  Також читайте: Сир на висоті 1300 метрів: гуцульська родина досі живе, як їхні пращури

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!