У США випробовують на людях панкоронавірусну вакцину: чим вона відрізняється від уже існуючих

 • У разі успіху, стверджують науковці, більше не буде необхідності в проведенні регулярної бустерної імунізації.

  В армійському науково-дослідному Американському інституті імені Уолтера Ріда (WRAIR) почалися випробування на людях панкоронавірусної вакцини SpFN.

  Як пише DW, її створили з використанням наночастинок шиповидного білка, вона призначена для захисту від великої кількості варіантів коронавірусу, передає Уніан.

  У разі успіху, стверджують науковці, більше не буде необхідності в проведенні регулярної бустерної імунізації. Але деякі фахівці висловлюють сумніви щодо ефективності американської “супервакцини” проти COVID-19.

  Відзначимо, SpFN – це білкова вакцина. Її принцип дії аналогічний Novavax, яка була схвалена Європейським агентством з лікарських засобів (EMA) в кінці грудня 2021 року.

  Американський панкоронавірусний препарат базується на феритині –ендогенній білковій молекулі, здатній накопичувати залізо. Вона згортається в 24-гранну кулю, схожу на футбольний м’яч. На кожну нову грань наноситься характерний шиповидний (спайковий) білок іншого варіанту коронавірусу, що робить вакцину універсальною, а також легко модифікується.

  Раніше схвалені в світі вакцини також націлені на цей шиповидний білок, тому що саме через нього різні варіанти коронавірусу проникають в клітини людини.

  За словами розробників, після вакцинації SpFN починають вироблятися антитіла, які зв’язуються з цим білком таким чином, що вірус більше не може стикуватися зі своїм рецептором на клітинах і, відповідно, заражати людину. Разом з тим вакцинація активує Т-клітини, які в разі наявності інфекції розпізнають і вбивають інфіковані клітини, запобігаючи розмноженню вірусу. SpFN також містить Підсилювач ALFQ, який негайно активізує імунну систему. Винахідники кажуть, що завдяки цьому підсилювачу “супервакцина” вийшла особливо безпечною та ефективною.

  На відміну від мРНК-вакцин SpFN не потрібно тримати в холодильнику при двозначних температурах нижче нуля, що значно спрощує зберігання і доставку, як і у випадку з Novavax.

 • Вакцина SpFN була розроблена в армійському дослідницькому інституті імені Уолтера Ріда в Сілвер-Спрінгу (штат Меріленд, США). Спочатку її протестували на бенгальських макаках. У них, за даними дослідників, вакцинація викликала появу сильних нейтралізуючих антитіл проти вихідного коронавірусу, а також проти чотирьох інших його варіантів – Альфа, Бета, Гамма і Дельта.

  Медичний радник Білого дому, головний американський інфекціоніст Ентоні Фаучі висловив переконання, що в довгостроковій перспективі розробка універсальної вакцини проти коронавірусу може зробити внесок у запобігання наступної пандемії.

  “Багато інвестується не тільки в поліпшення наявних у нас вакцин проти SARS-CoV-2, але і в розробку препаратів наступного покоління, особливо універсальних вакцин проти COVID-19”, – зазначив Фаучі.

  Інші ж фахівці підкреслюють, що людству ще належить переконатися, чи дійсно препарат, розроблений американськими військовими вченими з WRAIR, являє собою “супервакцину”, яка стане переломом в боротьбі з пандемією і стримає поширення нових варіантів коронавірусу.

  Читайте також: В Україну прибула перша партія протиковідних ліків “Молнупіравір”

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!