У Варшаві новий фільм про Станиславів здобув нагороду кінофестивалю

26 жовтня у Варшаві в рамках міжнародного кінофестивалю «Емігра» презентували фільм «Там був мені рай», присвячений давньому Станиславову. Фільм здобув нагороду фестивалю і незабаром іванофранківці зможуть його переглянути під час Тижня сучасного польського кіно.

Творцями 30-хвилинного документального кіно є польський науковець Ярослав Краснодембський, журналіст «Галицького Кур’єра» («Kurjera Galicyjskiego») Євген Сало та  режисерка Габріела Мрущак. «Там був мені рай» – перша ластівка Кіностудії «Львів», заснованої «Галицьким Кур’єром» в особі його редактора Мірослава Ровіцького.

Режисер фільму Ярослав Краснодембський віддавна досліджує історію та культуру давнього Станиславова і це не перший його фільм: у 2015 році науковець презентував документальне кіно «Костел на Гірці» про римо-католицьку святиню міста.

Фільм 2018-го року «Там був мені рай» побудований на розповідях людей старшого покоління, які добре пам’ятають повсякденне життя старого Станиславова, манери міщан та сам дух багатонаціонального міста, на камеру розповідають, «як воно колись було», пригадують окупацію міста фашистами, розстріли польської інтелігенції в Чорному лісі та виїзди-втечі цілими родинами до Польщі в страху перед радянськими репресіями.

Серед героїв фільму – автор книги «Станиславів усе ж живе», відомий польський журналіст, перекладач та публіцист Тадеуш Ольшанський; син бургомістра Станиславова Адам Єжи Хованець; син станиславівського картографа та реконструктора чудотворного образу Матері Божої, перекладач Тадеуш Шємек; відомий науковець, професор та популяризатор історії електротехніки Єжи Гіцкевіч та ін. Автори фільму записували свідків живої історії по всій Польщі: від Кракова і Ґлівіц до Варшави і Ґданська.

Натхненні розповіді польських станиславівців пересипані кадрами життя сучасного українського Івано-Франківська, в яких можна розпізнати чимало знакових подій, зокрема, віче святкування Дня міста, Свято ковалів, парад вишиванок, акція «Двері, які треба берегти», ну і, звісно, як без славнозвісного ПанеДайтеПаруКопійок.

 

Наталя Ткачик

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!