Як розбагатіти у селі

  • Мешканці одного із сіл, не сподіваючись на державу, самі собі дають раду, організувавши кооперативи, що дозволяють односельцям жити заможніше, ніж у сусідських селах.

    Усе почалося із кооперативу. Сім років тому у селі Лосятин Кременецького району на Тернопільщині,було організовано перший кооператив «Лосятинське молочне джерело». Зробили це із ініціативи Марії Задворної, директора Кременецького молокозаводу, який роками заготовляв у Лосятині молоко. Жінка запропонувала селянам об’єднатися в кооператив, який би дозволив ефективніше господарювати. Згодом підприємство допомогло встановити холодильні установки, налагодили роботу фахівців, які слідкували за якістю молока, котре здавали жителі села. Люди зрозуміли, що такий кооператив – справа взаємовигідна і для заводу, і для самих господарів. Тому й поступово в селі почали заводити більше корів, інформує Терен.

    «Люди захотіли, крім корів, мати ще інші джерела доходів. Але ми знали, самотужки важко буде виконати те, що задумали, зокрема, вирощувати високі врожаї картоплі, зернових, городини. Тому ми звернулися в один із міжнародних благодійних фондів. Його представники, ознайомилися із проектом громади і таки дали нам грант на його реалізацію. Більше того, люди отримали сортову картоплю, зернові, що дозволило за правильного, науково обґрунтованого обробітку, вирощувати високі врожаї, і, відповідно, мати з цього хороший фінансовий зиск», – розповідає сільський голова Надія Залевська.

     За словами сільського голови Надії Залевської, особливо відчутний фінансовий результат щорічно приносить людям полуничний кооператив «Ягідний край», де нині діє холодильна камера та лінія із виготовлення паливних брикетів. Цей, як й інші проекти в Лосятині діють за принципом співфінансування – частина коштів на підтримку проектів йде від місцевого бюджету, частина з державного, використовуються й приватні інвестиції.

      «Спочатку засадили перших 10 га полуниці. Нині насадження вже сягають понад 32 га. З них 25 гектарів – кооперативне поле і 7 га обробляють сімейні ферми. Минулого року зібрали майже 350 т . Вирощуємо полуницю за новітніми технологіями. Ягоди ростуть на спеціальних гребенях з використанням крапельного поливу. Для живлення та обробки полуниць закуповуємо якісні добрива та засоби захисту рослин у провідних компаній-виробників», – каже Надія Залевська.   Кооперативне підприємство у Лосятині використовує садівний матеріал тільки з сертифікованих українських  маточників.

    «Разом з усіма партнерами інвестовано 1 млн 400 000 євро», – коментує генеральний директор «Данон» в Україні Марек Войтина. За словами пана Марека, в Україні розпочинається співпраця з п’яти полуничними сімейними фермами у Тернопільській та Львівській областях. Такі полуничні ферми створені на умовах співфінансування. 52 тис. євро було інвестовано партнерами проекту, стільки ж родини інвестували самі.

    images

    Найголовніше – кооперативи повертають в регіон життя, селяни все менше залишають свої домівки в пошуках роботи й починають розвивати власні сімейні ферми та об’єднання виробників для досягнення добробуту родин та розвитку громади. З села, в якому були залишені домівки, Лосятин тепер перетворюється в найбільш привабливий в соціальному розумінні населений пункт району.

    Нагадаємо, У Франківську створюють комунальне підприємство, щоб “не платити гроші чужим дядям”.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!