Збиті бурульки і врятовані коти: МАРСіани звітують про роботу

  • Більше року тому в Івано-Франківську з’явилися комунальні рятувальники, що замінили собою міську пожежну команду, про роботу якої франківці мало що знали. Нове рятувальне КП стало публічніше, отримало більше грошей з міського бюджету і мало б розвантажити працівників державної рятувальної служби.

    Утримання неприбуткової рятувальної організації цьогоріч коштувало місту майже 3 млн. гривень. Ще на початку роботи міської аварійно-рятувальної служби (МАРС) активісти, які слідкують за витратами коштів з міського бюджету, ставили питання, чи доцільно фінансувати організацію, яка по суті дублює функції ДСНС та частково виконує роботи за комунальників.

    Звітуючи про роботу МАРСу, очільник служби Олег Бевський, який свого часу створював «Муніципальну варту», доповів, що лише за поточний рік працівниками служби здійснено 340 виїздів на надзвичайні події. І ліквідація пожеж – це лише близько 30% виїздів їхніх бригад. Решту займають роботи з допомоги населенню: зрізка аварійних дерев, ліквідація небезпечних бурульок на дахах будинків, рятування тварин, що застрягли на верхівках дерев тощо.

    На запитання «Галицького кореспондента», чи не повинні обрізати сухі дерева комунальники, а збивати бурульки з дахів будинків – їхні балансоутримувачі, Бевський відповів: «Є випадки, коли такі роботи потрібно провести швидко – тоді залучають нас».

    Викликати міських рятувальників можна за номером пожежної служби – 101, або ж міського контакт-центру – 1580.

     

    Чужа хата – не своя

    Загалом у команді міської рятувальної служби – 19 працівників. Середня зарплатня рятувальника – 6-7 тис. гривень. Дислокуються МАРСіани у приміщенні міської ДСНС на вул. Франка. Єдиний автомобіль, яким вони виїжджають на допомогу населенню, також орендують у ДСНС. Щоправда, у планах влади – збудувати для МАРСу приміщення в мікрорайоні Пасічна.

    Для цього за комунальною установою закріпили майновий комплекс площею 1136,9 кв. м на вул. Галицькій, 201 (територія ВО «Карпати»). Раніше тут розміщувалася котельня ДКП «Теплокомуненерго». Базу для рятувальників планують збудувати за кошти інвестора. Яку бізнес-вигоду отримає невідомий інвестор, поки що незрозуміло. Не пояснив цього і керівник комунальної установи.

     

    Довгожданий статус

  • У вересні, як розповів Бевський, працівники служби пройшли атестацію і тепер мають статус «аварійний рятівник». У жовтні КП отримало відповідне свідоцтво. Тобто лише через рік після свого заснування працівники МАРСу отримали право організовувати та проводити аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи по 23 кодах надзвичайних ситуацій.

    За словами Бевського, тепер вони матимуть право надавати послуги з протипожежної безпеки, укладати договори на обслуговування тих чи інших комерційних об’єктів, тобто мають шанс частково перейти на самофінансування.

     Допомога надзвичайникам

    Начальник міськвідділу Управління ДСНС в області Василь Мацалак каже, що необхідність у роботі міської аварійно-рятувальної служби є, адже у місті мало б функціонувати п’ять пожежних підрозділів, а натомість працює лише два.

    «Маємо багато несерйозних виїздів, коли людина не може потрапити у помешкання чи просить зняти з дерева тварину. Добре, якщо б ці функції з нас зняли. Адже поки бригада задіяна на такому виклику, в іншому місці хтось може потребувати серйознішої допомоги у ліквідації пожежі. Наразі на складні випадки МАРСіан не залучаємо», – пояснив Мацалак.

    Якщо підрозділ міських рятувальників передислокують в мікрорайон Пасічна, то перші дії у допомозі пожежникам у тій локації зможуть вчиняти міські рятувальники. «Буде миттєве реагування до моменту, поки на місце не прибудуть наші працівники, адже в тому мікрорайоні бригади немає», – пояснив керівник надзвичайників.

    Колишній міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус каже, що міська пожежна команда в Івано-Франківську працювала й за його каденції і потреба у її роботі була. «Вони могли оперативно зреагувати на проблеми у комунальній сфері», – зазначає екс-мер. Щоправда, як приблизно пригадує він, тоді її утримання обходилося міському бюджету у значно меншу суму – 250-300 тис. грн. на рік.

    У планах МАРСіан на 2019 рік – не лише розпочати будівництво нового приміщення для себе, а й дооснастити КП, підвищити кваліфікацію своїх працівників та отримати ще одну ліцензію – на виконання робіт протипожежного призначення. Залишається лише сподіватися, що залучення міських коштів, які, ймовірно, знову надаватимуться комунальній установі, не буде двічі продубльовано на структури, що заміняють одна одну у схожих роботах.

    Юлія КАНЮС

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!