Івано-Франківськ: гадання на бюджетній гущі

  • Минулої п’ятниці Івано-Франківська міська рада проголосувала за бюджет 2016 року. На диво, цього разу обійшлися без гучних заяв, які б засуджували президента та прем’єра. Говорили про цифри і здебільшого по суті. Десь годину. Якщо зважати на те, що напередодні бюджетна комісія розглядала бюджетні питання три години, то можна сказати, що впоралися швидко.

    Отож, доходи міського бюджету у 2016 році становитимуть приблизно 1 млрд. 203 млн. грн., у т.ч. доходи загального фонду міського бюджету – 1,165 млрд. грн., доходи спеціального фонду міського бюджету – 36 млн. грн., у т.ч. бюджету розвитку – 16 млн. грн. Видатки складуть приблизно 1 млрд. 232 млн. грн.

     

    Занижений прогноз

    Як сказала на комісії начальник міського фінуправління Вікторія Сусаніна, тішить, що ставки єдиного податку залишають на 100% у місті. Бо за старим проектом тільки 45% хотіли залишити місту, а решту – підняти «на верхи». Так само податок на нерухомість залишається у міському бюджеті.

    «Єдине, що мене насторожує як фінансиста, це сплата ПДФО (податок на доходи фізичних осіб – ред.), – каже Сусаніна. – Бо з 1 січня обнулиться індексація і, за моїми скромними підрахунками, ми втратимо 30 млн. грн. Тому що цього року ми додавали бюджетникам індексацію у розмірі 36 млн. грн.».

    Позитивною новиною про бюджетонадходження на комісії поділився заступник міського голови Богдан Білик. Він повідомив про створення спеціального управління праці, яке буде займатися легалізацією зарплат. Крім того, наразі міська влада веде переговори з інвесторами щодо збільшення зарплати працівникам. «Ми вже якоюсь мірою досягли того, що ВО «Карпати» підганяє середню зарплату під 6 тис. грн., – розповів Білик. – Складніша ситуація на «Електролюксі» і «Тайко-електронікс», де зарплата поки що 4-5 тисяч».

    Також Білик розказав, що виконком разом із ДПІ формує робочу групу, яка з нового року розпочне процес моніторингу та роз’яснювальну роботу, щоб покращити надходження з  акцизу. Тому що у міні-маркетах, сигаретних будках та на заправках є факти приховування обсягів реалізації. Є питання і до ресторанів, які зараз масово почали реалізовувати «самопали» – самогонки чи настоянки власного виробництва – і, таким чином, обходити акцизний збір.

    Як завжди, Франківськ планує заробити і на майні. Прогнозовані надходження від орендної плати – 10 млн. грн., хоча Вікторія Сусаніна зізналася, що прогноз поставили занижений і насправді очікується 12 мільйонів.

    Голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв нагадав, що міська рада здає 20 тис. кв. метрів нежитлової площі в оренду за пільговими цінами. І неможливо тих орендарів «виселити». «Ну, як ти виселиш санстанцію?» – риторично запитував він. Крім того, є бібліотеки та ветеранські організації, які взагалі безкоштовно орендують комунальне майно.

    «Місто володіє 20-ма тисячами квадратів, більшість з них – це високоліквідна комерційна забудова в центрі міста. Здебільшого стара польська чи австрійська забудова, яка може бути цікава для продажу, – акцентував Онуфріїв. – Але треба отримати реєстр, піти туди і подивитися, до яких термінів договори».

    IMG_0159

    Робочий момент сесії: один з найбільших забудовників Івано-Франківська, депутат від БПП «Солідарність» Микола Ковальчук та заступник міського голови, який курує земельні питання, «свободівець» Олексій Кайда. Обговорюють бюджет?

     

    Господарське рішення

    Як підкреслила Вікторія Сусаніна на сесії, держава передала фінансування пільгового проїзду пенсіонерів і пільговиків (23 млн. грн.) та закладів освіти І та ІІ рівнів акредитації (83 млн. грн.) на місцевий рівень. Як наслідок, тепер міський бюджет не зможе фінансувати інші місцеві освітні програми, серед яких і безкоштовне харчування учнів шкіл. Тож у 2016 році безкоштовно харчуватимуться тільки пільгові категорії школярів.

    «На жаль, багато народних депутатів з Прикарпаття це підтримали», – сказав міський голова Руслан Марцінків. А пані Сусаніна додала, що охорона здоров’я (і первинна, і вторинна) теж фінансується з міського бюджету. Тож знову треба шукати на все це кошти. Дохідну частину міського бюджету-2016 треба збільшити на понад 125 млн. грн. Прогнозоване джерело доходів – збільшення ПДФО та акцизний збір.

    На думку депутата міської ради Ірини Кулинич, у документі запропоновано дуже занижену дохідну частину. «Є ряд доходів, які можна дуже просто збільшити», – сказала вона. Крім того, Кулинич не дуже розуміє, як формувалася видаткова частина бюджету розвитку. Зокрема, її здивувало те, що у ньому передбачено 10 млн. грн. на КП «Єдиний розрахунковий центр» і тільки 400 тис. грн. на поліклініки.

    «Ми, коли формували бюджет, сумнівалися, чи охорона здоров’я буде у нас, – пояснила Вікторія Сусаніна. – Тому що напередодні було роз’яснення, що первинна буде у нас, а вторинна перейде на фінансування обласного бюджету. Тому ми в першу чергу відштовхувалися від ЖКГ та УКБ».

    Проте Кулинич заперечила. На її думку, бюджет розвитку має обговорюватися громадськістю та профільними комісіями. Відтак вона не впевнена, що є доцільність пооб’єктно голосувати за бюджет розвитку.

    У розмову втрутився Руслан Марцінків і уточнив, що кошти йдуть не на «ЄРЦ», а на утеплення будинків та ремонт дворів. «Саме це франківці підтримали, коли віддали за мене голоси, – сказав голова міста. – І я вважаю, що це правильне господарське рішення. І я буду максимально підтримувати це, щоб через п’ять років всі двори стали європейськими».

    Марцінків також повідомив, що 5 млн. грн. передбачено в міському бюджеті на квартири для воїнів АТО. Проте ця сума не вирішить проблему для всіх, відтак влада шукатиме інші можливості. Зокрема, мер готовий погодитися на пропозицію депутата міськради Віктора Анушкевичуса, щоб переробити будинок, який стоїть на балансі міста, на вул. Софіївці, 39 під житло для учасників АТО.

    Отже, Івано-Франківськ з новим бюджетом входить у новий рік. Це рідкісний, якщо не унікальний випадок. Однак особливо тішитися з цього не доводиться, адже головний фінансовий документ міста, як бачимо, не ідеальний, і не всіх депутатів він влаштовує. Однак якщо завдяки йому бодай наші двори почнуть ставати схожими на європейські, це вже добре.

    Тетяна СОБОЛИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!