– Міжнародний день театру (відзначається з 1961 року)
Станиславів міжвоєнного періоду пишався своїми театрами: українським стаціонарним театром ім. І.Тобілевича, польським стаціонарним театром О.Фредри (з 1928 року – театр ім.С.Монюшка, з 1935 року – Воєводський театр подольсько-покутський), діяло також два аматорських єврейських театри.
Відвідування театру було потребою не тільки міської інтелігенції, а й ремісників, студентів і навіть селян із приміських сіл.
12 лютого 1911 року в Станиславові з постановки «Наталки-Полтавки» І. Котляревського в залі Д.Єгера на вул. Газовій (тепер Дністровська) почав діяти Український народний театр імені Івана Тобілевича, який спочатку був аматорським гуртком. Упродовж 1911-1914 років театр відіграв понад 50 популярних п’єс народної та історичної тематики.
Але Перша світова війна перервала творчу діяльність театру аж до 1918 року, коли він відновив роботу в Коломиї. Найбільший успіх мали вистави «Мартин Боруля» та «Чумаки» І. Тобілевича, «Ой не ходи, Грицю» М. Старицького, «Перехитрила» М. Кропивницького за участю прекрасних акторів – Осиповичевої, Юрчакової, Балевича та Балевичевої.
У січні 1919 року театр гастролював у Станиславові. Тут же в 1921 році було оголошено про відновлення його постійної діяльності в місті. Управа театру тепер складалася з голови Дмитра Дем’янчука, режисера Лісової та адміністратора Євгена Шепаровича. Крім галичан, акторами були і наддніпрянці, які опинилися в еміграції.
Більше про театри міжвоєнного Станиславова читайте тут
ПОДІЇ:
– 27-28 березня 1919 р., Хирів на Львівщині – відбулися переговори між делегаціями ЗОУНР і Польщі за участю спостерігача з Парижа генерала Ф.Кернана. Поляки вимагали від українців відійти на «лінію Бартелемі», в протилежному випадку погрожували армією Галлера. Українці відмовилися і запропонували припинити вогонь та провести переговори в Парижі під опікою Найвищої ради мирної конференції.
– 27-28 березня 1920 р., Львів – відбулася Конференція УСДП, де запропонували на противагу єдиному фронту галицьких партій створити єдиний український соціалістичний фронт. 30 березня УСДП заявила про свій вихід зі складу УНРади ЗУНР.
– 27 березня 1922 р. за старанням ювілейного комітету відбулося Шевченківське свято в залі музичного товариства ім. Монюшка у Станиславові. З доповіддю про Т.Шевченка виступав професор Кисілевський, а з декламаціями його творів – професори Бойцун і Гаврилова. Успішно виконала соло на фортепіано піаністка Н. Цибрівська.
– 27 березня 1991 р. – відновлено видання всеукраїнського греко-католицького часопису «Нова Зоря».
– 27 березня 1994 р. до Верховної Ради від Івано-Франківська обрано В. Пилипчука і В. Костицького.
Тоді ж С. Волковецького обрали головою обласної ради, мером Івано-Франківська – Б. Боровича.
– 27 березня 1995 р. у Коломиї перебувала делегація керівників Марамурешського повіту Румунії.
– 27 березня 2011 р. – у Києві відбулася інтронізація новообраного глави Української греко-католицької церкви Святослава (Шевчука). Церемонія проходила в головному храмі українських греко-католиків – Патріаршому соборі Воскресіння Христового на Лівому березі. Було запрошено близько тисячі гостей: представники всіх єпархій та екзархатів УГКЦ (прибули близько 60 ієрархів УГКЦ та інших східних католицьких церков), державної та місцевої влади, місцевих і міжнародних громадських організацій, а також різних конфесій та релігійних організацій. Нового патріарха обрали на синоді під Львовом після відставки Любомира Гузара.
ІМЕНИНИ: Ростислав, Михайло, Феодосій, Венедикт, Фронтина
НАРОДИЛИСЯ:
– 27 березня 1806 р. – в селі Креховичі на Рожнятівщині народився польський поет і вчений Август Бельовський. Помер 12 жовтня 1876 року. Одна з вулиць міжвоєнного Станиславова називалася на честь Бельовського – тепер це вул. Леся Курбаса.
– день народження Олексія Заклинського (1819-1891), галицького священика, громадсько-політичного діяча, поета і композитора, родом із с.Озеряни Тлумацького району. Учасник «Руської Ради» у Львові (1848) і Слов’янського з’їзду у Празі й Кромєржіжі (1848-1849). Із 1803 р. парох Ст. Богородчан. Автор «Записок Алексея Заклинського, пароха Ст.Богородчан» (Львів, 1890; передрук – Торонто, 1900), віршів «Коб я крила мав», «Там, де Чорна гора сумно», «Кажуть мені люди, що мій друг живе» і «Молебная Піснь к Покрову Пресв. Богородиці».
– 27 березня 1911 р. – народився Михайло Сорока, український дисидент, член ОУН. За підозрою у причетності до ОУН у 1937 р. був засуджений польською владою на п’ять років. Ув’язнення відбував у Березі Картузькій, Гродно, Станіславі. Упродовж 34 років був в’язнем радянських таборів; організував рух спротиву в’язнів «ОУН-Північ»; вважається ідейним патріархом політв’язнів радянських концтаборів.
– народився Олекса Гірник (27 березня 1912, Богородчани – 21 січня 1978, Канів) – Герой України, український дисидент, політв’язень. У 60-ті роковини проголошення самостійності України Центральною Радою вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації. Інформація про цей вчинок замовчувалася за роки радянської влади.
– народився Федір Заставний (1929) – доктор географічних наук, родом із с. Добринів Рогатинського району.
– народився Береговський Зіновій (27 березня 1945, с. Набережне Галицького району Івано-Франківської області) – завідуючий Івано-Франківським міським відділом освіти, учитель середньої школи № 17, директор Української гімназії № 1, заступник директора школи-ліцею № 23 Прикарпатського університету ім. В. Стефаника. Член ради правління міського і обласного об’єднань Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради. За особисті творчі здобутки у професійній та громадській діяльності З.Л. Березовського визнано «Людиною десятиліття» в номінації «Освітянин десятиліття» (2001). Заслужений працівник освіти України (2005). Автор (співавтор) низки друкованих праць, зокрема «Педагогічні умови удосконалення аналітико-управлінської діяльності директора гімназії» (1994); «Виховна робота в гімназіях Галичини до 1939 року» (1993); «Мій Івано-Франківськ», навчальний посібник (2005).
ЦІКАВО:
– 27 березня 2000 року суд Сан-Франциско зобов’язав компанії “Philip Morris” і “R. J. Reynolds” виплатити 20 мільйонів доларів Леслі Уайтлі, котрий звинуватив виробників сигарет у тому, що їхня продукція спричиналася до розладів його здоров’я.
Читайте також:
Цей день в історії Прикарпаття: 1 березня, 2 березня, 3 березня, 4 березня, 5 березня, 6 березня, 7 березня, 8 березня, 9 березня, 10 березня, 11 березня, 12 березня, 13 березня, 14 березня, 15 березня, 16 березня, 17 березня, 18 березня, 19 березня, 20 березня, 21 березня, 22 березня, 23 березня, 24 березня, 25 березня, 26 березня
Цей день в історії Прикарпаття. Січень, Лютий
27.03.2015