– 30 березня називається днем теплого Олекси
Особливо цей день відзначали колись бджолярі, бо вважалося, що з теплого Олекси вже починається справжнє тепло. Тому пасічники виставляли вулики для першого вильоту.
ПОДІЇ:
– 30 березня 1911 р. – відбулися вечорниці з нагоди 50-х роковин смерті Шевченка, їх провела молодь української гімназії в Коломиї. Виконувалися музичні твори на слова Шевченка: «Косар» – С. Людкевича, «Один у другого питаєм» – Д. Січинського, «Оживуть степи, озера» – М. Лисенка. Декламували вірші: «Мені тринадцятий минало» – учень III кл. Я.Барнич, «Кавказ» – учень VII кл. М.Камінський. Молодь не звертала уваги на заборону влади і брала якнайактивнішу участь у святкуванні. Приміром, із часописів і запрошень довідуємося, що «в урочистому вечорі в Коломиї взяли участь учениці приватної української семінарії філії Українського товариства педагогічного. Про творчість Шевченка розповіла учениця III класу Б. Молодівна. З правдивим артистичним покликанням декламувала «Галайду» Софійка Мостивичівна. В оточенні учениць, одягнених у народні строї, з завершальним словом виступив директор семінарії Й.Чайківський» (П.Арсенич).
– 30 березня 1919 р., Станиславів – на спільному засіданні Галицького уряду з представниками Директорії (О.Андрієвський, Є.Петрушевич, Ф.Швець) та уряду УНР (І.Фещенко-Чопівський, М.Корчинський, Д.Симонів) ухвалили, що на Паризькій мирній конференції Україну представлятиме спільна делегація від УНР та ЗОУНР.
– 30-31 березня 1919 р., Станиславів – відбувся з’їзд Селянсько-робітничого союзу за участю 1200 делегатів від 33 повітів. З’їзд висловився за встановлення тісних зв’язків із українським радянським урядом, засудив інтервенцію Радянської Росії проти України. У прийнятих резолюціях вимагав конфіскації поміщицьких і церковних земель та безоплатну передачу їх селянам; націоналізації промислових підприємств; запровадження 8-годинного робочого дня; встановлення робітничого контролю над виробництвом. Обрано 61 делегата до Української національної ради. УНРада відмовилася вводити їх до свого складу.
– 30 березня 1922 р. – у Києві галичанин Лесь Курбас створив театр-студію «Березіль».
ЦІКАВО: У 1913 році 26-річний актор галицького театру «Руська бесіда» Лесь Курбас через нерозділене кохання до сценічної партнерки, славетної Катерини Рубчакової, стрілявся.
Куля невеликого калібру застрягла в нижній частині серця. Краківський хірург зробив усе можливе й неможливе, аби врятувати знайденого в калюжі крові актора, але кулю виймати не став.
Так і прожив із нею Курбас усі відведені йому Богом роки – у харківському «Березолі» до 1933 року, а далі – на Соловках (Джерело: ridna.ua).
– 30 березня 1929 р., Львів – у бібліотеці «Просвіти» відбулися перші загальні збори Українського товариства бібліофілів, яке оголосило своєю метою сприяння розвиткові української книги. До складу Ради УТБ увійшли відомі українські громадські та культурні діячі – І.Свєнціцький, В.Дорошенко, П.Ковжун, І.Крип’якевич, М.Матчак. Головою товариства обрано доктора В. Щурата.
– 30 березня 1944 р. – радянські війська звільнили Тлумач, Тисменицю, Надвірну, Делятин, Снятин.
– 30 березня 1981 р. – у СРСР вперше запроваджено літній час.
– 30 березня 1993 р. – на Прикарпатті побувала голова проводу ОУН і голова проводу КУН Ярослава Стецько. Вона зустрічалась з громадськістю обласного центру, студентами і викладачами Прикарпатського університету ім.В.Стефаника.
ІМЕНИНИ: Олександр, Олексій, Віктор, Ірина, Леонард, Ян
НАРОДИВСЯ:
– день народження Григорія Філіпчука (1936-2006), перекладача, ветерана редакції журналу «Всесвіт», родом із с.Тучапи Снятинського району. Переклав українською з французької та іспанської мов понад 30 романів та повістей, а також низку творів філософії, соціології, історії. Член Національної спілки письменників України.
ЮВІЛЕЙ:
– 90 років виповнюється Ірині Дибко-Филипчак (1925), письменниці, перекладачці, літературному критику в діаспорі, уродженці с. Більшівці Галицького району. За іншими даними, народилася 25 березня. Померла навесні 2012 у Потомаці, штат Мериленд, США.
ПАМ’ЯТАЄМО:
– 30 березня 1973 р. – помер Дмитро Донцов, український літературний критик, публіцист, політичний діяч, засновник теорії інтегрального націоналізму.
ЦІКАВО:
– 30 березня 1867 р. Росія продала США Аляску
Аляска, відкрита російською експедицією під керівництвом М.Гвоздева й І.Федорова в 1732 році, була володінням Росії в Північній Америці. Спочатку вона освоювалася приватними особами, а з 1799 року – спеціально заснованою монополією – Російсько-американською компанією (РАК).
На початку 19-го століття Аляска приносила доходи в російську скарбницю за рахунок торгівлі хутром, але вже до середини століття стало зрозуміло, що витрати на утримання та захист цієї віддаленої й вразливої, з геополітичного пункту бачення, території будуть вельми перевищувати потенційний прибуток.
Уперше ідеї про продаж Аляски прозвучали в уряді царської Росії ще на початку 1850-х років, а переговори про її придбання Сполученими Штатами почалися в 1866 році при президенті Ендрю Джонсоні. На особливому засіданні в парадному залі Міністерства закордонних справ, що проходив за участю імператора Олександра II 28 грудня 1866 р., вирішили продати російські володіння у Північній Америці. 30 березня 1867 у Вашингтоні був підписаний договір про продаж Росією Аляски Сполученим Штатам Америки за 7 200 000 доларів (11 мільйонів царських рублів) – по 2 центи за акр. А площа проданої території становила понад 1,5 млн кв км.
Багато дослідників вважають, що договір про продаж Аляски був взаємовигідним результатом здійснення американських геополітичних амбіцій і заснований на тверезому розрахунку рішення Росії зосередити зусилля на освоєнні Приамур’я і Примор’я, приєднаних до Російської імперії в 1860 році.
Офіційна церемонія передачі Аляски США відбулася 18 жовтня 1867 р. На той час у самій Америці було мало охочих здобувати величезну територію, названу противниками угоди заповідником для білих ведмедів і погребом-льодовиком. Договір був ратифікований більшістю в один голос. До речі, сама назва Аляска з’явилося при проходженні договору про покупку через сенат США. У своїй промові на захист придбання нових територій сенатор Самнер, дотримуючись традицій корінного населення Алеутських островів, дав їм нове найменування – Аляска, що означає «Велика земля». Однак коли на Алясці виявили золото і багаті мінеральні ресурси, угоду визнали головним досягненням адміністрації президента Ендрю Джонсона.
Джерело: calend.ru
Читайте також:
Цей день в історії Прикарпаття: 1 березня, 2 березня, 3 березня, 4 березня, 5 березня, 6 березня, 7 березня, 8 березня, 9 березня, 10 березня, 11 березня, 12 березня, 13 березня, 14 березня, 15 березня, 16 березня, 17 березня, 18 березня, 19 березня, 20 березня, 21 березня, 22 березня, 23 березня, 24 березня, 25 березня, 26 березня, 27 березня, 28 лютого, 29 лютого
Цей день в історії Прикарпаття. Січень, Лютий
30.03.2015