Як врятувати пам’ятку?

  • У старій частині Івано-Франківська, в межах охоронної зони, за адресою вул. Січових Стрільців, 16, є будинок на межі руйнування. До редакції газети «Галицький кореспондент» звернулася жителька цього будинку – співвласник архітектурної пам’ятки і власник фотоательє «Рембрант», що розміщене на першому поверсі будівлі, Світлана Пронь.

    Як розповіла жінка, проблема полягає в «закупореному» підвалі, де через відсутність продухів збирається конденсат і руйнує фундамент та несучі конструкції будинку. Із цією проблемою вона зверталася до балансоутримувача (КП «Єдиний розрахунковий центр»), міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса та різноманітних політичних сил.

    Світлана Пронь каже, що у 2012 р. вже вживалися певні заходи, але вони були малоефективні. Адже стіни і далі замокають, покриваються грибком, а на додачу тепер ще й просідає ґрунт. Внаслідок цього по стіні пішли тріщини, що становить серйозну загрозу для мешканців квартир.

    IMG_0384

    IMG_0390

    IMG_0399

    «Цей зразок культурної спадщини дуже цікавий і цінний, – наголошує пані Світлана. – Збудований був ще у далекому ХІХ ст., фасад прикрашений згодом оригінальними скульптурами, і ми не маємо права занедбувати красу, залишену нам у спадок. Тому ми не можемо сидіти склавши руки і дивитись, як це руйнується».

    Слід згадати, що проблема будинку – не тільки проблема однієї жінки. Мешканці будинку, зокрема старенькі пенсіонери, зі сльозами на очах просять достукатися до влади міста. Вони припускають, що «в напіврозваленому будинку скоро стане неможливо і страшно жити», а платити з останніх коштів за малоефективні послуги вони вже втомились…

    Степан Цюпа, який проживає тут більше 40 років, розповідає, що недавно в одній із квартир була пожежа, через що мало не згорів весь будинок: «А все чому? Бо тут ніхто не живе вже 20 років. Господарка виїхала в Німеччину, їй квартира не потрібна. Тут бували бомжі. Краще би віддали її на проживання переселенцям зі сходу, бо квартира пустує, а люди не мають даху над головою», – каже він.

    Заступник директора ЄРЦ Олександр Качанко пояснює: щоб приймати такі серйозні рішення і виконувати такого обсягу роботи, в руках управителя має бути протокол зборів співвласників будинку, де вказано спільне рішення про подальші дії. Адже саме власник зобов’язаний зберігати майно у належному стані. Це підтверджує Закон України про охорону культурної спадщини.

    Хочемо зауважити, що Світлана Пронь цього не заперечує, але має свої зауваження. «Як я можу утримувати своє приміщення в порядку, якщо грибок іде знизу, з підвалу?» – розводить руками жінка.

    Ярина СЕМЧИШИН

    P.S. Мешканці будинку створили ініціативну групу «Врятуймо спадок Єгеря» і планують боротися за існування культурної пам’ятки – їхнього житла і місця роботи водночас.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!