Берег зі сміття

  • Життя поблизу ріки – це ризик, адже землю біля вашого дому завжди може змити раптовим паводком. А якщо ви захочете відновити берег, то готуйтесь – замість землі вам можуть привезти кілька вантажівок сміття.

     

    Злочин проти довкілля

    30 жовтня в Івано-Франківську затримали три вантажівки, водії яких скидали будівельне сміття на берег річки Бистриця Надвірнянська. Це сталося близько 10 год. у мікрорайоні Опришівці. Мешканці будинку на вул. Медичній, 11 помітили, як відходи з «КамАЗів» висипали на березі річки, після чого вони викликали поліцію та «Муніципальну варту».

    Правоохоронці досить швидко прибули і почали з’ясовувати, що ж сталось і хто винен. Це  стало непростим завданням, адже три вантажівки аж ніяк не були першими. Як виявилось, сміття на цю ділянку звозили вже кілька місяців. Його висипали просто на берег річки, періодично розрівнюючи бульдозером. У результаті замість берега річки люди тепер можуть «милуватися» горами сміття – і будівельного, і звичайного. Цегла, блоки, уламки дошок, пінопласт та просто пластикові пляшки поступово зсуваються в річку, забруднюючи воду.

    Через три години після виклику, близько 13 год., на місце події прибула слідчо-оперативна група поліції. Слідчі опитали водіїв та мешканців. З’ясувалося, що водії викидали сміття будівельної компанії «Спілка забудівників».«Я працюю, коли є робота. Сьогодні привіз сміття від «Спілки», а недавно возив сюди і від «Ярковиці». Тут нема знаків, що скидання заборонено, я думав, що все добре», – сказав слідчим водій на ім’я Юрій.

    Лідія Бойко, працівниця сектора комунікації ГУНП в Івано-Франківській області, повідомила, що поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 239 ККУ – забруднення або псування земель. Незважаючи на заперечення водіїв, слідчі прийняли рішення вилучити три вантажівки до з’ясування всіх обставин. На водіїв також склали адмінпротоколи за забруднення довкілля (ст. 152 КУпАП – порушення норм у сфері благоустрою).

    Еколог Володимир Красноштанов пояснює: викидати сміття біля річки категорично заборонено Водним кодексом України. Його слід вивозити виключно на полігони, передбачені для цього.

    «Це є прибережна захисна смуга, і скидати будь-які відходи у ній заборонено. Не має значення, чи сміття будівельне, чи побутове – залишати його на березі річки не можна. У будівельному смітті ж – не лише цегла. Там є залишки арматури, які будуть ржавіти у воді століттями, там можуть бути такі небезпечні для довкілля речовини, як пінопласт та поліетилен, або ще щось. Цим повинно зайнятися Дністровське басейнове управління водних ресурсів, звернутися в екоінспекцію, яка вже встановить шкоду, нанесену ґрунтам та воді. Ті, хто це скоїв, мають понести покарання за злочин проти довкілля. Так робити з річкою не можна», – каже Красноштанов.

     

    Сусідські сварки

    Мешканець будинку Михайло Винник розповідає, що десять років тому берег укріпили та розширили. Задля цього з кар’єрів привезли 150 машин малогабаритного каменю, а потім все втрамбували, щоб біля будинків була територія. Але під час повені 2008 року ріка все це забрала, і замість берега залишився тільки обрив.

    «Після літньої повені цього року ріка знов підібралася майже до будинку. Потім до нас приїхали з мерії і пообіцяли допомогу. Нам почали возити глинисту землю, щоб укріпити берег. Таку вода майже не розмиває, так що все було добре. Цим займалися забудовники, які копали котловани під свої будинки, бо їм треба кудись викопаний ґрунт дівати – і вирішили так. А потім приїхала одна машина з дошками й уламками цегли, і водій все це висипав. Був там і пінопласт, і інші відходи, а зверху в кузові вантажівки все це прикрили тонким шаром глини», – згадує чоловік.

  • Він каже, що почав боротися з недобросовісними забудовниками – не пускав машини зі сміттям на берег, висадив там кілька дерев і символічно перекрив дорогу стрічкою. Втім водії вантажівок все одно продовжували їздити на Медичну, 11 і викидати тут будівельне сміття. Михайло Винник запевняє, що ніхто, крім нього, з цим не боровся. Навпаки, люди почали викидати і своє побутове сміття на ті купи.

    «Я ж не можу тут постійно сидіти! Тільки десь на день поїду, і вже машину сміття викине хтось. Говорю сусідам: чого ніхто нічого не каже цим водіям? А всі мовчать. Їм все одно. Я завернув вже багато вантажівок, мене якось навіть ледь не збили. Я хочу зробити біля будинку гарну прибудинкову територію, яка тут була раніше», – додає він.

    Сусідка ж Михайла Людмила Буціян звинувачує у створенні цього сміттєзвалища саме його. Мовляв, він дозволив водіям привозити сміття на цю ділянку.

    «Він вибирає зі сміття цеглу та блоки і хоче будувати з цього свій гараж. Ми виступаємо проти, а він з нами свариться. Я багато разів робила зауваження і Михайлу, і водіям. Сміття звозять вже три місяці, його іноді пересипають землею і загортають. А потім це все потрапляє в річку. Сюди звозять сміття, напевно, всі будівельні компанії Івано-Франківська», – каже жінка.

     Відходи – на полігон

    Куди ж забудовники повинні вивозити відходи від зведення чергової багатоповерхівки? Згідно з чинним законодавством України та здоровим глуздом, на сміттєві полігони, що передбачені якраз для цього.

    В Івано-Франківській області працює комунальне підприємство «Полігон ТПВ», яке розміщене у селі Рибне. Його директор Юрій Мороз розповідає: щодня до них привозять близько 300 тонн сміття, і приблизно 15-20% від цієї кількості займає будівельне.

    «За захоронення однієї тонни побутового сміття споживачі сплачують нам від 72 до 94 гривень, залежно від категорії: населення, бюджетні установи чи інші організації. А на будівельне сміття тарифи нижчі – 36 грн. 50 коп. за тонну. Це пов’язано з тим, що побутового привозять значно більше, а згідно з технологією захоронення шари побутового сміття потрібно пересипати шарами будівельного», – каже Мороз.

    У кузові вантажного «КамАЗа» може поміститися трохи більше десяти кубометрів відходів,  або до 15 тонн. Виходить, що за утилізацію машини будівельного сміття треба заплатити «Полігону» всього 500 гривень. То в чому річ? Можливо, відповідь на це питання дадуть франківські правоохоронці. От тільки шкода, що такі справи переважно тягнуться роками…

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!