Бюджет участі удосконалять

  • Кілька років поспіль активні франківці за кошти міського бюджету реалізовують ідеї, які покращують життя міста, мікрорайону чи конкретної установи під егідою проекту Бюджет участі. Третя хвиля програми залучила до своєї активності 10% жителів міста й побила рекорди за кількістю голосів на підтримку громадських ініціатив. На хвилі масової зацікавленості наступного року його бюджет планують збільшити вдвічі – до 5 мільйонів гривень. Поки що тривають обговорення, яким чином можна вдосконалити правила участі та уникнути ситуацій, коли проекти містян апріорі опиняються в нерівних умовах за кількістю потенційних голосів. Допомогти розробити нові положення конкурсу зголосилися місцеві активісти.

    Нерівна підтримка

    Пілотний проект Бюджету участі стартував у 2016 році з бюджетом у півмільйона гривень. У першій хвилі свої ідеї щодо покращення міста висловили 83 учасники, з яких обрали 12 переможців. У наступних двох сезонах кількість переможців зросла втричі, відповідно, щороку фінансування програми збільшувалось і в 2018-му становило вже 2,5 мільйона гривень.

    Свої ідеї франківці, яким виповнилося 18 років, вносили на розгляд комісії. Це мав бути чітко прописаний проект з прорахованим кошторисом. Загалом містяни єдналися навколо конкретних ідей розвитку їхнього двору, мікрорайону, школи чи міста загалом.

    Сформовані ідеї виставлялися на голосування на офіційному сайті проекту.

    Координатор проекту Христина Костирко розповідає, що перші два роки максимальна сума для переможців становила 50 тисяч гривень, проте в 2018 році за прикладом інших міст до малих проектів додалися великі – призовий фонд становив 200 тисяч гривень.

    З самого початку акцент проекту був саме на загальнодоступності запропонованих франківцями ідей, проте з кожним роком учасники звужували сектор охоплення інтересів містян й подавали проекти, що стосувалися покращення умов в конкретному освітньому закладі чи ОСББ. Комунальні й освітні проекти опинилися в нерівних умовах з проектами культурними, які, якщо й висувалися, то в результаті не отримували підтримки.

    «Цього року з 37 малих переможців лідерами стали 27 освітніх проектів, два з п’яти освітніх проектів отримали фінансування по 200 тисяч гривень. Коли підтримка в голосуванні йде на рівні класів і батьківських комітетів, то такі проекти, як встановлення дошки для гри в шахи у міському парку, кованої тумби навпроти лялькового театру, реставрації старовинних дверей, не можуть набрати тієї підтримки, яку отримують ідеї на рівні школи. Хоча саме така дошка чи тумба втілюють у собі принцип проектів, доступних більшості. Після таких результатів ми замислилися про те, що варто розділити проекти, які потенційно можуть отримати більшу кількість голосів містян. Наразі обдумуємо можливий поділ», – розповідає Христина Костирко.

    На нерівну можливість підтримки містян окремих проектів вказує й очільниця громадської організації «Івано-Франківський регіональний центр» Наталія Кобильчак: «Бюджет участі – дуже добрий інструмент для гуртування й залучення мешканців до вирішення локальних питань. Тут треба віддати належне міській владі, що цей інструмент запустили в Івано-Франківську. Втім не все гладко. Ми третій рік досліджуємо перебіг Бюджету участі – як розробляються правила, які проекти переважають та ін. Спостерігаємо, що поступово акцент тематики проектів, які отримують фінансування, зміщується в сторону банальних ремонтів окремих приміщень у школах і садках.

    Такий підхід нівелює саму суть Бюджету участі – загальнодоступність проектів. Натомість згадані заклади отримують фінансування з міського бюджету. І якщо відкрити дані про пооб’єктний і постатейний розподіл коштів серед міських навчальних закладів, громада матиме змогу контролювати ефективність їх витрачання. А Бюджет участі буде стимулювати мешканців до гуртування навколо ініціатив, результати втілення яких є загальнодоступними».

    Наталія наголошує на тому, що є багато інших питань, обговорення яких варто винести в публічну площину. До прикладу, з якого віку можна подавати проектні заявки і з якого віку голосувати, чи можуть подавати заявки і голосувати містяни, які не мають в Івано-Франківську офіційної реєстрації місця проживання, але мешкають тут, яким чином має відбуватися голосування – лише онлайн чи і офлайн, якщо допускається голосування офлайн, чи лишати місця для голосування в бібліотеках тощо.

  • «Зараз робимо зведену аналітику з тим, щоб надалі зосередитися на виробленні нового формату Бюджету участі. Хочемо в цьому напрямку співпрацювати з міською владою. Адже ідея хороша, лиш потрібно поправити її реалізацію», – підсумовує Наталія Кобильчак.

    Нюанси, на яких наголошує активістка, минулого року спровокували скандали. Депутат міської ради Адріан Волгін, проект якого не здобув належної підтримки, звинуватив організаторів конкурсу в накрутці голосів і звернувся до мера з пропозицією внести зміни до програми: унеможливити голосування за ID-картками для неповнолітніх та забрати з переліку місць для голосування бібліотеки.

    Більш жорсткі правила

    Наталія Кобильчак акцентує на тому, що з самого початку положення про Бюджет участі та зміни до нього розроблялися без залучення мешканців, хоча суть проекту передбачає саме долучення громади ще на етапі розробки «правил гри». Щоб зробити участь у популярній ініціативі більш комфортною для франківців, активісти готові допомогти вдосконалити проект. Це стане можливим у рамках співпраці з Інститутом висвітлення війни та миру (Institute for War and Peace Reporting) за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії.

    Координаторка Бюджету участі Христина Костирко ідею підтримує і розповідає, що вони готові зробити правила участі в проекті більш точними. Це стосуватиметься правила заповнення анкет, кошторисів і самого голосування.

    «Можливо, додатково для зручності мешканців працюватиме виїзний ЦНАП і франківці зможуть проголосувати за обрану ідею у своєму мікрорайоні», – каже Костирко. Окрім того, окремо від проектів громадського бюджету розглядають можливість подання проектів бюджету на озеленення.

    Жителів міста запрошують долучитися до ініціативної групи для спільної розробки нових правил Бюджету участі в Івано-Франківську. Для цього до 1 листопада потрібно заповнити реєстраційну форму: bit.ly/bu_if.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!