Експерти розповіли, як окупанти знищували українську освіту в Криму

 • Російський сценарій знищення української освіти в Криму включає перехід на російські стандарти освіти, заміну педагогічного складу, знищення предметів українознавчого циклу та мілітаризацію навчального процесу. 

  Про це під час пресконференції в “Укрінформі” розповіла аналітикиня ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда” Анастасія Воробйова.

  “На території окупованого Криму із 2014 року так звана адміністрація РФ почала систематичні дії зі знищення української освіти та української ідентичності, спрямовані на українських дітей”, – зазначила Воробйова.

  За її словами, цей сценарій знищення української освіти містить низку кроків. Перш за все – окупаційні адміністрації здійснили повний перехід на російські освітні стандарти.

  “Навчальні матеріали замінили на російські. На території тимчасово окупованого Криму є лише російські підручники”, – наголосила вона.

  Також окупанти провели перепідготовку і заміну педагогів на лояльних до “нової влади”. 

  “Окупаційна адміністрація намагалася формувати лояльний кістяк освітян, які зголосилися співпрацювати з новою адміністрацією, відправляла їх на перепідготовку до РФ, залучала вчителів із РФ, щоб вони приїжджали до Криму і викладали у школах за програмою “Земський вчитель”, – додала аналітикиня. 

  Вона акцентувала, що зі шкільних програм повністю прибрали предмети українознавчого циклу “Історія України”, “Українська література”.

  “Нині їх не вивчають у жодній школі окупованого півострова”, – зауважила Воробйова. 

  Окрім того, російський сценарій знищення української освіти в Криму включає обмеження можливостей вивчення української мови.

  “Зараз на території Криму українська мова офіційно не вивчається, більше того, окупаційна адміністрація намагається посилити наратив, щоби кримські діти асоціювали українську мову із ворожою. Це створює додаткові перешкоди для вступу дітей із Криму у виші на материковій Україні”, – зазначила вона.

  Також загарбники мілітаризують навчальний процес.

  “Йдеться про створення кадетських класів під патронатом силових структур РФ, залучення парамілітарних організацій, таких як Юнармія. Інструментом впливу на свідомість українських дітей у Криму є також низка російських організацій, таких як «Велика перерва»”, – сказала Воробйова.

  Аналітикиня ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда” додала, що на тимчасово захоплених територіях Запоріжжя та Херсонщини Росія діє за відпрацьованим у 2014 році сценарієм знищення освіти. 

  Читайте також: Понад 500 прикарпатських учнів вибороли призові місця на всеукраїнських олімпіадах

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!